Gliceriusz Landriani – Wikipedia, wolna encyklopedia

Gliceriusz Landriani (ur. 1 marca 1588 w Mediolanie, zm. 15 lutego 1618 w Rzymie) – włoski duchowny katolicki, pijar, Czcigodny Sługa Boży Kościoła katolickiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1588 w Mediolanie w zamożnej włoskiej rodzinie. Jego rodzicami byli Anna Visconti i Horacy Landriani. Ze strony matki był spokrewniony ze św. Karolem Boromeuszem. Jego brat, Fabrycjusz Landriani był arcybiskupem Pawii[1].

Gliceriusz studiował filozofię, prawo i teologię na Uniwersytecie Bolońskim oraz w Rzymie w kolegium dominikanów przy kościele Santa Maria sopra Minerva.[potrzebny przypis]. W 1612 wstąpił do Zakonu Szkół Pobożnych. W zakonie należał do pierwszych współpracowników św. Józefa Kalasancjusza – założyciela pijarów.[potrzebny przypis]

W 1618 Gliceriusz otrzymał zgodę papieża na złożenie wcześniejszych ślubów wieczystych in articulo mortis – w obliczu śmierci. Były to pierwsze złożone śluby w historii zakonu (sam Józef Kalasancjusz złożył je dopiero miesiąc później)[2]. Gliceriusz Landriani zmarł w opinii świętości w nowicjacie pijarskim Santa Maria in Via w dniu złożenia ślubów[potrzebny przypis], 15 lutego 1618 w Rzymie. Jego ciało spoczywa w kościele pw. św. Pantaleona w Rzymie.[potrzebny przypis]

Proces beatyfikacyjny[edytuj | edytuj kod]

Św. Józef Kalasancjusz rozpoczął jego proces beatyfikacyjny, podczas którego wystąpił jako świadek. Został przerwany w wyniku ogólnych rozporządzeń wydanych przez papieża Urbana VIII. Wznowiony pod koniec XIX w., a w 1931 papież Pius XI wydał dekeret o heroiczności cnót Gliceriusza Landrianiego. W maju 2023 w Domu św. Pantaleona w Rzymie oficjalnie na nowo zainicjowano proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny czcig. Gliceriusza. Postulatorem Generalnym jest o. Ángel Ayala Guijarro[3].

Dzień obchodów[edytuj | edytuj kod]

Czcigodny Gliceriusz Landriani jest w Zakonie Pijarów patronem Ruchu Calasanz (pijarskiej propozycji formacji dla dzieci i młodzieży[4]). 31 maja (dzień ogłoszenia heroiczności jego cnót) jest Dniem Ruchu Calasanz[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Marcelo Benítez, Serce w locie. Powołanie Gliceriusza [online], Ediciones Calasancias, 18 lipca 2023 [dostęp 2023-07-26] (pol.).
  2. Czcigodny Gliceriusz Landriani [online], pijarzy.pl [dostęp 2023-07-26] (pol.).
  3. Wznowienie procesu beatyfikacjnego – Polska Prowincja Zakonu Pijarów [online], pijarzy.pl [dostęp 2023-07-26] (pol.).
  4. Ruch Calasanz [online], ruchcalasanz.pijarzy.pl [dostęp 2023-07-26].
  5. 31 maja – dzień patrona RC – Ruch Calasanz [online], ruchcalasanz.pijarzy.pl [dostęp 2023-07-26] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]