25 mm артилерийска установка Mark 38 – Уикипедия

25 мм артилерийска установка Mark 38
Mark 38
История на производството
ПроизводителAlliant Techsystems  САЩ
Година на производство1986 г.
История на службата
На въоръжение в САЩ
Характеристики на оръдието
Калибър, mm25
Дължина на ствола, mm/калибра2672/87
Маса на оръдието със затвора, kg119 кг (оръдие)
567 кг (установка)
Принцип на зарежданеУнитарно автоматично зареждане с патронна лента
Скорострелност, изстрела/минута175
Характеристики на артилерийската установка
Възвишение (max)+55°
Снижение (min)-20°
Ъгъл на завъртане, °360°
Максимална далечина на стрелбата, m6,8 (максимална)
25 мм артилерийска установка Mark 38
в Общомедия

25 mm артилерийска установка Mark 38 е едностволна американска корабна универсална артилерийска установка калибър 25 mm направена на основата на 25 мм оръдие M242 Bushmaster, разработено от компанията McDonnell Douglas и произвеждано от фирмата Alliant Techsystems.

Охлаждане – въздушно, няма стабилизация, насочването е ръчно. Стрелба в полуавтоматичен (единични изстрели) и автоматичен режим.

Работите по създаването на установката започват през 1977 г., когато ВМС на САЩ решават да заменят остарялото 20-мм оръдие Mk 16 (Oerlikon/Hispano-Suiza). През 1986 г. се появява първата модел на установката, Mark 38 Mod 0, приета на въоръжение през 1988 г. Установката се състои от оръдие M242 и лафет Mark 88. Тя осигурява отбрана и нападение против леки надводни и брегови цели. За ВМС на САЩ е разработен модела Mark 46 с повишена скорострелност.

Фото[редактиране | редактиране на кода]

Mk 38 Mod 0 – оръдие с ръчно управление[редактиране | редактиране на кода]

Mk 38 Mod 2 – дистанционно управляемо оръдие[редактиране | редактиране на кода]

Боеприпаси[редактиране | редактиране на кода]

Външни препратки[редактиране | редактиране на кода]

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „25-мм артиллерийская установка Mark 38“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​