Great Britain at the 2016 Summer Olympics
Great Britain at the 2016 Summer Olympics | |
---|---|
IOC code | GBR |
NOC | British Olympic Association |
in Rio de Janeiro 5 August 2016 – 21 August 2016 | |
Competitors | 366 in 25 sports |
Flag bearer (opening) | Andy Murray[1] |
Flag bearer (closing) | Kate Richardson-Walsh |
Officials | Mark England (Chef de Mission) |
Medals Ranked 2nd |
|
Summer Olympics appearances (overview) | |
Other related appearances | |
1906 Intercalated Games |
Great Britain, or in full Great Britain and Northern Ireland, represented by the British Olympic Association (BOA), competed at the 2016 Summer Olympics in Rio de Janeiro, Brazil, from 5 to 21 August 2016 and the team of selected athletes was officially known as Team GB. British athletes have appeared in every Summer Olympic Games of the modern era, alongside Australia, France, Greece, and Switzerland, though Great Britain is the only country to have won at least one gold medal at all of them. The team represented the United Kingdom, the three Crown Dependencies, and the thirteen British Overseas Territories, ten of whom sent representatives.
These Games were the most successful for Great Britain since 1908, winning a total of 67 medals, which exceeded its London 2012 tally of 65 medals, therefore becoming the first nation to surpass its medal total at the Olympics immediately following one that it hosted.[2] Great Britain also became one of only two nations (the other being Azerbaijan) ever to increase the number of medals achieved in five consecutive Games.[3] In all, Great Britain finished second in gold medals to the United States, and third in overall medals after the United States and China. Great Britain won gold medals across more different sports than any other nation at the Games. Great Britain also topped the medal tables in cycling, sailing, triathlon, golf and rowing, and won first ever golds in golf, diving and gymnastics. Great Britain successfully defended 18 of the gold medals they had won in London.[4]
In cycling, male cyclist Jason Kenny won three gold medals, placing him alongside Sir Chris Hoy as the joint-most successful British Olympian. Sir Bradley Wiggins won his fifth gold and eighth overall medal, making him the most decorated British Olympian. Laura Trott won two gold medals to become Britain's most successful female Olympian with a total of four golds; dressage rider Charlotte Dujardin's gold medal had briefly placed her in first. Katherine Grainger's fifth consecutive medal, a silver, made her Britain's joint most decorated female Olympian, and made her one of only five British Olympians to win medals in five consecutive Games. Trott, Dujardin, taekwondo-ka Jade Jones and boxer Nicola Adams became the first British female Olympians ever to successfully defend individual Olympic titles.
Gymnast Max Whitlock won Britain's first ever gold medals in gymnastics, in men's floor and pommel horse, and four golds were claimed in rowing. Alistair Brownlee became the first triathlete to successfully defend an Olympic title. In athletics, in both the men's 5,000 and 10,000 metres, Mo Farah successfully defended his Olympic titles to become Britain's most successful ever athlete in the discipline. Christine Ohorougu became the second British track and field athlete to win medals in three successive Games.
In swimming, Adam Peaty won gold in the 100 metres breaststroke, the first British male swimmer to win gold since 1988. Jack Laugher and Chris Mears became Britain's first Olympic diving champions. Giles Scott won his fifth consecutive gold medal in the Finn sailing class, while Nick Dempsey became the most decorated windsurfer in Olympic history with his third medal, a silver. In the first Olympic men's golf tournament for 100 years, Justin Rose claimed the gold medal. In the women's field hockey, Great Britain won the country's first gold medal in a team sport at a Summer Olympics for 28 years.
Medallists[edit]
* – Indicates the athlete competed in preliminaries but not the final
Multiple medallists[edit]
The following Team GB competitors won several medals at the 2016 Olympic Games.
Name | Medal | Sport | Event |
---|---|---|---|
Jason Kenny | Gold Gold Gold | Cycling | Men's team sprint Men's sprint Men's keirin |
Max Whitlock | Gold Gold Bronze | Gymnastics | Men's floor Men's pommel horse Men's all around |
Mo Farah | Gold Gold | Athletics | Men's 10,000 metres Men's 5,000 metres |
Laura Trott | Gold Gold | Cycling | Women's team pursuit Women's omnium |
Charlotte Dujardin | Gold Silver | Equestrian | Individual dressage Team dressage |
Liam Heath | Gold Silver | Canoeing | Men's K-1 200 metres Men's K-2 200 metres |
Jack Laugher | Gold Silver | Diving | Men's synchronized 3 m springboard Men's 3 m springboard |
Adam Peaty | Gold Silver | Swimming | Men's 100 m breaststroke Men's 4 × 100 m medley relay |
Callum Skinner | Gold Silver | Cycling | Men's team sprint Men's sprint |
Jazmin Carlin | Silver Silver | Swimming | Women's 400 m freestyle Women's 800 m freestyle |
James Guy | Silver Silver | Swimming | Men's 4 × 200 m freestyle relay Men's 4 × 100 m medley relay |
Becky James | Silver Silver | Cycling | Women's keirin Women's sprint |
Duncan Scott | Silver Silver | Swimming | Men's 4 × 200 m freestyle relay Men's 4 × 100 m medley relay |
Administration[edit]
On 29 April 2014, the British Olympic Association announced the appointment of Mark England as Chef-de-Mission to the British Olympic team at Rio 2016.[5]
Medal and performance targets[edit]
UK Sport targeted 47 medals for Rio, the highest target ever for an away Olympics, following the success of the 2012 Games in London.[6] The GB squad surpassed this target on 17 August[7]
Key | Target missed | Target met | Target exceeded |
Sport | Medals target set | Medals or result | Target missed, met, or exceeded |
---|---|---|---|
Archery | 0 | 0 | |
Athletics | 7–9 | 7 | |
Badminton | 0–1 | 1 | |
Boxing | 3–5 | 3 | |
Canoeing | 3–5 | 4 | |
Cycling | 8–10 | 12 | |
Diving | 1–2 | 3 | |
Equestrian | 2–4 | 3 | |
Fencing | 0–1 | 0 | |
Field hockey | 1–2 | 1 | |
Golf | 1–2 | 1 | |
Gymnastics | 3–5 | 7 | |
Judo | 0–1 | 1 | |
Modern pentathlon | 1–2 | 0 | |
Rowing | 6–8 | 5 | |
Rugby sevens | 0–1 | 1 | |
Sailing | 3–6 | 3 | |
Shooting | 1–2 | 2 | |
Swimming | 3–5 | 6 | |
Synchronised swimming | 0 | 0 | |
Table tennis | 0 | 0 | |
Taekwondo | 1–3 | 3 | |
Tennis | 1–2 | 1 | |
Triathlon | 2–3 | 3 | |
Weightlifting | 0 | 0 | |
Total | 47-79 | 67 |
Funding[edit]
As with previous games, UK Sport was the body responsible for allocating elite funding for Olympic sports. In December 2012, a record £347 million of funding for Olympic and Paralympic athletes was announced with the aim of becoming the first nation in recent history to win more medals at the Games following being the host nation.[8]
Four sports, basketball, synchronised swimming, water polo, and weightlifting, initially had all their funding withdrawn, while swimming and badminton had their funding cut.[9] Following an appeal process weightlifting had its funding restored.[10]
The Sport and Recreation Alliance, an umbrella body that represents national sports organisations in Britain, raised concerns about how the Scottish independence referendum, which took place on 18 September 2014, would affect sport funding and recognition issues for Scottish athletes who aim to compete at the Olympic Games.[11]
Competitors[edit]
Nick Skelton, the show jumper, participated at his seventh Olympic Games, a record for a British competitor.[12] He celebrated this achievement by becoming the first British rider to win an individual gold medal in jumping.
The team included seven sets of siblings: Alistair and Jonathan Brownlee (Triathlon), Peter and Richard Chambers (Rowing), Ellie and Rebecca Downie (Gymnastics), Callum and Derek Hawkins (Athletics), Andy and Jamie Murray (Tennis), Cindy Ofili and Tiffany Porter (Athletics), and John and Michael Whitaker (Equestrian). There were also two married couples: Chris and Gabby Adcock (Badminton) and Helen and Kate Richardson-Walsh (Hockey). Mark Gleghorne (Hockey) competed for Great Britain while his brother Paul competed for Ireland in the same sport.[13]
The following is a list of the number of competitors participating in the Games. Note that reserves in fencing, field hockey, football, and handball are not counted as athletes:
|
Archery[edit]
One British archer qualified for the men's individual recurve at the Olympics by securing one of three available Olympic spots at the 2016 European Championships in Nottingham.[14] Meanwhile, another British archer was added to the squad by virtue of a top six national finish in the women's individual recurve at the 2016 Archery World Cup meet in Antalya, Turkey.[15]
Athlete | Event | Ranking round | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Patrick Huston | Men's individual | 656 | 38 | van der Ven (NED) W 6–4 | Ku B-c (KOR) L 0–6 | did not advance | ||||
Naomi Folkard | Women's individual | 639 | 23 | Rochmawati (INA) W 6–5 | Kawanaka (JPN) W 6–0 | dos Santos (BRA) W 6–2 | Chang H-j (KOR) L 1–7 | did not advance |
Athletics[edit]
Great Britain secured a place in all relay events with the exception of the men's 4 × 100 m relay based on the team's performance at the 2015 IAAF World Relays, before securing a place in the final relay in July 2016 by their position in world rankings. British athletes have so far achieved qualifying standards in the following athletics events (up to a maximum of 3 athletes in each event):[16][17] The team nominated its athletes with an entry standard for the individual events based on the results at the British Championships, scheduled to take place in Birmingham between 24 and 26 June 2016.[18]
On 24 April 2016, the top two finishers in both the men's and women's 2016 London Marathon won automatic places for Team GB at the Olympics.[19] Two days later, British Athletics confirmed four athletes, and added Derek Hawkins, brother of Callum to the men's marathon, and race walker Dominic King to the 50 km (31 mi) walk.[20]
On 21 May 2016, the Great Britain trials were held for the 10,000 metres, with two places in both the men's and women's races available to the first two across the line, if they had the qualification time. In the women's race, Jess Andrews won in the qualification time, while Beth Potter, who already had the time, came second and also earned a place in Rio. Mo Farah, reigning World and Olympic champion at 5000 and 10,000 metres, has been preselected by Great Britain for both men's races. Neither of the first two finishers in the men's race had at that point achieved the qualifying standard, but on 11 June 2016, Ross Millington, who won the trial, managed to also beat the standard, thus confirming his Olympic place.[21]
On 29 May 2016, Katarina Johnson-Thompson achieved the qualification mark in heptathlon at the Gotzis meeting, the designated Olympic trial for Great Britain, joining the pre-selected Jessica Ennis-Hill in that event.[22]
Following the end of the qualifying period on 11 July, a total of 80 athletes (41 men and 39 women) were officially named to Team GB's track and field team for the Games. Apart from Ennis-Hill and Farah, notable athletes also featured defending Olympic long jump champion Greg Rutherford, two-time medalist Christine Ohuruogu, high jump bronze medalist Robbie Grabarz, Sudanese-born sprinter Rabah Yousif, and long-distance stalwart Jo Pavey, who is set to compete at her fifth Games in the 10,000 metres.[23]
- Key
- Note–Ranks given for track events are within the athlete's heat only
- Q = Qualified for the next round
- q = Qualified for the next round as a fastest loser or, in field events, by position without achieving the qualifying target
- NR = National record
- N/A = Round not applicable for the event
- Bye = Athlete not required to compete in round
- Track & road events
- Men
Athlete | Event | Heat | Quarterfinal | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | ||
James Dasaolu | 100 m | Bye | 10.18 | 3 q | 10.16 | 6 | Did not advance | ||
James Ellington | Bye | 10.29 | 5 | Did not advance | |||||
Chijindu Ujah | Bye | 10.13 | 2 Q | 10.01 SB | 4 | Did not advance | |||
Adam Gemili | 200 m | 20.20 | 2 Q | — | 20.08 | 3 q | 20.12 | 4 | |
Nethaneel Mitchell-Blake | 20.24 | 2 Q | — | 20.25 | 5 | Did not advance | |||
Danny Talbot | 20.27 PB | 2 Q | — | 20.25 PB | 3 | Did not advance | |||
Matthew Hudson-Smith | 400 m | 45.26 | 3 Q | — | 44.48 PB | 2 Q | 44.61 | 8 | |
Martyn Rooney | 45.60 | 5 | — | Did not advance | |||||
Rabah Yousif | DNS | — | Did not advance | ||||||
Elliot Giles | 800 m | 1:47.88 | 7 | — | Did not advance | ||||
Michael Rimmer | 1:45.99 | 3 Q | — | 1:46.80 | 8 | did not advance | |||
Charlie Grice | 1500 m | 3:38.41 | 10 q** | — | 3:40.050 | 5 Q | 3:51.73 | 12 | |
Chris O'Hare | 3:39.36 | 4 Q | — | 3:40.93 | 10 | Did not advance | |||
Andrew Butchart | 5000 m | 13:20.08 | 5 Q | — | 13:08.61 PB | 6 | |||
Mo Farah | 13:25.25 | 3 Q | — | 13:03.30 | |||||
Tom Farrell | 14:11.65 | 20 | — | Did not advance | |||||
Mo Farah | 10000 m | — | 27:05.17 | ||||||
Ross Millington | — | 29:14.95 | 31 | ||||||
Andy Vernon | — | 28:19.36 SB | 25 | ||||||
Laurence Clarke | 110 m hurdles | 13:55 | 3 Q | — | 13.47 | 5 | Did not advance | ||
Andrew Pozzi | 13:50 | 2 Q | — | 13.67 | 5 | Did not advance | |||
Jack Green | 400 m hurdles | 48.96 | 2 Q | — | 49.54 | 8 | Did not advance | ||
Sebastian Rodger | 49.54 | 6 * | — | Did not advance | |||||
Rob Mullett | 3000 m steeplechase | 8:48.19 | 12 | — | Did not advance | ||||
James Ellington Chijindu Ujah*** Adam Gemili Richard Kilty Harry Aikines-Aryeetey | 4 × 100 m relay | 38.06 | 4 q | — | 37.98 | 5 | |||
Nigel Levine Matthew Hudson-Smith Delano Williams Martyn Rooney Jack Green Jarryd Dunn Rabah Yousif | 4 × 400 m relay | DSQ | — | Did not advance | |||||
Callum Hawkins | Marathon | — | 2:11:52 | 9 | |||||
Derek Hawkins | — | 2:29:24 | 114 | ||||||
Tsegai Tewelde | — | DNF | |||||||
Tom Bosworth | 20 km walk | — | 1:20:13 NR | 6 | |||||
Dominic King | 50 km walk | — | DSQ |
* : Seb Rodger originally advanced as the last of the 'fastest losers' to the semifinal, but was excluded after a successful appeal by another runner against disqualification.
** : Charlie Grice was reinstated for the semi-finals following an appeal after obstruction in the heat.
*** : Chijindu Ujah raced in heat but not in final.
- Women
Athlete | Event | Heat | Quarterfinal | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | Result | Rank | ||
Desirèe Henry | 100 m | Bye | 11.08 | 1 Q | 11.09 | 4 | Did not advance | ||
Daryll Neita | Bye | 11.41 | 4 | Did not advance | |||||
Asha Philip | Bye | 11.34 | 3 q | 11.33 | 8 | Did not advance | |||
Dina Asher-Smith | 200 m | 22.77 | 2 Q | — | 22.49 | 4 q | 22.31 SB | 5 | |
Jodie Williams | 22.69 | 3 q | — | 22.99 | 8 | Did not advance | |||
Seren Bundy-Davies | 400 m | 53.63 | 7 | — | Did not advance | ||||
Emily Diamond | 51.76 | 4 q | — | 51.49 | 6 | Did not advance | |||
Christine Ohuruogu | 51.40 | 2 Q | — | 51.22 | 5 | Did not advance | |||
Shelayna Oskan-Clarke | 800 m | 1:56.67 | 3 q | — | 1:59.45 SB | 5 | Did not advance | ||
Lynsey Sharp | 2:00.83 | 1 Q | — | 1:58.65 | 2 Q | 1:57.69 PB | 6 | ||
Laura Muir | 1500 m | 4:06.53 | 3 Q | — | 4:04.16 | 3 Q | 4:12.88 | 7 | |
Laura Weightman | 4:08.37 | 7 q | — | 4:05.28 | 5 Q | 4:14.95 | 11 | ||
Eilish McColgan | 5000 m | 15:18.20 | 5 Q | — | 15:12.09 | 13 | |||
Stephanie Twell | 15:25.90 | 8 | — | Did not advance | |||||
Laura Whittle | 15:31.30 | 10 | — | Did not advance | |||||
Jess Andrews | 10000 m | — | 31:35.92 PB | 16 | |||||
Jo Pavey | — | 31:33.44 SB | 15 | ||||||
Beth Potter | — | 33:04.34 | 34 | ||||||
Cindy Ofili | 100 m hurdles | 12.75 | 1 Q | — | 12.71 | 2 Q | 12.63 SB | 4 | |
Tiffany Porter | 12.87 | 2 Q | — | 12.82 | 4 q | 12.76 | =6 | ||
Eilidh Doyle | 400 m hurdles | 55:46 | 1 Q | — | 54.99 | 3 q | 54.61 | 8 | |
Lennie Waite | 3000 m steeplechase | 10:14.18 | 17 | — | Did not advance | ||||
Daryll Neita Asha Philip Desirèe Henry Dina Asher-Smith | 4 × 100 m relay | 41.93 | 2 Q | — | 41.77 NR | ||||
Emily Diamond Eilidh Doyle Anyika Onuora Christine Ohuruogu Kelly Massey* | 4 × 400 m relay | 3:24.81 SB | 2 Q | — | 3:25.88 | ||||
Alyson Dixon | Marathon | — | 2:34:11 | 28 | |||||
Sonia Samuels | — | 2:34:36 | 30 |
* : Kelly Massey raced in heat but not in final.
- Field events
- Men
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Distance | Position | Distance | Position | ||
Greg Rutherford | Long jump | 7.90 | 10 q | 8.29 | |
Chris Baker | High jump | 2.26 | 16 | Did not advance | |
Robbie Grabarz | 2.29 | 5 q | 2.33 SB | =4 | |
Luke Cutts | Pole vault | 5.45 | 22 | Did not advance | |
Chris Bennett | Hammer throw | 71.32 | 19 | Did not advance | |
Mark Dry | 71.03 | 21 | Did not advance | ||
Nick Miller | 70.83 | 22 | Did not advance |
- Women
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Distance | Position | Distance | Position | ||
Shara Proctor | Long jump | 6.36 | 21 | Did not advance | |
Jazmin Sawyers | 6.53 | 12 q | 6.69 | 8 | |
Lorraine Ugen | 6.65 | 7 q | 6.58 | 11 | |
Morgan Lake | High jump | 1.94 | =15 Q PB | 1.93 | =10 |
Holly Bradshaw | Pole vault | 4.60 | =2 Q | 4.70 SB | 5 |
Jade Lally | Discus throw | 54.06 | 28 | Did not advance | |
Sophie Hitchon | Hammer throw | 70.37 | 11 q | 74.54 NR |
- Combined events – Women's heptathlon
Athlete | Event | 100H | HJ | SP | 200 m | LJ | JT | 800 m | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Jessica Ennis-Hill | Result | 12.84 | 1.89 | 13.86 | 23.49 | 6.34 | 46.06 | 2:09.07 | 6775 SB | |
Points | 1149 | 1093 | 785 | 1030 | 956 | 784 | 978 | |||
Katarina Johnson-Thompson | Result | 13.48 | 1.98 NR | 11.68 | 23.26 | 6.51 | 36.36 | 2:10.47 | 6523 SB | 6 |
Points | 1053 | 1211 | 640 | 1053 | 1010 | 598 | 958 |
Badminton[edit]
Great Britain qualified a total of eight badminton players for each of the following events into the Olympic tournament based on the BWF World Rankings as of 5 May 2016: one entry each in the men's and women's singles, and a pair in the men's, women's, and mixed doubles.[24]
Athlete | Event | Group Stage | Elimination | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Rajiv Ouseph | Men's singles | Sasaki (JPN) W (21–15, 21–9) | Koukal (CZE) W (21–14, 21–8) | — | 1 Q | Sugiarto (INA) W (21–13, 14–21, 21–16) | Axelsen (DEN) L (12–21, 16–21) | Did not advance | ||
Marcus Ellis Chris Langridge | Men's doubles | Kim G-j / Kim S-r (KOR) W (17–21, 25–23, 21–18) | Boe / Mogensen (DEN) L (9–21, 21–9, 16–21) | Cwalina / Wacha (POL) W (21–18, 21–16) | 2 Q | — | Endo / Hayakawa (JPN) W (21–19, 21–17) | Fu Hf / Zhang N (CHN) L (14-21, 18–21) | Chai B / Hong W (CHN) W (21–18, 19–21, 21–10) | |
Kirsty Gilmour | Women's singles | Zetchiri (BUL) L (21–12, 17–21, 16–21) | Jaquet (SUI) W (21–17, 21–15) | — | 2 | did not advance | ||||
Heather Olver Lauren Smith | Women's doubles | Maheswari / Polii (INA) L (10–21, 13–21) | Poon L Y / Tse Y S (HKG) W (21–17, 18–21, 21–16) | V Hoo / Woon K W (MAS) L (17–21, 22–24) | 3 | — | Did not advance | |||
Chris Adcock Gabby Adcock | Mixed doubles | Fischer Nielsen / Pedersen (DEN) W (21–19, 22–24, 21–17) | Xu C / Ma J (CHN) L (21–13, 20–22, 15–21) | Mateusiak / Zięba (POL) L (21–18, 25–27, 9–21) | 3 | — | Did not advance |
Boxing[edit]
Great Britain entered twelve boxers to compete in each of the following weight classes into the Olympic boxing tournament. Galal Yafai, Muhammad Ali, Qais Ashfaq, Joseph Cordina, Antony Fowler, Joshua Buatsi, Lawrence Okolie, and Joseph Joyce claimed their Olympic spots at the 2016 European Qualification Tournament in Samsun, Turkey.[25]
London 2012 flyweight champion Nicola Adams and fellow Olympian Savannah Marshall were the only British women to book Olympic spots, as a result of their quarterfinal victories at the World Championships in Astana, Kazakhstan.[26] Pat McCormack and Josh Kelly secured further Olympic places for Team GB at the 2016 AIBA World Qualifying Tournament in Baku, Azerbaijan.[27]
- Men
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Galal Yafai | Light flyweight | Fotsala (CMR) W 3–0 | Argilagos (CUB) L 1–2 | Did not advance | |||
Muhammad Ali | Flyweight | Bye | Finol (VEN) L 0–3 | Did not advance | |||
Qais Ashfaq | Bantamweight | Butdee (THA) L 0–3 | Did not advance | ||||
Joe Cordina | Lightweight | Suarez (PHI) W 2–1 | Tojibaev (UZB) L 0–2 | Did not advance | |||
Pat McCormack | Light welterweight | Zhussupov (KAZ) W 2–1 | Toledo (CUB) L 1–2 | Did not advance | |||
Josh Kelly | Welterweight | Mohamed (EGY) W 3–0 | Yeleussinov (KAZ) L 0–3 | Did not advance | |||
Antony Fowler | Middleweight | Alimkhanuly (KAZ) L 0–3 | Did not advance | ||||
Joshua Buatsi | Light heavyweight | Katende (UGA) W TKO | Rasulov (UZB) W KO | Benchabla (ALG) W 3–0 | Niyazymbetov (KAZ) L 0–3 | Did not advance | |
Lawrence Okolie | Heavyweight | Jakubowski (POL) W 3–0 | Savón (CUB) L 0–3 | Did not advance | |||
Joseph Joyce | Super heavyweight | Bye | Morais (CPV) W TKO | Jalolov (UZB) W 3–0 | Dychko (KAZ) W 3–0 | Yoka (FRA) L 1–2 |
- Women
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Nicola Adams | Flyweight | Bye | Kob (UKR) W 3–0 | Ren Cc (CHN) W 3–0 | Ourahmoune (FRA) W 3–0 | |
Savannah Marshall | Middleweight | Nash (SWE) W 3–0 | Fontijn (NED) L 0–2 | Did not advance |
Canoeing[edit]
Slalom[edit]
British canoeists qualified a maximum of one boat in each of the following classes through the 2015 ICF Canoe Slalom World Championships and the Olympic selection trials, both held in Lee Valley Park.[28] On 4 November 2015, Team GB announced the names of the four slalom canoeists selected for the Games.[29][30]
Athlete | Event | Preliminary | Semifinal | Final | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Run 1 | Rank | Run 2 | Rank | Best | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
David Florence | Men's C-1 | 94.11 | 1 | DNS | 94.11 | 3 Q | 99.36 | 7 Q | 109.00 | 10 | |
David Florence Richard Hounslow | Men's C-2 | 103.27 | 2 | DNS | 103.27 | 3 Q | 109.60 | 3 Q | 102.01 | ||
Joe Clarke | Men's K-1 | 135.89 | 13 | 86.95 | 1 | 86.95 | 2 Q | 90.67 | 3 Q | 88.53 | |
Fiona Pennie | Women's K-1 | 100.52 | 1 | DNS | 100.52 | 3 Q | 101.81 | 2 Q | 105.70 | 6 |
Sprint[edit]
British canoeists qualified one boat in each of the following events through the 2015 ICF Canoe Sprint World Championships and the Olympic selection trials, held in Duisburg (18 to 19 April 2016). Under Olympic rules, the successful canoeists could also enter other events where no Team GB canoeist was separately entered. As a result, Liam Heath, a World Cup gold medalist in the K-1 200 m, would take part in that event, and this was confirmed on 14 June 2016, as well as the participation of Jessica Walker in the equivalent women's event under the same rule.[31][32] On 18 July 2016, as a consequence of the disqualification of the Romanian and Belarusian squads from the Games, Lani Belcher and Angela Hannah, as highest ranked non-qualifier in the 2015 World Championships, were upgraded to a quota place in the K2-500 event.[33]
- Men
Athlete | Event | Heats | Semifinals | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Liam Heath | K-1 200 m | 34.327 | 1 Q | 34.076 | 1 FA | 35.197 | |
Liam Heath Jon Schofield | K-2 200 m | 31.534 | 3 Q | 31.899 | 1 FA | 32.368 |
- Women
Athlete | Event | Heats | Semifinals | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Rachel Cawthorn | K-1 500 m | 1:56.612 | 4 Q | 1:58.410 | 6 FB | 1:58.470 | 15 |
Jessica Walker | K-1 200 m | 41.123 | 5 Q | 41.483 | 4 FB | 42.205 | 15 |
Lani Belcher Angela Hannah | K-2 500 m | 1:53.948 | 8 Q | 1:49.285 | 7 FB | 1:54.193 | 15 |
Rachel Cawthorn Louisa Gurski Rebeka Simon Jessica Walker | K-4 500 m | 1:36.853 | 5 Q | 1:36.254 | =2 FA | 1:40.043 | 7 |
Qualification Legend: FA = Qualify to final (medal); FB = Qualify to final B (non-medal)
Cycling[edit]
Road[edit]
British riders qualified for the following quota places in the men's and women's Olympic road race by virtue of their top 15 final national ranking in the 2015 UCI World Tour (for men) and top 22 in the UCI World Ranking (for women).[34][35]
The BOA announced the eight-athlete squad of road racers (five men and three women) for Team GB on 24 June 2016.[36] On 19 July, it was announced that Peter Kennaugh had withdrawn from the squad due to a lack of race fitness after struggling to recover from injuries sustained in May and that his place in the squad would be taken by Steve Cummings.[37]
- Men
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Steve Cummings | Road race | Did not finish | |
Chris Froome | Road race | 6:13:03 | 12 |
Time trial | 1:13:17.54 | ||
Ian Stannard | Road race | Did not finish | |
Geraint Thomas | Road race | 6:12:34 | 11 |
Time trial | 1:14:52.85 | 9 | |
Adam Yates | Road race | 6:13:08 | 15 |
- Women
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Lizzie Armitstead | Road race | 3:51:47 | 5 |
Nikki Harris | Did not finish | ||
Emma Pooley | Road race | Did not finish | |
Time trial | 46:31.98 | 14 |
Track[edit]
Following the completion of the 2016 UCI Track Cycling World Championships, British riders accumulated spots in both men's and women's team pursuit, and men's team sprint, as well as both the men's and women's omnium. As a result of their place in the men's team sprint, Great Britain won the right to enter two riders in both men's sprint and men's keirin.
Great Britain narrowly failed to win a quota place in the women's team sprint. As such, they did not earn the two places in women's sprint and keirin that the team quota place would have gained them. However, Great Britain did earn a single place in the women's keirin, and two places in the women's sprint, by virtue of their final individual UCI Olympic rankings in those events.
Team GB's track cycling squad was officially selected for the Games on 24 June 2016, with seven-time medallist Bradley Wiggins returning to the track scene at his fifth straight Olympics.[36]
- Sprint
Athlete | Event | Qualification | Round 1 | Repechage 1 | Round 2 | Repechage 2 | Quarterfinals | Semifinals | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time Speed (km/h) | Rank | Opposition Time Speed (km/h) | Opposition Time Speed (km/h) | Opposition Time Speed (km/h) | Opposition Time Speed (km/h) | Opposition Time Speed (km/h) | Opposition Time Speed (km/h) | Opposition Time Speed (km/h) | Rank | ||
Jason Kenny | Men's sprint | 9.551 OR 75.384 | 1 Q | Levy (GER) W 10.245 70.278 | Bye | Puerta (COL) W 10.369 69.437 | Bye | Constable (AUS) W 10.341, W 10.219 | Dmitriev (RUS) L, W 10.048, W 10.071 | Skinner (GBR) W 10.164, W 9.916 | |
Callum Skinner | 9.703 OR 74.203 | 2 Q | Constable (AUS) W 10.254 70.216 | Bye | Constable (AUS) W 10.359 69.504 | Bye | Xu C (CHN) W 10.299, W 10.212 | Glaetzer (AUS) W 10.119, W 10.244 | Kenny (GBR) L, L | ||
Becky James | Women's sprint | 10.721 OR 67.157 | 1 Q | Ismayilova (AZE) W 11.377 63.285 | Bye | Cueff (FRA) W 11.375 63.296 | Bye | Zhong Ts (CHN) W 11.289, W 11.243 | Ligtlee (NED) W 11.246, W 10.970 | Vogel (GER) L, L | |
Katy Marchant | 10.787 66.747 | 2 Q | Sullivan (CAN) W 11.499 62.614 | Bye | Welte (GER) W 12.247 58.789 | Bye | Krupeckaitė (LTU) W 11.225, W 11.342 | Vogel (GER) L, L | Ligtlee (NED) W 11.237, W 11.424 |
- Team sprint
Athlete | Event | Qualification | Semifinals | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time Speed (km/h) | Rank | Opposition Time Speed (km/h) | Rank | Opposition Time Speed (km/h) | Rank | ||
Philip Hindes Jason Kenny Callum Skinner | Men's team sprint | 42.562 OR 63.436 | 1 Q | Venezuela (VEN) W 42.640 63.320 | 2 FA | New Zealand (NZL) W 42.440 OR 63.619 |
Qualification legend: FA=Gold medal final; FB=Bronze medal final
- Pursuit
Athlete | Event | Qualification | Semifinals | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Opponent Results | Rank | Opponent Results | Rank | ||
Steven Burke Ed Clancy Owain Doull Bradley Wiggins | Men's team pursuit | 3:51.943 | 1 Q | New Zealand (NZL) W 3:50.570 WR | 1 | Australia (AUS) W 3:50.265 WR | |
Katie Archibald Elinor Barker Joanna Rowsell Laura Trott | Women's team pursuit | 4:13.260 WR | 1 Q | Canada (CAN) W 4:12.152 WR | 1 | United States (USA) W 4:10.236 WR |
- Keirin
Athlete | Event | 1st Round | Repechage | 2nd Round | Final |
---|---|---|---|---|---|
Rank | Rank | Rank | Rank | ||
Jason Kenny | Men's keirin | 1 Q | Bye | 1 Q | |
Callum Skinner | 6 | REL | Did not advance | ||
Becky James | Women's keirin | 1 Q | Bye | 2 Q |
- Omnium
Athlete | Event | Scratch race | Individual pursuit | Elimination race | Time trial | Flying lap | Points race | Total points | Rank | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rank | Points | Time | Rank | Points | Rank | Points | Time | Rank | Points | Time | Rank | Points | Points | Rank | ||||
Mark Cavendish | Men's omnium | 6 | 30 | 4:16.878 | 2 | 38 | 7 | 28 | 1:02.868 | 6 | 30 | 12.793 | 3 | 36 | 32 | 4 | 194 | |
Laura Trott | Women's omnium | 2 | 38 | 3:25.054 NR | 1 | 40 | 1 | 40 | 35.253 | 2 | 38 | 13.708 | 1 | 40 | 34 | 7 | 230 |
Mountain biking[edit]
Great Britain received a spare Olympic berth freed up by Sweden from the UCI to send a mountain biker competing in the Olympic men's cross-country race. On 4 July 2016, British Cycling announced that Grant Ferguson was officially added to the cycling squad for the Games.[38]
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Grant Ferguson | Men's cross-country | 1:39.10 | 17 |
BMX[edit]
British riders qualified for two men's quota places in BMX at the Olympics, as a result of the nation's fifth-place finish in the UCI Olympic Ranking List of 31 May 2016. Team GB selected London 2012 top 8 finalist Liam Phillips and rookie Kyle Evans to the BMX cycling team for the Games on 24 June 2016.[36]
Athlete | Event | Seeding | Quarterfinal | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Points | Rank | Points | Rank | Result | Rank | ||
Kyle Evans | Men's BMX | 35.776 | 21 | 19 | 7 | Did not advance | |||
Liam Phillips | 35.095 | 10 | 28 | 8 | Did not advance |
Diving[edit]
British divers qualified for seven of the maximum of eight individual spots and four synchronized teams at the Olympics through the 2015 FINA World Championships and the 2016 FINA World Cup series.[39] The divers who secured the places for Great Britain were not necessarily the athletes who would be selected to represent their country in these events. Instead, they needed to compete at the Olympic trials, held from 10 to 12 June 2016 in Sheffield, to book their places for the Games.[40] A total of eleven divers (five men and six women) were officially named to Team GB on 17 June 2016, featuring London 2012 bronze medalist Tom Daley in both men's individual and synchronized platform.[41]
- Men
Athlete | Event | Preliminaries | Semifinals | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | Points | Rank | ||
Jack Laugher | 3 m springboard | 439.95 | 7 Q | 389.40 | 12 Q | 523.85 | |
Freddie Woodward | 388.15 | 19 | Did not advance | ||||
Tom Daley | 10 m platform | 571.85 | 1 Q | 403.25 | 18 | Did not advance | |
Jack Laugher Chris Mears | 3 m synchronised springboard | — | 454.32 | ||||
Tom Daley Daniel Goodfellow | 10 m synchronised platform | — | 444.45 |
- Women
Athlete | Event | Preliminaries | Semifinals | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | Points | Rank | ||
Rebecca Gallantree | 3 m springboard | 286.65 | 20 | Did not advance | |||
Grace Reid | 304.95 | 14 Q | 314.25 | 11 Q | 318.60 | 8 | |
Sarah Barrow | 10 m platform | 277.40 | 23 | Did not advance | |||
Tonia Couch | 332.80 | 5 Q | 318.00 | 10 Q | 323.70 | 12 | |
Alicia Blagg Rebecca Gallantree | 3 m synchronized springboard | — | 292.83 | 6 | |||
Tonia Couch Lois Toulson | 10 m synchronized platform | — | 319.44 | 5 |
Equestrian[edit]
Great Britain became one of the first three nations to earn places at the Games, qualifying a complete team in dressage by winning the silver medal in the team event at the 2014 FEI World Equestrian Games.[42] The Great Britain eventing team also qualified by winning a silver medal at the same event.[43] Great Britain secured a full equestrian team for Rio when the British riders achieved one of three qualification places from the 2015 European Show Jumping Championships.[44]
Dressage[edit]
Athlete | Horse | Event | Grand Prix | Grand Prix Special | Grand Prix Freestyle | Overall | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Rank | Technical | Artistic | Score | Rank | |||
Fiona Bigwood | Orthilia | Individual | 77.157 | 8 Q | 74.384 | 16 Q | 74.179 | 77.857 | 76.018 | 17 |
Charlotte Dujardin | Valegro | 85.071 | 1 Q | 83.025 | 2 Q | 90.000 | 97.714 | 93.857 | ||
Carl Hester | Nip Tuck | 75.529 | 15 Q | 76.485 | 9 Q | 79.107 | 86.000 | 82.553 | 7 | |
Spencer Wilton | Super Nova | 72.686 | 25 Q | 73.739 | 21 | Did not advance | ||||
Fiona Bigwood Charlotte Dujardin Carl Hester Spencer Wilton | See above | Team | 79.252 | 2 Q | 77.951 | 2 | — | 78.602 |
Eventing[edit]
Athlete | Horse | Event | Dressage | Cross-country | Jumping | Total | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Qualifier | Final | ||||||||||||||
Penalties | Rank | Penalties | Total | Rank | Penalties | Total | Rank | Penalties | Total | Rank | Penalties | Rank | |||
William Fox-Pitt | Chilli Morning | Individual | 37.00 | 1 | 30.40 | 67.40 | 22 | 0.00 | 67.40 | 18 Q | 0.00 | 67.40 | 12 | 67.40 | 12 |
Pippa Funnell | Billy The Biz | 43.90 | 16 | 40.40 | 84.30 | 28 | 0.00 | 84.30 | 26 | Did not advance | 84.30 | 26 | |||
Kitty King | Ceylor | 46.80 | 26 | 53.60 | 100.40 | 34 | 0.00 | 100.40 | 30 | Did not advance | 100.40 | 30 | |||
Gemma Tattersall | Quicklook | 47.20 # | 32 | 89.60 # | 136.80 | 44 | 4.00 # | 140.80 # | 41 | Did not advance | 140.80 | 41 | |||
William Fox-Pitt Pippa Funnell Kitty King Gemma Tattersall | See above | Team | 127.70 | 4 | 124.40 | 252.10 | 8 | 0 | 252.10 | 5 | — | 252.10 | 5 |
"#" indicates that the score of this rider does not count in the team competition, since only the best three results of a team are counted.
Jumping[edit]
Athlete | Horse | Event | Qualification | Final | Total | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Round 1 | Round 2 | Round 3 | Round A | Round B | |||||||||||||
Penalties | Rank | Penalties | Total | Rank | Penalties | Total | Rank | Penalties | Rank | Penalties | Total | Rank | Penalties | Rank | |||
Ben Maher | Tic Tac | Individual | 4 | =27 Q | 4 | 8 | =30 Q | 1 | 9 | =23 Q | 4 | =16 Q | 13 | 17 | 25 | 17 | 25 |
Nick Skelton | Big Star | 4 | =27 Q | 4 | 8 | =30 Q | 5 | 13 | =33 Q | 0 | =1 Q | 0 | 0 | =1 JO | 0 | ||
John Whitaker | Ornellaia | 0 | =1 Q | 23 # | 23 | 57 | Did not advance | ||||||||||
Michael Whitaker | Cassionato | 4 # | =27 Q | 5 | 9 | =42 Q | Withdrew | Did not advance | |||||||||
Ben Maher Nick Skelton John Whitaker Michael Whitaker | See above | Team | 8 | =8 | 13 | 13 | 12 | Did not advance | — | 13 | 12 |
"#" indicates that the score of this rider does not count in the team competition, since only the best three results of a team are counted.
Fencing[edit]
British fencers qualified a full squad in the men's team foil by virtue of being the highest ranking team from Europe outside the world's top four in the FIE Olympic Team Rankings.[45] A trio of men's foil fencers, James Davis, Laurence Halsted and Richard Kruse, along with their reserve Marcus Mepstead, were named to Team GB on 5 May 2016.[46] In the men's individual foil Kruse came close to winning Great Britain's first medal of the Games, and its first fencing medal since the 1964 Games, finishing fourth after losing the bronze medal match to Timur Safin of Russia.[47]
Athlete | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
James Davis | Men's foil | Bye | M Ferjani (TUN) W 15–7 | Safin (RUS) L 10–15 | Did not advance | |||
Laurence Halsted | Bye | Chen Hw (CHN) L 9–15 | Did not advance | |||||
Richard Kruse | Bye | Sintès (ALG) W 15–4 | Cassarà (ITA) W 15–12 | Meinhardt (USA) W 15–13 | Massialas (USA) L 9–15 | Safin (RUS) L 13–15 | 4 | |
James Davis Laurence Halsted Richard Kruse Marcus Mepstead | Men's team foil | — | Russia (RUS) L 43–45 | Classification semifinal Egypt (EGY) W 45–43 | 5th place final China (CHN) L 38–45 | 6 |
Field hockey[edit]
- Summary
Key:
- FT – After full-time.
- P – Match decided by penalty-shootout.
Team | Event | Group Stage | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Great Britain men's | Men's tournament | Belgium L 1–4 | New Zealand D 2–2 | Brazil W 9–1 | Australia L 1–2 | Spain D 1–1 | 5 | Did not advance | 9 | ||
Great Britain women's | Women's tournament | Australia W 2–1 | India W 3–0 | Argentina W 3–2 | Japan W 2–0 | United States W 2–1 | 1 | Spain W 3–1 | New Zealand W 3–0 | Netherlands W 2–0P FT: 3–3 |
Men's tournament[edit]
Great Britain's men's field hockey team qualified for the Olympics by having reached the last four at the 2014–15 Men's FIH Hockey World League Semifinals.[48] Only three nations qualified through this route, but India had already secured qualification as continental champions after the team's success at the 2014 Asian Games, so that the remaining teams automatically received the three quotas.
- Squad
The following is the Great Britain roster in the men's field hockey tournament of the 2016 Summer Olympics.[49]
Head coach: Bobby Crutchley
Reserves:
- Group play
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Belgium | 5 | 4 | 0 | 1 | 21 | 5 | +16 | 12 | Quarter-finals |
2 | Spain | 5 | 3 | 1 | 1 | 13 | 6 | +7 | 10 | |
3 | Australia | 5 | 3 | 0 | 2 | 13 | 4 | +9 | 9 | |
4 | New Zealand | 5 | 2 | 1 | 2 | 17 | 8 | +9 | 7 | |
5 | Great Britain | 5 | 1 | 2 | 2 | 14 | 10 | +4 | 5 | |
6 | Brazil (H) | 5 | 0 | 0 | 5 | 1 | 46 | −45 | 0 |
Rules for classification: 1) Points; 2) Matches won; 3) Goal difference; 4) Goals for; 5) Head-to-head result.[50]
(H) Hosts
|
|
|
|
|
Women's tournament[edit]
Great Britain's women's field hockey team qualified for the Olympics by having achieved a top three finish at the 2014–15 Women's FIH Hockey World League Semifinals.[51] As England also won the 2015 Women's EuroHockey tournament, Great Britain were treated as having qualified as European champions, and relinquished their Hockey World League qualification place to the highest ranking non qualified team, India.
- Squad
The following is the Great Britain roster in the women's field hockey tournament of the 2016 Summer Olympics.[52]
Head coach: Danny Kerry
No. | Pos. | Player | Date of birth (age) | Caps | Goals | Club |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | GK | Maddie Hinch | 8 October 1988 (aged 27) | |||
4 | DF | Laura Unsworth | 8 March 1988 (aged 28) | |||
5 | DF | Crista Cullen | 20 August 1985 (aged 30) | |||
6 | FW | Hannah Macleod | 9 June 1984 (aged 32) | |||
7 | MF | Georgie Twigg | 21 November 1990 (aged 25) | |||
8 | MF | Helen Richardson-Walsh | 23 September 1981 (aged 34) | |||
9 | MF | Susannah Townsend | 28 July 1989 (aged 27) | |||
11 | DF | Kate Richardson-Walsh (C) | 9 May 1980 (aged 36) | |||
13 | DF | Sam Quek | 18 October 1988 (aged 27) | |||
15 | FW | Alex Danson | 21 May 1985 (aged 31) | |||
18 | DF | Giselle Ansley | 31 March 1992 (aged 24) | |||
19 | FW | Sophie Bray | 12 May 1990 (aged 26) | |||
20 | DF | Hollie Webb | 19 September 1990 (aged 25) | |||
24 | MF | Shona McCallin | 18 May 1992 (aged 24) | |||
26 | FW | Lily Owsley | 10 December 1994 (aged 21) | |||
28 | MF | Nicola White | 20 January 1988 (aged 28) |
- Group play
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Great Britain | 5 | 5 | 0 | 0 | 12 | 4 | +8 | 15 | Quarter-finals |
2 | United States | 5 | 4 | 0 | 1 | 14 | 5 | +9 | 12 | |
3 | Australia | 5 | 3 | 0 | 2 | 11 | 5 | +6 | 9 | |
4 | Argentina | 5 | 2 | 0 | 3 | 12 | 6 | +6 | 6 | |
5 | Japan | 5 | 0 | 1 | 4 | 3 | 16 | −13 | 1 | |
6 | India | 5 | 0 | 1 | 4 | 3 | 19 | −16 | 1 |
Rules for classification: 1) Points; 2) Matches won; 3) Goal difference; 4) Goals for; 5) Head-to-head result.[53]
|
|
|
|
|
- Quarterfinal
|
- Semifinal
|
- Gold medal match
|
Golf[edit]
Great Britain entered four golfers (two per gender) into the Olympic tournament. Justin Rose (world no. 11), Danny Willett (world no. 9), Charley Hull (world no. 27) and Catriona Matthew (world no. 63) qualified directly among the top 60 eligible players for their respective individual events based on the IGF World Rankings as of 11 July 2016.[54][55][56]
Athlete | Event | Round 1 | Round 2 | Round 3 | Round 4 | Total | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Score | Score | Score | Score | Par | Rank | ||
Justin Rose | Men's | 67 | 69 | 65 | 67 | 268 | −16 | |
Danny Willett | 71 | 70 | 69 | 74 | 284 | E | =37 | |
Charley Hull | Women's | 68 | 66 | 74 | 68 | 276 | −8 | =7 |
Catriona Matthew | 71 | 66 | 77 | 70 | 284 | E | 29 |
Gymnastics[edit]
Artistic[edit]
Great Britain qualified a full squad of five gymnasts in both the men's and women's artistic gymnastics events through top eight finishes in the team all-around competitions at the 2015 World Artistic Gymnastics Championships in Glasgow.[57][58] BOA announced the men's and women's artistic gymnastic squads, highlighted by London 2012 medalists Louis Smith and Max Whitlock, for the Games on July 12, 2016.[59]
- Men
- Team
Athlete | Event | Qualification | Final | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Apparatus | Total | Rank | Apparatus | Total | Rank | ||||||||||||
F | PH | R | V | PB | HB | F | PH | R | V | PB | HB | ||||||
Brinn Bevan | Team | 14.233 | 14.733 | 14.333 | 14.133 | 14.966 | 14.366 | 86.764 | 17 | — | 14.866 | 14.466 | 15.033 | 14.933 | — | — | |
Louis Smith | — | 15.700 Q | — | — | 14.766 | — | |||||||||||
Kristian Thomas | 15.233 Q | — | 14.166 | 14.233 | — | 14.900 | — | 15.033 | — | 15.400 | — | 14.833 | |||||
Max Whitlock | 15.500 Q | 15.800 Q | 14.600 | 13.700 | 15.066 | 13.566 | 88.232 | 12 Q | 15.400 | 15.991 | 14.500 | 14.966 | 14.500 | 14.500 | |||
Nile Wilson | 15.066 | 14.133 | 14.941 | 14.700 | 14.900 | 15.500 Q | 89.240 | 5 Q | 14.666 | — | 15.100 | — | 15.133 | 15.666 | |||
Total | 45.799 | 46.233 | 43.874 | 43.066 | 44.932 | 44.766 | 268.670 | 3 Q | 45.099 | 45.623 | 44.066 | 45.399 | 44.566 | 44.999 | 269.752 | 4 |
- Individual finals
Athlete | Event | Apparatus | Total | Rank | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
F | PH | R | V | PB | HB | ||||
Louis Smith | Pommel horse | — | 15.833 | — | 15.833 |