Elżbieta Jackiewiczowa – Wikipedia, wolna encyklopedia

Elżbieta Jackiewiczowa
Data i miejsce urodzenia

22 lutego 1902
Nowinki k. Nieświeża

Data i miejsce śmierci

31 grudnia 1976
Podkowie Leśnej k. Warszawy

Alma Mater

Uniwersytet Warszawski

Dziedzina sztuki

literatura

Odznaczenia
Order Sztandaru Pracy II klasy Medal Komisji Edukacji Narodowej

Elżbieta Jackiewiczowa (ur. 22 lutego 1902 w Nowinkach k. Nieświeża, zm. 31 grudnia 1976 w Podkowie Leśnej k. Warszawy) – polska powieściopisarka, publicystka, pedagog.

Kariera nauczycielska[edytuj | edytuj kod]

W 1920 podjęła studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Po roku przeniosła się na uniwersytet w Wilnie na filologię słowiańską. Po ukończeniu studiów pracowała jako nauczycielka języka polskiego.

Podczas okupacji brała udział w tajnym nauczaniu[1]. Po wojnie pełniła kolejno funkcję dyrektora szkoły, wizytatora, a następnie naczelnika wydziału Kuratorium Łódzkiego. W latach pięćdziesiątych wykładała w Studium Nauczycielskim w Warszawie. W tym czasie publikowała w „Głosie Nauczycielskim” liczne artykuły o tematyce oświatowej, m.in. pod pseudonimami Andrzej Drzazga i Witold Gałacki.

Kariera pisarska[edytuj | edytuj kod]

Debiutowała w 1955 roku powieścią Wczorajsza młodość, następnie m.in. Dwie miłości, Nocny koncert. Są to utwory przeznaczone głównie dla dziewcząt. Jackiewiczowa koncentruje w nich swoją uwagę na życiu szkolnym, na problemach przyjaźni i dojrzewania, przeżywanych konfliktach światopoglądowych. Niestety, opisując szkołę z okresu międzywojennego, zniekształcała obraz ówczesnej rzeczywistości nadmiernie ulegając wymogom stalinowskiej propagandy. Z tego też powodu jej książki nie są wznawiane w demokratycznej Polsce.

W wyniku współpracy z czasopismami młodzieżowymi „Filipinką” i „Na Przełaj”, w których publikowała systematycznie artykuły z życia młodzieży, powstały jej książki Ratuj, Ewo! i Listy o trudnym dojrzewaniu.

Pełniła rolę konsultanta do spraw pedagogicznych podczas tworzenia serialu Wojna domowa[2].

Za całokształt pracy dydaktycznej i twórczej otrzymała m.in. Medal Komisji Edukacji Narodowej i Order Sztandaru Pracy II klasy.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]