Izba Pamiątek Regionalnych w Ząbkowicach Śląskich – Wikipedia, wolna encyklopedia

Izba Pamiątek Regionalnych w Ząbkowicach Śląskich
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Ząbkowice Śląskie

Adres

ul. Krzywa 1

Data założenia

1972

Zakres zbiorów

zbiory historyczne i etnograficzne

Położenie na mapie Ząbkowic Śląskich
Mapa konturowa Ząbkowic Śląskich, po lewej znajduje się punkt z opisem „Izba Pamiątek Regionalnych w Ząbkowicach Śląskich”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Izba Pamiątek Regionalnych w Ząbkowicach Śląskich”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Izba Pamiątek Regionalnych w Ząbkowicach Śląskich”
Położenie na mapie powiatu ząbkowickiego
Mapa konturowa powiatu ząbkowickiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Izba Pamiątek Regionalnych w Ząbkowicach Śląskich”
Położenie na mapie gminy Ząbkowice Śląskie
Mapa konturowa gminy Ząbkowice Śląskie, w centrum znajduje się punkt z opisem „Izba Pamiątek Regionalnych w Ząbkowicach Śląskich”
Ziemia50°35′17″N 16°48′32″E/50,588056 16,808889
Strona internetowa

Izba Pamiątek Regionalnych w Ząbkowicach Śląskich – muzeum położone w Ząbkowicach Śląskich. Placówka jest miejską jednostka organizacyjną. Jej siedzibą jest dom rycerza Kauffunga – dawny budynek mieszkalny, wzmiankowany na początku XVI wieku (zwany również dworem rycerza Kauffunga).

Placówka powstała w 1972 roku z inicjatywy Józefa Glabiszewskiego, który od lat 60. XX wieku czynił starania o uratowanie budynku. Aktualnie w muzeum zobaczyć można m.in. pomieszczenie kaplicy domowej, wewnętrzną studnię oraz wystawy, na które składają zbiory związane z historią miasta oraz życiem jego mieszkańców (m.in. meble mieszczańskie XVIII i XIX wieku, ręcznie malowane meble śląskie, broń, przedmioty codziennego użytku, ale również radia i telewizory). W budynku od 2001 roku mieści się Laboratorium dra Frankensteina – pomieszczenie ucharakteryzowanie na laboratorium bohatera powieści Mary Shelley oraz otwarta w 2014 roku sala grabarzy, ukazująca historię procesu ośmiu grabarzy, którzy rzekomo odpowiadali za wybuch epidemii w XVIII wieku. Z pełną historią można zapoznać się w, mieszczącej się w tym samym budynku, atrakcji pn. "Śladami doktora Frankensteina".

Placówka jest obiektem całorocznym, czynnym codziennie. Wstęp jest płatny.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]