Ashraf Marwan – Wikipedia, wolna encyklopedia

Ashraf Marwan

Ashraf Marwan (ur. 1945, zm. 27 czerwca 2007 w Londynie) – egipski biznesmen, multimilioner, zięć prezydenta Gamala Abdel Nasera, podejrzewany o szpiegostwo na rzecz Izraela.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem oficera straży prezydenckiej egipskiego przywódcy Gamala Abdel Nasera, karierę zaczynał jako jego asystent, a w 1960 r. ożenił się z jego córką Moną. Po śmierci teścia pełnił funkcję doradcy prezydenta Anwara Sadata[1], obracał się w najwyższych egipskich kręgach, był znajomym Mohammeda al-Fayeda[2]. Według relacji byłych agentów Mosadu to właśnie Marwan przekazał Izraelczykom informacje o dokładnej dacie planowanego przez siły egipsko-syryjskie ataku w 1973 r., który zakończył się tak zwaną wojną Jom Kipur. Mimo oskarżeń ze strony wielu egipskich polityków, nigdy nie udowodniono mu szpiegostwa. W 2004 r. szef wywiadu wojskowego Izraela Eli Zeira ujawnił, iż Marwan istotnie pracował dla Mossadu i przekazywał informacje izraelskiemu wywiadowi.

W latach 80. Marwan przeprowadził się do Londynu, gdzie był między innymi udziałowcem klubu Chelsea F.C., oraz zajmował się przemysłem farmaceutycznym.

Ciało Marwana odnaleziono na chodniku przed jego apartamentem w Londynie. Według ustaleń policji wypadł z balkonu na czwartym piętrze. Szybko pojawiło się wiele spekulacji na temat jego śmierci. Scotland Yard w ramach wstępnych ustaleń ujawnił, że Egipcjanin najprawdopodobniej wyskoczył przez okno lub został z niego wypchnięty[2]. Przyjaciele zmarłego ujawnili, iż popełnił samobójstwo w związku z wykryciem u siebie nieuleczalnej choroby.

14 września 2018 roku miała miejsce premiera filmu wydanego przez Netflix o tytule Kryptonim Anioł[3]. Film przedstawia szpiegowską historię Marwana w latach 1970–1973.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 'Double agent' dead in London [online], news.bbc.co.uk, 28 czerwca 2007 [dostęp 2021-12-23] [zarchiwizowane z adresu 2013-04-19] (ang.).
  2. a b Simon Parkin, Who killed the 20th century's greatest spy? [online], „The Guardian”, 15 września 2015 [zarchiwizowane z adresu 2021-12-23] (ang.).
  3. Kryptonim Anioł w bazie Filmweb