عبدالله حمدوک

عبدالله حمدوک
Abdalla Hamdok 2017.jpg
عبدالله حمدوک در کنگره جهانی نیروگاه‌های برق آبی ۲۰۱۷

عبدالله آدم حمدوک آدم (زاده ۱ ژانویه ۱۹۵۶) نخست‌وزیر سودان از ۲۱ اوت ۲۰۱۹ تاکنون است.[۱] پیش از این، وی معاون دبیرکل سابق کمیته اقتصادی آفریقا وابسته به سازمان ملل متحد بود. وی مدتی به عنوان اقتصاددان و کارشناس اصلاحات و مدیریت بخش دولتی و مدیریت نهادهای دمکراتیک و برگزاری انتخابات فعالیت داشته‌است. پس از انتقال قدرت از شورای نظامی انتقالی به شورای حاکمیت سودان، شورای حاکمیت حمدوک را در دوره انتقالی به عنوان نخستوزیر منصوب کرد. او در ۲۱ اوت ۲۰۱۹ سوگند یاد کرد.[۲] او در جریان کودتای نظامی ۲۵ اکتبر ۲۰۲۱ ربوده شد و به مکانی نامعلوم منتقل شد.[۳] وی مجدداً در ۲۱ نوامبر به عنوان نخست‌وزیر تعیین شد.[۴]

تحصیلات

وی دوره کارشناسی اقتصاد کشاورزی را در دانشگاه خرطوم گذراند. سپس مدرک کارشناسی ارشد اقتصاد و دکترای همین رشته را از دانشکده مطالعات اقتصادی دانشگاه منچستر در انگلیس دریافت کرد.

سوابق شغلی

عبدالله حمدوک از سال ۱۹۸۱ تا سال ۱۹۸۷ در وزارت دارائی سودان اشتغال داشت. سپس عازم زیمبابوه شد و تا سال ۱۹۹۵ در یک شرکت مشاوره خصوصی فعّالیت کرد. سپس در همین کشور به عضویت سازمان بین‌المللی کار درآمد و تا سال ۱۹۹۷ با این نهاد بین‌المللی همکاری کرد. پس از آن حدوداً به مدت چهار سال دربانک توسعه آفریقا درساحل عاج مشغول به کار شد. سپس به کمیته اقتصادی آفریقا وابسته به سازمان ملل متحد در آدیس آبابا پیوست و مسئولیت‌های متعددی از جمله معاونت دبیرکلی این سازمان را تجربه کرد.[۵]

حمدوک طی سالهای ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۸، در مؤسسه بین‌المللی دموکراسی و کمک کننده در برگزاری انتخابات فعالیت داشت. پس از آن، از سال ۲۰۱۱ به عنوان کارشناس ارشد اقتصادی و معاون دبیرکل کمیته اقتصادی آفریقا به کار خود ادامه داد. سال ۲۰۱۶ بان کی مون دبیرکل وقت سازمان ملل متّحد وی را به عنوان معاون دبیر اجرایی کمیسیون اقتصادی سازمان ملل متّحد در آفریقا منصوب کرد.[۶]

نخست‌وزیری

نام حمدوک سال ۲۰۱۹ طی اعتراضات مردم سودان که منجر به برکناری عمر البشیر از ریاست جمهوری این کشور شد به عنوان یکی از نامزدهای اصلی پست نخست‌وزیری تحت حاکمیت شورای نظامی به ریاست عبد الفتاح البرهان مطرح گردید.[۷][۸] پس از انتقال قدرت از شورای نظامی انتقالی به شورای حاکمیت سودان، شورای حاکمیت حمدوک را در دوره انتقالی به عنوان نخستوزیر منصوب کرد. او در ۲۱ اوت ۲۰۱۹ سوگند یاد کرد.[۲] او در جریان کودتای نظامی ۲۵ اکتبر ۲۰۲۱ ربوده شد و به مکانی نامعلوم منتقل شد.[۳]

منابع

  1. «خروج سودان از فهرست تروریسم نباید با عادی سازی روابط مرتبط شود». خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency. ۲۰۲۰-۱۰-۱۱. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۰-۱۲.
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ "Abdalla Hamdok: Who is Sudan's new prime minister?". www.aljazeera.com. Retrieved 2021-10-27.
  3. ۳٫۰ ۳٫۱ Abdelaziz, Khalid (2021-10-26). "Seven killed, 140 hurt in protests against Sudan military coup". Retrieved 2021-10-27.
  4. [۱]
  5. «عبدالله حمدوک». الجزیرة مباشر. ۱۲ ژوئن ۲۰۱۹. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۰۱۹-۱۲-۱۰.
  6. «من هو عبدالله حمدوک المرشح المحتمل لرئاسة الحکومة فی السودان؟». www.masrawy.com. ۱۲ ژوئن ۲۰۱۹. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۱ ژوئن ۲۰۱۹.
  7. «المعارضة السودانیة تنفی ترشیحها عبدالله حمدوک لرئاسة الوزراء». www.masrawy.com. ۱۲ ژوئن ۲۰۱۹. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۶ ژوئن ۲۰۱۹.
  8. «قیادی بقوی الحریة و التغییر: الاتفاق علی عبدالله حمدوک لرئاسة مجلس الوزراء لفترة انتقالیة». ۱۱ ژوئن ۲۰۱۹. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۹ ژوئن ۲۰۱۹.