Green Mountain Boys – Wikipedia, wolna encyklopedia

The Green Mountain Boys
Ilustracja
Historia
Państwo

 Republika Vermontu

Sformowanie

około 1765

Dowódcy
Pierwszy

Ethan Allen

Flaga oddziałów Green Mountain Boys, a także Republiki Vermontu

The Green Mountain Boys (Chłopcy z Zielonych Wzgórz) – historyczna nazwa milicji obywatelskiej Republiki Vermont. Dziś używana jest jako nazwa nieoficjalna dla Gwardii Narodowej stanu Vermont, na którą składają się siły lądowe i powietrzne. Stan Vermont nosi przydomek Green Mountain State.

Flaga Green Mountain Boys została wykorzystana przy tworzeniu flagi Republiki Vermont.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki milicji Green Mountain Boys w Vermont sięgają dekady przed wojną o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Została ona założona w południowo-zachodnim Vermont i tworzyli ją osadnicy oraz handlarze ziemią, którym prawa do terenów leżących pomiędzy rzeką Connecticut a jeziorem Champlain nadały władze prowincji New Hampshire. Obecnie są to tereny stanu Vermont. Tymczasem tereny te decyzją korony brytyjskiej nadano Nowemu Jorkowi i Vermont odmówił respektowania tzw. Nadań New Hampshire (ang. New Hampshire Grants) i opierających się na nich lokacjach miast. Kilkanaście miast lokowanych na prawach nadanych przez Nowy Jork w tym Brattelboro położone na brzegu rzeki Connecticut wsparło jednak rząd w Albany, a ogromna większość osadników w rzadko zaludnionych terenach przygranicznych nie uznawała władzy Nowego Jorku na tym terenie.

Kilkuset członków Green Mountain Boys sprawnie kontrolowało teren, na który zostały lokowane osady na podstawie dokumentów z New Hampshire. Dowodził nimi Ethan Allen, jego brat Ira Allen ich kuzyni Seth Warner oraz Remember Baker. Bazę dla milicji urządzono w Catamount Tavern w Bennington. Miejsce to było położone bardzo blisko siedziby przedstawicielstwa rządu Nowego Jorku w Albany. Do roku 1770 Green Mountain Boys stali się potężnym oddziałem zbrojnym oraz pełnili rolę formacji obronnej dla władz w Albany i znacząco wsparli jego niezależność od władz Prowincji Nowy Jork szczególnie w północnej części prowincji. Jej władze wydały nawet sądowe nakazy aresztowania na buntowniczych Vermontczyków, nie były jednak w stanie ich wyegzekwować. Doszło nawet do kilku przypadków pobicia geodetów i innych przedstawicieli władz przez członków milicji z Vermont.

Gdy w 1775 roku wybuchła amerykańska rewolucja, Ethan Allen i oddział jego partyzantów wraz z oddziałem pochodzącego z Massachusetts pułkownika Benedicta Arnolda pomaszerowali w górę jeziora Champlain i zajęli ważne strategicznie forty: Ticonderoga, Crown Point, Ann oraz miasto St. John niedaleko Quebecu. Z części formacji Green Mountain Boys sformowano później Milicję Vermont, na której czele stanął Seth Werner. Część wolała pozostać przy Ethanie Allenie i została wzięta do niewoli w sierpniu 1775 roku w czasie nieudanego ataku na Montreal. Członkiem tej części formacji był późniejszy kongresmen Matthew Lyon.

Vermont ogłosił niepodległość w styczniu 1777 i powołał rząd, który na swą siedzibę wybrał Windsor. Armia Republiki Vermont bazowała na oddziałach Green Mountain Boys. Mimo to iż Vermont wsparł walkę kolonii w trakcie Amerykańskiej Rewolucji i wysłał swoje wojska przeciwko natarciu wojsk brytyjskich dowodzonych przez Johna Burgoyne’a, które nadciągało z Hubbardton i Bennington, to Republika stała się schronieniem dla dezerterów pochodzących z obu armii.

Jerzy Waszyngton mimo kłopotów Armii Kontynentalnej w walkach z Brytyjczykami nie poddał się żądaniom Kongresu aby opanować Vermont. Bazująca na Green Mountain Boys Armia Vermontu została rozwiązana w 1791, gdy Republika przystąpiła do Stanów Zjednoczonych jako 14. stan. Oddziały vermonckiej Gwardii Narodowej, które kontynuują tradycję poprzednich formacji brały udział w wojnie 1812 roku, w wojnie secesyjnej, a także innych późniejszych działaniach.

Historyczni członkowie[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Allen, Ira [1798] (1969). The natural and political history of the State of Vermont, one of the United States of America. Charles E. Tuttle Company. ISBN 0-8048-0419-2.
  • Van de Water, Frederic Franklyn (1974). The Reluctant Republic: Vermont 1724–1791. The Countryman Press. ISBN 0-914378-02-3.