Франк Уилчек – Уикипедия

Франк Уилчек
Frank Wilczek
американски физик

Роден
15 май 1951 г. (72 г.)

Религияагностицизъм
Националност САЩ
Учил вПринстънски университет
Чикагски университет
Научна дейност
ОбластФизика
Учил при Дейвид Грос
Работил вMIT
Известен соткриването на явлението асимптотична свобода в квантовата хромодинамика
Награди Нобелова награда за физика (2004)
Семейство

Уебсайтwww.frankwilczek.com
Франк Уилчек в Общомедия

Франк Уилчек (на английски: Frank Wilczek) е американски физик, носител на Нобелова награда за физика за 2004 г. Наградата му е присъдена за „откриването на асиптотичната свобода в теорията за силното ядрено взаимодействие“, която той открива с другите двама нобелови лауреати за 2004 – Дейвид Полицер и Дейвид Грос.

Биография[редактиране | редактиране на кода]

Роден е на 15 май 1951 г. в Маниоула, САЩ в семейството на емигранти от Полша и Италия. Получава бакалавърска степен от Чикагския университет (1970), магистърска от Принстън (1972), а през 1974 защитава докторска дисертация в Принстън, където работи с Дейвид Грос. Понастоящем е професор в Масачузетския технологичен институт[1].

Научна работа[редактиране | редактиране на кода]

Нобеловата награда получава за откриването на асимптотичната свобода на кварките, която се състои в това, че силата на силното ядрено взаимодействие се увеличава с увеличаване на разстоянието. Когато група кварки са много близо един до друг, те се държат почти като свободни частици. Теорията е необходима за развитието на квантовата хромодинамика. Отделно от Уилчек и Грос, явлението е открито и от Дейвид Полицър, независимо от двамата.

Освен в теорията на елементарните частици, работи в теорията на кондензираната материя и астрофизиката.

Източници[редактиране | редактиране на кода]

  1. Вилчек, Франк. Асимптотичната свобода:от парадоксите към парадигмите – Нобелова лекция, 8 декември 2004 // Светът на физиката (1). 2008. с. 5.

Външни препратки[редактиране | редактиране на кода]