ویکی‌پدیا:نیازمند منبع - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

هدف الگوی «نیازمند منبع»، اثبات‌پذیر کردن محتواهای موجود در مقاله‌ها است.

برای اطمینان از این ‌که همهٔ مطالب ویکی‌پدیا اثبات‌پذیر هستند، هرکسی می‌تواند با قراردادن برچسبِ {{نیازمند منبع}} برای ادعاهای بدون منبع درخواستِ منبع کند. یا با افزودن اُلگوی {{نیازمند منبع|توضیح=|تاریخ=}} توضیحات بیشتری دهد.

مثال ۱: ۶۵ درصد افراد به ارواح اعتقاد دارند.[۱]

مثال ۲: طبق گفته‌های مولانا در اشعارش، لارستان فارس بهترین مکان گردشگری است.[نیازمند منبع]

روش برخورد با ادعاهای بی‌منبع

  • هنگام تکیه‌کردن بر ادعاهای بی‌منبع احتیاط کنید.
  • اگر برای ادعای خود منبع معتبری دارید، جسور باشید و برچسبِ «نیازمند منبع» را با ذکر منابعِ مناسب جایگزین کنید. صفحهٔ شیوهٔ ارجاع به منابع چگونگی ارجاع‌دهی در ویکی‌پدیا را توضیح می‌دهد.
  • اگر کسی به مطلب شما برچسبِ «نیازمند منبع» زد و شما با وی مخالفید، در صفحهٔ بحثِ مقاله پیرامون این موضوع بحث کنید.
  • ادعاهای بی‌منبع یا با منابع ضعیف و بحث‌برانگیز در زندگی‌نامهٔ زندگان باید بی‌درنگ حذف شود.
  • همه می‌توانند بر مقالات، برچسب نیازمند منبع ({{نیازمند منبع}}) بزنند. پس چنانچه مقاله‌ای نوشتید و ویرایشگری دیگر، بر برخی جملات آن برچسب گذاشت و خواستار منبع برای آن شد، دلیلی وجود ندارد که شما ویرایش او را برای حذفِ برچسب‌ها، برگردانید یا آن را خنثی سازی نمایید. اما اگر برچسب‌گذاری کاربری در مقاله را بیش از حد یا غیرضروری می‌دانید، می‌توانید در صفحهٔ بحثِ مقاله یا در صفحهٔ بحثِ همان کاربر با او وارد گفت‌وگو شده و خواستار توضیح شوید.
  • مطالبی که پیش تر برچسب مدرک خورده‌اند و تلاشی برای معتبرکردن آنان صورت نگرفته است، می‌توانند به چالش کشیده شده و حذف شوند یا گفت و گوهای بیشتری در مورد آن و تا رسیدن به نتیجه ای مطلوب، در صفحهٔ بحث مقاله صورت گیرد.

استفادهٔ مسئولانه از این برچسب

برچسب «نیازمند مدرک» درواقع، درخواستی از دیگر ویرایشگران است تا درستیِ یک ادّعا را مستدل کنند. همچنین این برچسب می‌تواند هشداری برای ویرایشگران باشد که ممکن است بخش‌هایی از مقاله مستدل و مورد تأیید نباشند و باید بیشتر بررسی شوند. در برچسب گذاری نیز باید «دقّت» کرد و آن را «مسئولانه» و با وپ:فحن در مقاله قرار داد.

  • با فکر و دقیق و مسئولانه برچسب گذاری کنید و از «برچسب‌زدن و رفتن» خودداری کنید. تلاش کنید رفتارِ خود را با گفت‌وگو همراه کنید و همکار و ویرایشگری را در نظر بگیرید که انتظار دارد برچسبی که شما گذاشته‌اید را درست متوجه شده و درپیِ رفع مشکلی که شما اشاره کرده‌اید برآید.
  • گاهی ممکن است ویرایشگری برچسبی را در مقاله‌ای با این هدف قرار داده باشد که بعداً و سرِ فرصت به مقاله برگردد و خودش منابع لازم را افزوده کند. اگر چنین حدسی می‌زنید، می‌توانید شما هم آن مقاله را در فهرست پیگیری‌های خود قرار دهید و خودتان هم در افزودن رفرنس و معتبرتر کردن آن بخش، همکاری کنید.

چگونه با ارائه مدرک و رفرنس به دانشنامه کمک کنیم

در حال حاضر ۱۴٬۴۵۳ مقاله نیاز به مدرک و معتبرسازیِ بیشتر دارند و شما می‌توانید در فهرستِ "همه مقاله‌های دارای عبارت‌های بدون منبع" آن‌ها را یافته و در معتبرتر کردنِ آن‌ها همکاری کنید و این کمبود را کاهش دهید.

بیشتر کسانی که ادّعاهایی را در مقالات ویکی‌پدیا مطرح می‌کنند برای آن ادّعاها مدرکی ارائه نمی‌کنند؛ بنابراین دیگر ویرایشگرانِ ویکی‌پدیا باید درستیِ چنین اظهارات و ادّعاهایی را بررسی کنند و هرجا نیاز بود، «برچسبِ مدرک» بزنند و درخواست مدرک بیشتر کنند.

جُستارهای وابسته

  1. [کتاب معرفی گروه تاریخ دانشگاه تهران متن پیوند]، متن اضافی.