ایرلند

جزیره ایرلند
لقب:
the_Emerald_Isle,
the_Island_of_Saints_and_Scholars
Map of Ireland in Europe.svg
جغرافیا
مکاناروپای شمالی یا اروپای غربی
مساحت۸۴٬۴۲۱ کیلومتر مربع (۳۲٬۵۹۵٫۱ مایل مربع)<ref_name="irlgeog">Nolan_, William_. "Geography_of_Ireland_". Government of Ireland. Archived from the original on ۲۴ نوامبر ۲۰۰۹. Retrieved 11 November_2009. Check date values in: |accessdate= (help)</ref>
رتبه مساحت۲۰ام
کرانه‌ها۲٬۷۹۷ کیلومتر (۱٬۷۳۸ مایل)
بیشترین ارتفاع۱۰۴۱ متر (۳٬۴۱۵ پا)
بلندترین نقطهCarrauntoohil
مدیریت
_خالی_
بزرگترین منطقه مسکونیدوبلین
جمعیت‌شناسی
جمعیت۶٬۳۹۹٬۱۵۲
تراکم جمعیت۷۳٫۴ /کیلومتر مربع (۱۹۰٫۱ /مایل مربع)
گروه‌های قومیایرلندی

جزیرهٔ ایرلند سومین جزیرهٔ بزرگ اروپا[۱] و بیست و دومین جزیره بزرگ جهان است[۲] که در شمال غربی اروپا قرار دارد و شامل جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی است. در شرق جزیرهٔ ایرلند، بریتانیای کبیر قرار دارد و دریای ایرلند در میان این دو قرار گرفته‌است. نام کشور در زبان اصلی‌ و قدیمی آن "ایر Eire" است که هیچ کسی الان آن زبان را بلد نیست و همگی انگلیسی صحبت میکنند و همچنین از ملیت‌شان با عنوان "ایرین Eireann" یاد می‌کنند.

جمعیت این جزیره کمی بیش از ۷ میلیون نفر است[۳] که از این تعداد ۵ میلیون نفر در جمهوری ایرلند ساکن‌اند.[۴]

از دیدگاه سیاسی جمهوری ایرلند پنج ششم از جزیره را در اختیار دارد. یک ششم بقیه جزیره را ایرلند شمالی تشکیل می‌دهد که جزئی از کشور پادشاهی متحده است.

نژاد ایرلندی

دانشمندان توالی ژنوم یک زن عصر نوسنگی را مطالعه کرده‌اند که حدود ۵هزار و ۲۰۰ سال پیش در منطقه امروزی بلفاست می‌زیسته‌است.

پژوهش‌های ژنتیکی روی نمونه‌های باستانی این زن ۵هزارساله و سه مرد ۴هزارساله در ایرلند نشان می‌دهد که موج نخست مهاجرت ساکنان این کشور از خاورمیانه، و موج دوم نیز چهار هزار سال پیش از سواحل دریای سیاه به سمت جزیرهٔ بریتانیا بوده و نژاد مردمان ایرلندی را شکل داده‌است.

پژوهشگران دریافته‌اند زنی که در دوران نوسنگی در ایرلند زندگی می‌زیسته، موهای سیاه و چشمانی قهوه‌ای رنگ داشته و نیاکان‌اش از منطقه خاورمیانه به این بخش از اروپا کوچیده بودند.

همچنین مطالعات بعدی نشان داده که در حدود یک‌سوم از اجداد مردان ۴ هزارسالهٔ مورد مطالعه نیز از مناطق ساحلی دریای سیاه به این کشور مهاجرت کرده بودند.<ref_name="aaycd">"شناسائی ریشه شرقی مردم ایرلند". پایگاه خبری، اطلاع‌رسانی شفاآنلاین، حوزه سلامت، فرهنگی، اجتماعی (به fa_). 2019-11-10. Retrieved 2019-11-10.</ref><ref_name="lb9pw">Murray_, Niall_ (2015-12-29). "Origin_of_Irish_people_has_links_to_Middle_East_". Irish_Examiner_ (به en_). Retrieved 2019-11-10.</ref><ref_name="kjjer">"The_Arab-Irish_connection_nobody_told_you_about!". Al_Bawaba_ (به en_). 2016-03-17. Retrieved 2019-11-10.</ref>

نگارخانه

منابع

  1. "Islands_of_the_World_". World_Atlas. Retrieved 6 July 2008.
  2. Joshua_Calder. "Largest_Islands_of_the_World". World_Island_Info. Retrieved 6 July 2008.
  3. ویکی‌پدیای انگلیسی
  4. "Population_1901 - 2006". Central_Statistic_Office_Ireland. Retrieved 6 July 2008. Unknown parameter |archivedate_= ignored (help); Unknown parameter |dead-url_= ignored (help); Unknown parameter |archiveurl_= ignored (help)