Cappello romano – Wikipedia, wolna encyklopedia

Cappello romano (Saturno) arcybiskupa z kolekcji Philippi

Cappello romano (l.mn. cappelli romani; z wł. dosł. „rzymski kapelusz”) lub saturno (l.mn. saturni; jego kształt przypomina planetę Saturn wraz z charakterystycznymi pierścieniami) – kapelusz z szerokim, okrągłym rondem i zaokrągloną główką, noszony na zewnątrz w niektórych krajach przez duchownych katolickich, odzianych w sutannę. Wykonany jest z futra bobrów lub filcu i podszyty białym jedwabiem. W przeciwieństwie do wielu innych elementów ubioru duchownego, nie służy on do celów ceremonialnych, będąc przede wszystkim praktycznym akcesorium. Jest on rzadkością nawet w dzisiejszym Rzymie, chociaż był tam dość popularny i w niektórych innych krajach, w których większość ludności była katolikami, od XVII wieku do około 1970 roku.

Istnieją pewne, w większości drobne różnice w wyglądzie kapelusza, w zależności od rangi noszącego. Papież nosi czerwone saturno ze złotymi chwostami[1]. Kardynałowie mieli wcześniej przywilej noszenia czerwonego cappello, ale ta reguła została zniesiona przez papieża Pawła VI, i obecnie kardynałowie noszą czarne kapelusze z czerwonymi i złotymi chwostami oraz szkarłatną podszewką. Biskupi noszą saturno z zielonymi i złotymi chwostami z fioletową podszewką. Zwyczajny ksiądz może nosić jedynie czarne cappello z czarną podszewką wraz z opcjonalnymi, czarnymi chwostami. Cappello dla diakonów i kleryków nie ma cech wyróżniających.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pope Benedict's Style – Photo Essays [online], TIME.com [dostęp 2019-06-20] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Dieter Philippi: Sammlung Philippi – Kopfbedeckungen in Glaube, Religion und Spiritualität. Lipsk: St. Benno Verlag, 2009. ISBN 978-3-7462-2800-6.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]