Didier Pittet – Wikipedia, wolna encyklopedia

Didier Pittet (ur. 20 marca 1957 w Genewie) – szwajcarski naukowiec, epidemiolog i profesor. Kieruje Programem Zwalczania Zakażeń oraz Ośrodkiem Bezpieczeństwa Pacjenta w Szpitalu Uniwersyteckim w Genewie. Od 2005 roku z ramienia Światowej Organizacji Zdrowia stoi na czele Afrykańskiego Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Pacjenta oraz Globalnego Programu Bezpieczeństwa Pacjenta „Higiena Rąk to Bezpieczna Opieka” (Clean Care is Safer Care)[1][2]. Programy te mają za zadanie poprawę higieny rąk w warunkach szpitalnych, a tym samym zmniejszenie liczby zakażeń szpitalnych. Polska przystąpiła do niego w maju 2013 r. W 2007 roku został odznaczony Komandorskim Orderem Imperium Brytyjskiego w uznaniu za zasługi na polu przeciwdziałania zakażeniom związanym z opieką zdrowotną w Wielkiej Brytanii[3].

Praca zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Didier Pittet ukończył liceum Collège Calvin w Genewie w 1976 roku. Po uzyskaniu dyplomu z medycyny tropikalnej oraz zdrowia społecznego na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Genewskiego, w 1983 roku przyznano mu stopień doktora medycyny w tej samej instytucji. Później otrzymał stopień magistra (MS) z epidemiologii oraz zdrowia publicznego na Iowa State University w 1992 roku. Pittet rozpoczął pracę jako ekspert w zakresie chorób zakaźnych, jednak zakres ten szybko uległ poszerzeniu, obejmując badania związane z epidemiologią szpitalną oraz zwalczaniem i profilaktyką zakażeń. W 1992 roku został mianowany dyrektorem Programu Zwalczania Zakażeń w Szpitalu Uniwersyteckim w Genewie, a w 2000 roku został mianowany profesorem medycyny na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Genewskiego. Didier Pittet jest ponadto profesorem wizytującym Division of Investigative Science i School of Medicine przy Imperial College w Londynie; profesorem honoris causa Pierwszej Akademii Medycznej Fu w Szanghaju; profesorem honorowym na Wydziale Zdrowia i Nauk Społecznych przy Politechnice w Hongkongu. Od 2002 roku jest także członkiem Komisji Planowania Międzydyscyplinarnej Konferencji na temat Czynników Przeciwdrobnoustrojowych oraz Chemioterapii (ICAAC). Od 2011 roku pełni funkcję współprzewodniczącego I Międzynarodowej Konferencji Profilaktyki i Zwalczania Zakażeń (ICPIC)[4].

Badania dotyczące higieny[edytuj | edytuj kod]

Początkowe badania obserwacyjne prowadzone w Genewie przez zespół Pitteta wykazały niski poziom przestrzegania podstawowych praktyk higieny rąk oraz brak świadomości pracowników opieki zdrowotnej, iż główną drogą zakażeń krzyżowych jest transmisja poprzez ręce. W efekcie wprowadzono preparaty do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu w miejscu sprawowania opieki nad chorym, którą to praktyką zastąpiono długotrwałe mycie rąk przy umywalce[5].

„Genewski model higieny rąk”[edytuj | edytuj kod]

Wprowadzenie zaleceń Pitteta w szpitalach Uniwersytetu Genewskiego latach 1995–2000 przyniosło prawie 50-procentowy spadek liczby zakażeń związanych z opieką zdrowotną oraz transmisją metycylinoopornego gronkowca złocistego (MRSA) wraz z trwałą poprawą przestrzegania higieny rąk. Metodologię oraz wyniki opublikowano w czasopiśmie Lancet w 2000 roku[6], a strategia zyskała miano „genewskiego modelu higieny rąk”. W latach 1995-1997 Pittet zastosował tę samą koncepcję przy zabiega związane z dostępem naczyniowym, wykazując, iż możliwy jest spadek tego typu zakażeń oraz wywarcie znacznego wpływu na całościową częstość występowania wszelkiego rodzaju zakażeń nabytych na oddziałach intensywnej terapii. W ten sam sposób uzyskano obniżenie liczby zakażeń przewodu moczowego. Zespół prof. Pitteta wykazał również efektywność kosztową swoich interwencji oraz ich długofalowe oddziaływanie[7][8].

W 2004 roku rozpoczął kierowanie „Pierwszym Globalnym Programem Bezpieczeństwa Pacjenta” organizowanym przez WHO pod hasłem „Higiena Rąk to Bezpieczna Opieka”. Pod jego kierownictwem opracowano wytyczne WHO dot. higieny rąk w opiece zdrowotnej (2009). W 2008 roku Wydział Medyczny i szpitale Uniwersytetu Genewskiego jako pierwsze w Europie uzyskały miano WHO Collaborating Centre for Patient Safety w zakresie zwalczania zakażeń i poprawy praktyk.

„Genewski model higieny rąk” wykorzystano jako podstawę zalecanej strategii w globalnej promocji higieny rąk. Od grudnia 2011 roku program „Higiena Rąk to Bezpieczna Opieka” został przyjęty przez ministrów zdrowia w ponad 170 krajach świata i funkcjonuje w 15,5 tys. placówek medycznych na całym świecie. Preparat dezynfekujący na bazie alkoholu jest zalecany również w krajach cierpiących na niedobór odpowiednich środków[9]. Zespół prof. Pitteta opracował koncepcję „Moich 5 momentów na higienę rąk”, która ułatwia wyjaśnienie pracownikom opieki zdrowotnej znaczenie kluczowych momentów, w których niezbędna jest higiena rąk[10]. Obecnie model ten stosowany jest na całym świecie. Co roku prowadzona jest też kampania „Ratuj życie: myj ręce” (Save Lives: Clean Your Hands).

Wybrane nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

  • 1999 – Pierwsza Nagroda za Badania im. Ignaza Philippa Semmelweisa (osiągnięcia na polu higieny rąk)
  • 1999 – Nagroda w dziedzinie Higieny 1999 – Fundacja im. Rudolfa Schülke (osiągnięcia na polu zwalczania zakażeń)
  • 2002 – Amerykańskie Towarzystwo Epidemiologii Opieki Zdrowotnej (SHEA) – Nagroda dla Młodego Badacza w uznaniu wybitnych osiągnięć stanowiących wkład w zwalczanie zakażeń oraz epidemiologię opieki zdrowotnej
  • 2003 – Wykład z cyklu "Lowbury Lectures", Federacja Towarzystw Zakażeń – konferencja doroczna (UK)
  • 2005 – Wykład z cyklu "The Graham Ayliffe Lectures" (Towarzystwo Zakażeń Szpitalnych), UK
  • 2007 – Komandor Orderu Imperium Brytyjskiego (CBE)
  • 2008 – Amerykańskie Towarzystwo Epidemiologii Opieki Zdrowotnej (SHEA) – stanowisko wykładowcy
  • 2008 – Wykładowca programu "Forbes Fellow", Grupa Chorób Zakaźnych Melbourne (Australia)
  • 2009 – Europejskie Towarzystwo Mikrobiologii Klinicznej oraz Chorób Zakaźnych (ESCMID)- nagroda za wybitne osiągnięcia w dziedzinie mikrobiologii i chorób zakaźnych
  • 2009 – Wyróżnienie "Hsu-Li Distinguished Lectureship in Epidemiology", University of Iowa (USA)[11]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Światowa Organizacja Zdrowia
  2. Clean Care is Safer Care
  3. Didier Pittet. „The Lancet”. 372 (9654), s. 1945, 2008. DOI: 10.1016/S0140-6736(08)61831-0. 
  4. ClenaHandSaveLifesORG.
  5. Uniwersytet w Genewie - publikacje.
  6. Pittet, Didier, Hugonnet, Stephane, Harbarth, Stephan, Mourouga, Philippe i inni. Effectiveness of a hospital-wide programme to improve compliance with hand hygiene. „The Lancet”. 356 (9238), s. 1307-1312, 2000. DOI: 10.1016/S0140-6736(00)02814-2. PMID: 11073019. 
  7. prof. Pittet Video Blog. youtube. [dostęp 2015-03-12].
  8. Wytyczne WHO dotyczące higieny rąk w opiece zdrowotnej – podsumowanie - raport WHOPotrzebne dane bibliograficzne.
  9. Prof. Pittet w Kambodży.
  10. Moich 5 Momentów na Higienę Rąk”
  11. Award for Professor Didier Pittet.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]