Fulgencjusz z Éciji – Wikipedia, wolna encyklopedia

Święty
Fulgencjusz z Éciji
Fulgencio de Écija
Ilustracja
Miejsce urodzenia

Kartagena

Data i miejsce śmierci

przed 633
Astigi (dzis. Écija)

Czczony przez

Kościół katolicki

Wspomnienie

14 lub 16 stycznia

Patron

San Fulgencio (Walencja), diecezji w Kartagenie, Plasencii

Fulgencjusz z Éciji, również Fulgencjusz z Astigi lub z Kartageny, właśc. hiszp. Fulgencio de Écija (ur. w VI wieku w Kartagenie w Murcji, zm. przed 633 w Astigi w Andaluzji) – biskup Astigi (dzisiejsza Écija w Hiszpanii), święty Kościoła katolickiego.

Podobnie jak jego bracia Leander i Izydor (obaj będący arcybiskupami Sewilli), Fulgencjusz wybrał życie w służbie Kościoła. Miał również siostrę św. Florentynę. Ich matką była Theodora Gordiani, ojcem Severianus, który żył na początku w Kartagenie i był prawdopodobnie rzymskim prefektem.

Dokładne informacje nt życia św. Fulgencjusza są niepewne, jest on wspominany w źródłach tylko sporadycznie. Leander, w swoim dziele "Libellus" wspomina, że posłał Fulgencjusza do rodzinnej Kartageny, gdzie może mu się przytrafić krzywda. Nie wiemy jednak o jakie niebezpieczeństwo mogło chodzić. Prawdopodobnie dzięki wpływom Leandra, który był arcybiskupem Sewilli od 584 roku i odgrywał ważną rolę w Państwie Wizygotów, Fulgencjusz został biskupem Astigi Écija.

Ponieważ w 590 roku biskupem Éciji był jeszcze Pegasius, możemy przypuszczać, że Fulgencjusz został biskupem pomiędzy 590 a 600 i piastował tę godność przynajmniej do roku 610. Izydor z Sewilli, który był następcą Leandra, dedykował Fulgencjuszowi "swojemu panu, Słudze Bożemu" pracę "De ecclesiasticis officiis".

Na drugim synodzie w Sewilli (619), miał miejsce spór pomiędzy Fulgencjuszem a biskupem Kordoby dotyczący tego, czy kościół jest własnością parafii czy biskupa. Zwołano komisję, która zadecydowała, że trzydzieści lat posiadania nieruchomości (kościoła) nadaje jego użytkownikom prawa własności. Fulgencjusz osobiście brał udział w synodzie, jego imię znajduje się wśród podpisów pod postanowieniami tego synodu. Jest to też ostatnie wydarzenie w życiu Fulgencjusza, o którym posiadamy pewne informacje. Najprawdopodobniej zmarł przed 633, gdyż w tym roku jako biskup wymieniany jest już Marcjanus.

Fulgencjusz, podobnie jak jego siostra i dwaj bracia, został wyniesiony na ołtarze.

Jest patronem San Fulgencio w hiszp. Walencji[1], diecezji w Kartagenie, a od 1624 Plasencii. Lokalnie uznawany jest za doktora Kościoła[2].

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w Kościele katolickim 14 stycznia za Martyrologium Rzymskim[2] lub 16 stycznia[1].

Przypisuje mu się kilka prac, które jednak nie dotrwały do naszych czasów.

Relikwie Św. Fulgencjusza zostały przeniesione do Sierra de Guadalupe i w XIV wieku odnaleziono je w wiosce Berzocana.

Nie należy mylić go z Fulgencjuszem z Ruspe.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Saint Fulgentius of Ecija - Saints.SQPN.com (ang.)
  2. a b San Fulgenzio di Astigi - Santi Beati, autor: Antonio Borrelli (wł.)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]