2024 in ice sports
Bandy[edit]
World Championships[edit]
- January 19–21: 2024 World Championship in Bandy for Boys 19 in Oslo[1]
- Winner: Sweden
- January 19–21: 2024 World Championship in Bandy for Boys 17 in Mikkeli[2]
- Winner: Finland
Bobsleigh & skeleton[edit]
World & Continental Championships[edit]
- January 7: 2024 IBSF Skeleton Junior World Championships in Lillehammer[3]
- U20 winners: Dāvis Valdovskis (m) / Viktoria Hansova (f)
- Junior winners: Lukas David Nydegger (m) / Viktoria Hansova (f)
- January 20–21: 2024 IBSF Bobsleigh Junior World Championships in St. Moritz[4]
- 2-man Bobsleigh winners: Maximilian Illmann & Erik Leypold (junior) / Alexander Czudaj & Jörn Wenzel (u23)
- 4-man Bobsleigh winners: (Maximilian Illmann, Henrik Proske, Felix Dahms, Paul Walschburger) (junior) / (Andrei Nica, Theodor Asurdoaie, Alexandru Oleinic, Rareș Dincă) (u23)
- Women's monobob winners: Debora Annen (junior) / Debora Annen (u23)
- 2-woman Bobsleigh winners: Charlotte Candrix & Cynthia Kwofie (junior) / Charlotte Candrix & Cynthia Kwofie (u23)
- January 22–23: 2024 Winter Youth Olympics in Gangwon
- Monobob winners: So Jae-hwan (m) / Maja Voigt (w)
- Skeleton winners: Emīls Indriksons (m) / Maria Votz (w)
- February 2–4: IBSF European Championships 2024 in Sigulda
- 2-man Bobsleigh winners: Adam Ammour & Issam Ammour
- 4-man Bobsleigh winners: Germany (Francesco Friedrich, Candy Bauer, Alexander Schüller, Felix Straub)
- Women's monobob winner: Lisa Buckwitz
- 2-woman Bobsleigh winners: Laura Nolte & Neele Schuten
- Skeleton winners: Marcus Wyatt (m) / Kim Meylemans (f)
- February 22–March 2: IBSF World Championships 2024 in Winterberg
- 2-man Bobsleigh winners: Francesco Friedrich & Alexander Schüller
- 4-man Bobsleigh winners: Germany (Francesco Friedrich, Thorsten Margis, Alexander Schüller, Felix Straub)
- Women's monobob winner: Laura Nolte
- 2-woman Bobsleigh winners: Lisa Buckwitz & Vanessa Mark
- Skeleton winners: Christopher Grotheer (m) / Hallie Clarke (f)
- Skeleton Mixed relay winners: Hannah Neise & Christopher Grotheer
- March 4–10: 2024 IBSF Asian Championships in PyeongChang
- March 9–10: 2024 IBSF Para Sport World Championships in Lillehammer[5]
2023–24 Bobsleigh World Cup[edit]
- November 17–19, 2023: WC #1 in Yanqing
- 2-man Bobsleigh winners: Johannes Lochner & Georg Fleischhauer
- 4-man Bobsleigh winners: Germany (Johannes Lochner, Georg Fleischhauer, Erec Bruckert, Florian Bauer) (1st) / Germany (Johannes Lochner, Georg Fleischhauer, Joshua Tasche, Florian Bauer) (2nd)
- December 9–10, 2023: WC #2 in La Plagne
- 2-man Bobsleigh winners: Michael Vogt & Sandro Michel
- 4-man Bobsleigh winners: Germany (Francesco Friedrich, Thorsten Margis, Alexander Schüller, Felix Straub)
- Women's Monobob winner: Kaysha Love
- 2-woman Bobsleigh winners: Laura Nolte & Neele Schuten
- December 16–17, 2023: WC #3 in Innsbruck
- 2-man Bobsleigh winners: Johannes Lochner & Georg Fleischhauer
- 4-man Bobsleigh winners: Germany (Francesco Friedrich, Candy Bauer, Alexander Schüller, Felix Straub)
- Women's Monobob winners: Lisa Buckwitz (2 times)
- 2-woman Bobsleigh winners: Lisa Buckwitz & Vanessa Mark
- January 13–14: WC #4 in St. Moritz
- 2-man Bobsleigh winners: Johannes Lochner & Georg Fleischhauer
- 4-man Bobsleigh winners: Germany (Johannes Lochner, Florian Bauer, Erec Bruckert, Georg Fleischhauer)
- Women's Monobob winners: Lisa Buckwitz
- 2-woman Bobsleigh winners: Laura Nolte & Neele Schuten
- January 27–28: WC #5 in Lillehammer
- 2-man Bobsleigh winners: Johannes Lochner & Georg Fleischhauer
- 4-man Bobsleigh winners: Germany (Francesco Friedrich, Thorsten Margis, Alexander Schüller, Felix Straub)
- Women's Monobob winners: Kaysha Love
- 2-woman Bobsleigh winners: Kim Kalicki & Leonie Fiebig
- February 2–4: WC #6 in Sigulda
- 2-man Bobsleigh winners: Adam Ammour & Benedikt Hertel
- Women's Monobob winners: Lisa Buckwitz
- 2-woman Bobsleigh winners: Kim Kalicki & Leonie Fiebig (1st) / Laura Nolte & Neele Schuten (2nd)
- February 17–18: WC #7 in Altenberg
- 2-man Bobsleigh winners: Adam Ammour & Costa Laurenz
- 4-man Bobsleigh winners: Germany (Francesco Friedrich, Candy Bauer, Alexander Schüller, Felix Straub) & Latvia (Emīls Cipulis, Dāvis Spriņģis, Matīss Miknis, Krists Lindenblats)
- Women's Monobob winners: Laura Nolte
- 2-woman Bobsleigh winners: Laura Nolte & Deborah Levi
- March 22–23: WC #8 in Lake Placid
2023–24 Skeleton World Cup[edit]
- November 17–19, 2023: WC #1 in Yanqing
- Men's winner: Christopher Grotheer
- Women's winner: Tina Hermann
- December 9–10, 2023: WC #2 in La Plagne
- Men's winner: Jung Seung-gi
- Women's winner: Tabitha Stoecker
- December 16–17, 2023: WC #3 in Innsbruck
- Men's winner: Matt Weston
- Women's winner: Kimberley Bos
- January 12–13: WC #4 in St. Moritz
- Men's winner: Amedeo Bagnis
- Women's winner: Kimberley Bos
- Mixed relay winner: Valentina Margaglio & Amedeo Bagnis
- January 27–28: WC #5 in Lillehammer
- Men's winner: Christopher Grotheer
- Women's winner: Hannah Neise
- February 2–4: WC #6 in Sigulda
- Men's winner: Yin Zheng
- Women's winner: Mirela Rahneva
- February 17–18: WC #7 in Altenberg
- Men's winner: Yin Zheng
- Women's winner: Tina Hermann
- March 22–23: WC #8 in Lake Placid
2023–24 Para Sport World Cup[edit]
- November 30 – December 1, 2023: Para Sport WC #1 in Lillehammer[6]
- December 16–17, 2023: Para Sport WC #2 in Sigulda[7]
- February 29 – March 1: Para Sport WC #3 in St. Moritz[8]
- March 8: Para Sport WC #4 in Lillehammer[9]
- Men's Para Bobsleigh winner: Corie Mapp
- March 23–24: Para Sport WC #4 in La Plagne[10]
- Overall World Cup winner: Corie Mapp[11]
2023–24 IBSF Bobsleigh European Cup[edit]
- November 27 – December 6, 2023: EC #1 in Lillehammer[12]
- 2-man Bobsleigh winners: Timo Rohner & Mathieu Hersperger (1st) / Alexander Czudaj & Jörn Wenzel (2nd) & (3rd)
- 4-man Bobsleigh winners: Germany (Nico Semmler, Christian Ebert, Felix Dahms, Max Neumann) (1st) / Germany (Hans-Peter Hannighofer, Marcel Kornhardt, Henrik Bosse, Tim Gessenhardt) (2nd) & (3rd)
- Women's Monobob winners: Andreea Grecu (1st) / Maureen Zimmer (2nd) / Inola Blatty (3rd)
- 2-woman Bobsleigh winners: Katrin Beierl & Anna Schenk / Katrin Beierl & Isabela Indruchova (2nd) / Maureen Zimmer & Cynthia Kwofie (3rd)
- December 12–17, 2023: EC #2 in Sigulda[13]
- 2-man Bobsleigh winners: Laurin Zern & Alexander Schaller (1st) / Alexander Czudaj & Jörn Wenzel (2nd)
- Women's Monobob winner: Diana Filipszki
- 2-woman Bobsleigh winners: Kelly Van Petegem & Jienity de Kler
- January 3–9: EC #3 in Altenberg[14]
- 2-man Bobsleigh winners: Hans-Peter Hannighofer & Tim Becker
- 4-man Bobsleigh winners: Germany (Hans-Peter Hannighofer, Marcel Kornhardt, Henrik Bosse, Tim Gessenhardt) (1st) / Germany (Hans-Peter Hannighofer, Theo Hempel, Erik Leypold, Tim Becker) (2nd)
- Women's Monobob winners: Maureen Zimmer (1st) / Kelly Van Petegem (2nd)
- 2-woman Bobsleigh winners: Diana Filipszki & Lena Brunnhubner
- January 14–19: EC #4 in St. Moritz[15]
- 2-man Bobsleigh winners: Maximilian Illmann & Henrik Proske
- 4-man Bobsleigh winners: Switzerland (Timo Rohner, Julien Matthys, Dusan Novakovic, Mathieu Hersperger)
- Women's Monobob winners: Debora Annen
- 2-woman Bobsleigh winners: Adele Nicoll & Kya Placide
- January 28 – February 3: EC #5 in Innsbruck[16]
- 2-man Bobsleigh winners: Maximilian Illmann & Costa Laurenz
- 4-man Bobsleigh winners: Germany (Hans-Peter Hannighofer, Marcel Kornhardt, Henrik Bosse, Tim Gessenhardt)
- Women's Monobob winners: Sylvia Hoffman
- 2-woman Bobsleigh winners: Diana Filipszki & Cynthia Kwofie
2023–24 IBSF Skeleton European Cup[edit]
- December 1–2, 2023: EC #1 in Bludenz[17]
- Men's winner: Stefan Roettig
- Women's winner: Sarah Schwab
- Second men's and women's races were cancelled
- December 15, 2023: EC #2 in Winterberg[18]
- Men's winner: Lukas David Nydegger
- Women's winner: Corinna Leipold
- December 20–21, 2023: EC #3 in Altenberg[19]
- Men's winners: Cedric Renner (2 times)
- Women's winners: Corinna Leipold (1st) / Viktoria Hansova (2nd)
- January 11–12: EC #4 in Lillehammer[20]
- Men's winners: Lin Qinwei (1st) / Lukas David Nydegger (2nd)
- Women's winners: Corinna Leipold (2 times)
- February 9–10: EC #5 in Innsbruck[21]
- Men's winners: Lukas David Nydegger (2 times)
- Women's winners: Corinna Leipold (#1) / Viktoria Dönicke (#2)
2023–24 IBSF Bobsleigh North American Cup[edit]
- November 12–19, 2023: NAC #1 in Lake Placid[22]
- 2-man Bobsleigh winners: Frank Del Luca & Joshua Williamson (1st) / Frank Del Luca & Manteo Mitchell (2nd)
- 4-man Bobsleigh winners: Canada (Pat Norton, Davidson de Souza, Keaton Bruggeling, Chris Ashley) (1st) / United States (Kristopher Horn, Adrian Adams, Jace Johnson, David Simon) (2nd)
- Women's Monobob winners: Breeana Walker (1st) / Kaysha Love (2nd)
- 2-woman Bobsleigh winners: Kaysha Love & Jestena Mattson (1st) / Kaysha Love & Azaria Hill (2nd)
- November 26 – December 3, 2023: NAC #2 in Whistler[23]
- 2-man Bobsleigh winners: Carter Malyk & Sam Cuciz (2 times)
- 4-man Bobsleigh winners: Event not held
- Women's Monobob winners: Melissa Lotholz (2 times)
- 2-woman Bobsleigh winners: Viktória Čerňanská & Lucia Mokrášová (1st) / Melissa Lotholz & Alex Klein (2nd)
- December 7–16, 2023: NAC #3 in Park City[24]
- 2-man Bobsleigh winners: Kim Jin-su & Kim Sun-wook (1st) / Pat Norton & Keaton Bruggeling (2nd)
- 4-man Bobsleigh winners: Canada (Pat Norton, Mike Evelyn, Keaton Bruggeling, Shaq Murray-Lawrence) (2 times)
- Women's Monobob winners: Melissa Lotholz (1st) / Kristen Bujnowski (2nd)
- 2-woman Bobsleigh winners: Lauren Brzozowski & Sydney Milani (1st) / Melissa Lotholz & Alex Klein (2nd)
- March 3–10: NAC #4 in Lake Placid[25]
- 2-man Bobsleigh winners: Kim Jin-su & Kim Hyeong-geun (1st) / Kim Jin-su & Lee Kyung-yeon (2nd)
- 4-man Bobsleigh winners: South Korea (Suk Young-jin, Lee Kyung-yeon, Park Jong-hee, So Jae-hwan) (1st) / South Korea (Kim Jin-su, Lee Kyung-yeon, Park Jong-hee, So Jae-hwan) (2nd)
- Women's Monobob winners: Melissa Lotholz (2 times)
- 2-woman Bobsleigh winners: Kaysha Love & Sydney Milani (1st) / Kaysha Love & Azaria Hill (2nd)
- Overall 2-man Bobsleigh winner: Kristopher Horn[26]
- Overall 4-man Bobsleigh winner: Kristopher Horn[27]
- Overall Women's Monobob winner: Melissa Lotholz[28]
- Overall 2-woman Bobsleigh winner: Melissa Lotholz[29]
2023–24 IBSF Skeleton North American Cup[edit]
- November 17–18, 2023: NAC #1 in Lake Placid[30]
- Men's winners: Blake Enzie (2 times)
- Women's winners: Kellie Delka (1st) / Katie Uhlaender (2nd)
- December 1–2, 2023: NAC #2 in Whistler[31]
- Men's winners: Ryan Kuehn (1st) / Mark Lynch (2nd)
- Women's winners: Tirza Lara (2 times)
- December 9–10, 2023: NAC #3 in Park City[32]
- Men's winners: Sim Hyung-jun (2 times)
- Women's winners: Katie Uhlaender (2 times)
- March 7–8: NAC #4 in Lake Placid[33]
- Men's winners: Zheng Yin (1st) / Chen Wenhao (2nd)
- Women's winners: Mystique Ro (1st) / Kimberley Bos (2nd)
- Overall Men's winner: Brendan Doyle[34]
- Overall Women's winner: Katie Uhlaender[35]
Curling[edit]
Figure skating[edit]
ISU Championships[edit]
- January 8–14: 2024 European Figure Skating Championships in Kaunas
- Men's champion: Adam Siao Him Fa
- Women's champion: Loena Hendrickx
- Pairs champions: Lucrezia Beccari / Matteo Guarise
- Ice dance champions: Charlène Guignard / Marco Fabbri
- January 27 – February 1: 2024 Winter Youth Olympics in Gangwon
- Men's champion: Kim Hyun-gyeom
- Women's champion: Mao Shimada
- Pairs champions: Annika Behnke / Kole Sauve
- Ice dance champions: Ambre Perrier-Gianesini / Samuel Blanc-Klaperman
- Team event champions: South Korea
- January 29 – February 4: 2024 Four Continents Figure Skating Championships in Shanghai
- Men's champion: Yuma Kagiyama
- Women's champion: Mone Chiba
- Pairs champions: Deanna Stellato-Dudek / Maxime Deschamps
- Ice dance champions: Piper Gilles / Paul Poirier
- February 26 – March 3: 2024 World Junior Figure Skating Championships in Taipei
- Men's champion: Seo Min-kyu
- Women's champion: Mao Shimada
- Pairs champions: Anastasiia Metelkina / Luka Berulava
- Ice dance champions: Leah Neset / Artem Markelov
- March 18–24: 2024 World Figure Skating Championships in Montreal, Quebec
National figure skating events[edit]
Ice climbing[edit]
- Full 2023–24 Ice Climbing Events Database here.
World Championships[edit]
- January 18–20: 2024 UIAA Ice Climbing World Youth Championships in Champagny-en-Vanoise[36]
- Speed men winners: Batzorig Munkhbaatar (u20) / Lars Erik Dolf (u18) / Landers Gaydosh (u16)
- Speed women winners: Lorena Beck (u20) / Mirre Wijnen (u18) / Lili Boijer-Spoof (u16)
- Lead men winners: Tim Ziegler (u20) / Lucas Pérez Nieto (u18) / Landers Gaydosh (u16)
- Lead women winners: Lorena Beck (u20) / Kasha Ogilvie (u18) / Jill Zollinger (u16)
- February 16–18: 2024 UIAA Ice Climbing World Championships in Edmonton[37]
- Speed winners: Mohammad Reza Safdarian (m) / Aneta Loužecká (f)
- Lead winners: Lee Young-geon (m) / Shin Woon-seon (f)
2023–24 UIAA Ice Climbing World Cup[edit]
- January 12–14: World Cup #1 in Cheongsong[38]
- Speed winners: Kherlen Nyamdoo (m) / Aneta Loužecká (f)
- Lead winners: Kwon Young-hye (m) / Shin Woon-seon (f)
- January 25–27: World Cup #2 in Saas-Fee[39]
- Speed winners: Mandakhbayar Chuluunbaatar (m) / Lorena Beck (f)
- Lead winners: Virgile Devin (m) / Shin Woon-seon (f)
- February 16–18: World Cup #3 in Edmonton[37]
- Speed winners: Mohammad Reza Safdarian (m) / Aneta Loužecká (f)
- Lead winners: Lee Young-geon (m) / Shin Woon-seon (f)
2023–24 UIAA Ice Climbing Continental Open[edit]
- November 25, 2023: Continental Open #1 in Žilina[40]
- Lead winners: Jorge Veiga Rodríguez (m) / Marianne van der Steen (f)
- December 2, 2023: Continental Open #2 in Brno[41]
- Lead winners: Benjamin Bosshard (m) / Aneta Loužecká (f)
- December 16, 2023: Continental Open #3 in Utrecht[42]
- Lead winners: Javier Cano Blázquez (m) / Marianne van der Steen (f)
- January 18–20: Continental Open #4 in Ouray[43]
- Lead winners: Tyler Kempney (m) / Catalina Shirley (f)
- January 20–21: Continental Open #5 in Champagny-en-Vanoise[44]
- Lead winners: Louna Ladevant (m) / Shin Woon-seon (f)
- February 3: Continental Open #6 in Oulu[45]
- Lead winners: Jorge Veiga Rodríguez (m) / Lorena Beck (f)
- February 10: Continental Open #7 in Sunderland[46]
- Lead winners: Gregor Šegel (m) / Olga Kosek (f)
Ice cross downhill[edit]
2023–24 ATSX Ice Cross World Championship[edit]
- January 19–20: WC #1 in Winterleiten[47][48]
- Winners: Łukasz Korzestański (m) / Veronika Windisch (w) / Niklas Begander (juniors)
- January 26–27: WC #2 in Pra Loup
- Race cancelled
- February 9–10: WC #3 in Rautalampi[49]
- Winners: Patrik Merz (m) / Veronika Windisch (w) / Niklas Begander (juniors)
- February 16–17: WC #4 in Sainte-Angèle-de-Mérici[50]
- Winners: Rob Worling (m) / Veronika Windisch (w) / Jack Beatson (juniors)
- February 23–24: WC #5 in Lost Valley[51]
- Winners: Michael Urban (m) / Justīne Zonne (w) / Wesley Clements (juniors)
- Overall winners:[52] Rob Worling (m) / Veronika Windisch (w) / Niklas Begander (juniors)
Ice stock sport[edit]
- Full Ice stock sport results here.
International Championships[edit]
- November 24–26, 2023: European Cup (Women) in Regen[53]
- November 17–19, 2023: European Cup (Men) in Regen[54]
- January 26–28: Open European Championships 2024 in the distance competition in Goggausee[55][56]
- February 20–25: 2024 Junior European Championships in team and target competition for all classes in Brunico[57][58]
- Target competition men u16 & u19 winners: Florian Kreuzeder (u16) / Andreas Scharrer (u19)
- Target competition u23 winners: Florian Marchl (m) / Alina Mayer (w)
- Target competition team men u16 & u19 winners: Austria (u16) / Germany (u19)
- Target competition team u23 winners: Austria (m) / Austria (w) / Austria (mixed)
- Team competition winners: Austria (u16) / Austria (u19) / Austria (u23)
- March 5–10: 2024 Open European Championships Women & Men in Waldkraiburg[59][60]
- June 28–30: 10th Africa Cup for Women and Men in Team-game and Target competition in Libreville[61]
Luge[edit]
- Full FIL 2023/24 Calendar here.
Artificial Track[edit]
- World & Continental Championships
- December 8–9, 2023: 2023 FIL Asian Championships in PyeongChang[62]
- Singles winners: Seiya Kobayashi (m) / Jung Hye-sun (f)
- Doubles winners: Park Jin-yong & Cho Jung-myung (m)
- December 8–9, 2023: 2023 FIL Junior America-Pacific-Championships in Whistler[63]
- Singles winners: Dylan Morse (m) / Embyr-Lee Susko (f)
- Doubles winners: Marcus Mueller & Ansel Haugsjaa (m) / Embyr-Lee Susko & Beattie Podulsky (f)
- December 8–9, 2023: 2023 FIL America-Pacific Championships in Whistler[64]
- Singles winners: Tucker West (m) / Emily Sweeney (f)
- Doubles winners: Devin Wardrope & Cole Anthony Zajanski (m) / Chevonne Chelsea Forgan & Sophia Kirkby (f)
- January 12–14: 2024 FIL European Luge Championships in Innsbruck
- Singles winners: Jonas Müller (m) / Madeleine Egle (f)
- Doubles winners: Thomas Steu & Wolfgang Kindl (m) / Jessica Degenhardt & Cheyenne Rosenthal (f)
- Team Relay winners: Austria
- January 20–23: 2024 Winter Youth Olympics in Gangwon
- Singles winners: Leon Haselrieder (m) / Antonia Pietschmann (f)
- Doubles winners: Philipp Brunner & Manuel Weissensteiner (m) / Alexandra Oberstolz & Katharina Sofie Kofler (f)
- January 26–28: 2024 FIL World Luge Championships in Altenberg
- Singles winners: Max Langenhan (m) / Lisa Schulte (f)
- Doubles winners: Juri Gatt & Riccardo Schöpf (m)/ Selina Egle & Lara Kipp (f)
- Singles Sprint winners: David Gleirscher (m) / Julia Taubitz (f)
- Doubles Sprint winners: Mārtiņš Bots & Roberts Plūme (m) / Andrea Vötter & Marion Oberhofer (f)
- Team Relay winners: Germany
- February 2–3: 2024 FIL Junior European Championships in St. Moritz[65]
- Singles winners: Kaspars Rinks (m) / Anka Jänicke (f)
- Doubles winners: Raimonds Baltgalvis & Vitalijs Jegorovs (m) / Elisa-Marie Storch & Pauline Patz (f)
- Team Relay winners: Latvia
- February 16–17: 2024 FIL Junior World Championships in Lillehammer[66]
- Singles winners: Marco Leger (m) / Antonia Pietschmann (f)
- Doubles winners: Marcus Mueller & Ansel Haugsjaa (m) / Elisa-Marie Storch & Pauline Patz (f)
- Team Relay winners: Germany
2023–24 Luge World Cup[edit]
- December 8–9, 2023: World Cup #1 in Lake Placid
- Singles winners: Max Langenhan (m) / Madeleine Egle (f)
- Singles Sprint winners: Max Langenhan (m) / Julia Taubitz (f)
- Doubles winners: Zachary DiGregorio & Sean Hollander (m) / Selina Egle & Lara Michaela Kipp (f)
- Doubles Sprint winners: Mārtiņš Bots & Roberts Plūme (m) / Selina Egle & Lara Michaela Kipp (f)
- Team Relay winners: Germany
- December 15–16, 2023: World Cup #2 in Whistler
- Singles winners: Max Langenhan (m) / Julia Taubitz (f)
- Doubles winners: Tobias Wendl & Tobias Arlt (m) / Jessica Degenhardt & Cheyenne Rosenthal (f)
- January 6–7: World Cup #3 in Winterberg
- Singles winners: Max Langenhan (m) / Madeleine Egle (f)
- Doubles winners: Juri Gatt & Riccardo Schöpf (m) / Jessica Degenhardt & Cheyenne Rosenthal (f)
- Team Relay winners: Germany
- January 13–14: World Cup #4 in Innsbruck
- Singles winners: Jonas Müller (m) / Madeleine Egle (f)
- Doubles winners: Thomas Steu & Wolfgang Kindl (m) / Jessica Degenhardt & Cheyenne Rosenthal (f)
- Team Relay winners: Austria
- February 3–4: World Cup #5 in Altenberg
- Singles winners: Max Langenhan (m) / Julia Taubitz (f)
- Doubles winners: Juri Gatt & Riccardo Schöpf (m) / Andrea Vötter & Marion Oberhofer (f)
- February 10–11: World Cup #6 in Oberhof
- Singles winners: Kristers Aparjods (m) / Merle Fräbel (f)
- Doubles winners: Thomas Steu & Wolfgang Kindl (m) / Jessica Degenhardt & Cheyenne Rosenthal (f)
- February 17–18: World Cup #7 in Oberhof
- Singles winners: Jonas Müller (m) / Julia Taubitz (f)
- Singles Sprint winners: Max Langenhan (m) / Julia Taubitz (f)
- Doubles winners: Thomas Steu & Wolfgang Kindl (m) / Dajana Eitberger & Saskia Schirmer (f)
- Doubles Sprint winners: Hannes Orlamünder & Paul Constantin Gubitz (m) / Selina Egle & Lara Michaela Kipp (f)
- February 24–25: World Cup #8 in Sigulda
- Singles winners: Felix Loch (m) / Anna Berreiter (f)
- Singles Sprint winners: Felix Loch (m) / Julia Taubitz (f)
- Doubles winners: Mārtiņš Bots & Roberts Plūme (m) / Jessica Degenhardt & Cheyenne Rosenthal (f)
- Doubles Sprint winners: Mārtiņš Bots & Roberts Plūme (m) / Andrea Vötter & Marion Oberhofer (f)
- March 1–2: World Cup #9 in Sigulda
- Singles winners: Kristers Aparjods (m) / Elīna Ieva Vītola (f)
- Doubles winners: Mārtiņš Bots & Roberts Plūme (m) / Jessica Degenhardt & Cheyenne Rosenthal (f)
- Team Relay winners: Germany
2023–24 Junior Luge World Cup[edit]
- December 1–2, 2023: World Cup #1 in Park City[67]
- Singles winners: Marco Leger (m) / Embyr-Lee Susko (f)
- Doubles winners: Moritz Jager & Valentin Steudte (m) / Natasha Khytrenko & Viktoriia Koval (f)
- Team Relay winners: Germany
- December 2–3, 2023: World Cup #2 in Park City[68]
- Singles winners: Timon Grancagnolo (m) / Embyr-Lee Susko (f)
- Doubles winners: Moritz Jager & Valentin Steudte (m) / Elisa-Marie Storch & Pauline Patz (f)
- Team Relay winners: United States
- December 9–10, 2023: World Cup #3 in Whistler[69]
- Singles winners: Marco Leger (m) / Embyr-Lee Susko (f)
- Doubles winners: Marcus Mueller & Ansel Haugsjaa (m) / Elisa-Marie Storch & Pauline Patz (f)
- Team Relay winners: Germany
- January 12: World Cup #4 in Winterberg[70]
- Singles winners: Noah Kallan (m) / Laura Koch (f)
- Doubles winners: Pascal Kunze & Max Trippner (m)
- January 19–20: World Cup #5 in Bludenz[71]
- Singles winners: Marco Leger (m) / Alina Bräutigam (f)
- Doubles winners: Pascal Kunze & Max Trippner (m) / Noemi Lietz & Regina Goldbrunner (f)
- February 2–3: World Cup #6 in St. Moritz[72]
- Singles winners: Kaspars Rinks (m) / Anka Jänicke (f)
- Doubles winners: Marcus Mueller & Ansel Haugsjaa (m) / Elisa-Marie Storch & Pauline Patz (f)
- Team Relay winners: Latvia
Natural Track[edit]
- World & Continental Championships
- February 3–4: 2024 FIL European Luge Natural Track Championships in Jaufental[73]
- Singles winners: Patrick Pigneter (m) / Evelin Lanthaler (f)
- Doubles winners: Maximilian Pichler & Nico Edlinger
- Team competition winners: Italy
- U23 Singles winners: Fabian Brunner (m) / Riccarda Rütz (f)
- U23 Doubles winners: Tobias Paur & Andreas Hofer
- February 9–11: 2024 FIL World Junior Luge Natural Track Championships in Obdach-Winterleiten[74]
- Singles winners: Tobias Paur (m) / Riccarda Rütz (f)
- Doubles winners: Tobias Paur & Andreas Hofer
- Team competition winners: Italy
- 2023–24 FIL Luge World Cup on Natural Track
- December 16–17, 2023: World Cup #1 in Kühtai[75]
- Singles winners: Patrick Pigneter (m)[76] / Evelin Lanthaler (f)[77]
- Doubles winners: Peter Lambacher & Matthias Lambacher[78]
- January 6–7: World Cup #2 in Laas[79]
- Singles winners: Daniel Gruber (m)[80] / Evelin Lanthaler (f)[81]
- Doubles winners: Peter Lambacher & Matthias Lambacher[82]
- January 19–21: World Cup #3 + Eliminator in Umhausen[83]
- Singles winners: Patrick Pigneter (m) / Evelin Lanthaler (f)
- Doubles winners: Peter Lambacher & Matthias Lambacher
- Eliminator Singles winners: Patrick Pigneter (m) / Evelin Lanthaler (f)
- Eliminator Doubles winners: Maximilian Pichler & Nico Edlinger
- February 1–2: World Cup #4 in Jaufental[84]
- Singles winners: Patrick Pigneter (m) / Evelin Lanthaler (f)
- Doubles winners: Peter Lambacher & Matthias Lambacher
- February 15–16: World Cup #5 in Vatra Dornei[85]
- Singles winners: Fabian Brunner (m) / Evelin Lanthaler (f)
- Doubles winners: Tobias Paur & Andreas Hofer
- February 17–18: World Cup #6 in Vatra Dornei[86]
- Singles winners: Patrick Pigneter (m) / Evelin Lanthaler (f)
- Doubles winners: Peter Lambacher & Matthias Lambacher
- Overall Singles winners: Patrick Pigneter (m) / Evelin Lanthaler (f)
- Overall Doubles winners: Peter Lambacher & Matthias Lambacher
- Overall Nations ranking winners: Italy
- 2023–24 FIL Junior Luge World Cup on Natural Track
- December 30–31, 2023: World Cup #1 in Obdach-Winterleiten[87]
- January 4–5: World Cup #2 in Ulten[88]
- January 13–14: World Cup #3 in Latsch[89]
- January 27–28: World Cup #4 in Umhausen[90]
- Overall Men's Singles winner: Alex Oberhofer
- Overall Women's Singles winner: Riccarda Rütz
- Overall Doubles winners: Tobias Paur & Andreas Hofer
Short track[edit]
World & Continental Championships[edit]
- November 3–5, 2023: 2024 Four Continents Short Track Speed Skating Championships in Laval
- 500 m winners: Steven Dubois (m) / Kristen Santos-Griswold (f)
- 1000 m winners: William Dandjinou (m) / Kristen Santos-Griswold (f)
- 1500 m winners: Park Ji-won (m) / Kristen Santos-Griswold (f)
- Relay winners: South Korea (m) / Canada (f)
- Mixed relay winners: Canada
- January 12–14: 2024 European Short Track Speed Skating Championships in Gdańsk
- 500 m winners: Pietro Sighel (m) / Xandra Velzeboer (f)
- 1000 m winners: Pietro Sighel (m) / Hanne Desmet (f)
- 1500 m winners: Pietro Sighel (m) / Elisa Confortola (f)
- Relay winners: Netherlands (m) / Netherlands (f)
- Mixed relay winners: Netherlands
- January 20–23: 2024 Winter Youth Olympics in Gangwon
- 500 m winners: Sean Shuai (m) / Anna Falkowska (w)
- 1000 m winners: Zhang Xinzhe (m) / Li Jinzi (w)
- 1500 m winners: Joo Jae-hee (m) / Yang Jingru (w)
- Mixed relay winners: China
- February 22–25: 2024 World Junior Short Track Speed Skating Championships in Gdańsk
- 500 m winners: Shin Dong-min (m) / Wang Ye (f)
- 1000 m winners: Shin Dong-min (m) / Wang Ye (f)
- 1500 m winners: Rim Jong-un (m) / Maja Dora Somodi (f)
- Relay winners: South Korea (m) / Hungary (f)
- Mixed relay winners: China
- March 15–17: 2024 World Short Track Speed Skating Championships in Rotterdam
- 500 m winners: Lin Xiaojun (m) / Kim Boutin (f)
- 1000 m winners: William Dandjinou (m) / Kristen Santos-Griswold (f)
- 1500 m winners: Sun Long (m) / Kim Gil-li (f)
- Relay winners: China (m) / Netherlands (f)
- Mixed relay winners: China
2023–24 ISU Short Track Speed Skating World Cup[edit]
- October 20–22, 2023: World Cup #1 in Montréal
- 500 m winners: Liu Shaoang (m) / Xandra Velzeboer (f)
- 1000 m (1) winners: Park Ji-won (m) / Kristen Santos-Griswold (f)
- 1000 m (2) winners: Kim Gun Woo (m) / Kim Gilli (f)
- 1500 m winners: Hwang Dae-heon (m) / Hanne Desmet (f)
- Relay winners: Canada (m) / Canada (f)
- Mixed relay winners: China
- October 27–29, 2023: World Cup #2 in Montréal
- 500 m winners: Jordan Pierre-Gilles (m) / Rikki Doak (f)
- 1000 m winners: Jens van 't Wout (m) / Seo Whimin (f)
- 1500 m (1) winners: William Dandjinou (m) / Kim Gilli (f)
- 1500 m (2) winners: Park Ji-won (m) / Hanne Desmet (f)
- Relay winners: China (m) / Netherlands (f)
- Mixed relay winners: China
- December 8–10, 2023: World Cup #3 in Beijing
- 500 m (1) winners: Jordan Pierre-Gilles (m) / Kristen Santos-Griswold (f)
- 500 m (2) winners: Jordan Pierre-Gilles (m) / Xandra Velzeboer (f)
- 1000 m winners: Liu Shaoang (m) / Kristen Santos-Griswold (f)
- 1500 m winners: Kim Gun Woo (m) / Kim Gilli (f)
- Relay winners: Canada (m) / Netherlands (f)
- Mixed relay winners: Netherlands
- December 15–17, 2023: World Cup #4 in Seoul
- 500 m winners: Liu Shaoang (m) / Xandra Velzeboer & Selma Poutsma (f)
- 1000 m winners: Steven Dubois (m) / Hanne Desmet (f)
- 1500 m (1) winners: Park Ji-won (m) / Kim Gilli (f)
- 1500 m (2) winners: William Dandjinou (m) / Kim Gilli (f)
- Relay winners: China (m) / Netherlands (f)
- Mixed relay winners: Netherlands
- February 9–11: World Cup #5 in Dresden
- 500 m winners: Félix Roussel (m) / Xandra Velzeboer (f)
- 1000 m (1) winners: Park Ji-won (m) / Kim Gilli (f)
- 1000 m (2) winners: Park Ji-won (m) / Kim Gilli (f)
- 1500 m winners: William Dandjinou (m) / Hanne Desmet (f)
- Relay winners: South Korea (m) / Netherlands (f)
- Mixed relay winners: United States<