Уикипедия:Именно пространство – Уикипедия

  Първи стъпки   Правна рамка   Енциклопедично
съдържание
  Уикиетикет   Редактиране
на страници
  Портал на
общността
  Навигация  

Именните пространства в Уикипедия дават възможност страниците да се организират смислово и функционално и тя е заложена в софтуера чрез особен формат на заглавията.

Заглавията на страниците в МедияУики са съставени от две части: опционално именно пространство (под формата на префикс, последван от двоеточие) и конкретно заглавие на страницата. Например, пълното заглавие на настоящата страница е Уикипедия:Именно пространство, т.е. страницата се казва Именно пространство и принадлежи към именно пространство Уикипедия Ако в пълното заглавие на страницата липсва двоеточие, то тя със сигурност принадлежи към основното именно пространство на енциклопедичните статии. [1] В повечето именни пространства всяка страница се съпътства от съответни дискусионна страница: например Потребител и Потребител беседа, Уикипедия и Уикипедия беседа.

Списък на именните пространства[редактиране на кода]

По подразбиране, всяко уики, използващо софтуера МедияУики, разполага с 18 именни пространства:

  • основното именно пространство, без префикс;
  • 15 допълнителни именни пространства, всяко от което с префикс;
  • две псевдо-именни пространства.

Към тях могат да се добавят и други. Наличните именни пространства могат да се открият бързо по 2 начина:

Именни пространства в българоезичната Уикипедия
Идентификатор на именното пространство Българско име на пространството Работещ английски еквивалент
{{ns:-2}} Медия Media
{{ns:-1}} Специални Special
{{ns:0}}
(основно именно пространство за статии, връща празен низ)
{{ns:1}} Беседа Talk
{{ns:2}} Потребител User
{{ns:3}} Потребител беседа User talk
{{ns:4}} Уикипедия Wikipedia
{{ns:5}} Уикипедия беседа Wikipedia talk
{{ns:6}} Файл File
Картинка Image
{{ns:7}} Файл беседа File talk
Картинка беседа Image talk
{{ns:8}} МедияУики MediaWiki
{{ns:9}} МедияУики беседа MediaWiki talk
{{ns:10}} Шаблон Template
{{ns:11}} Шаблон беседа Template talk
{{ns:12}} Помощ Help
{{ns:13}} Помощ беседа Help talk
{{ns:14}} Категория Category
{{ns:15}} Категория беседа Category talk
{{ns:828}} Модул Module
{{ns:829}} Модул беседа Module talk

В добавка към тези 20 именни пространства, към Българоезичната Уикипедия по изрична молба са добавени още две: Портал (Portal, с идентификатор 100) и Портал беседа (Portal_talk, 101). Други уики-проекти може да имат собствени специфични именни пространства, например именните пространства Автор и Автор беседа в Уикиизточник. Някои от тези именни пространства имат свои функционални особености.

По-важни именни пространства[редактиране на кода]

Основно именно пространство[редактиране на кода]

Вижте също: Уикипедия:Статия, Уикипедия:Правила за наименование

Основното именно пространство в Уикипедия е това, което съдържа енциклопедичните статии. Не съдържа префикс. Пълен списък на страниците от основното именно пространство има в Special:Allpages.

Потребител[редактиране на кода]

Вижте също: Уикипедия:Потребителска страница

Личното потребителско пространство (префикс Потребител) съдържа всички страници, които регистрираните потребители имат на разположение за собствена употреба. В тях те могат да си правят кратко представяне, да си слагат удобни препратки към страници, които често ползват или които са им любими.

В допълнение към информацията, която обикновено е достъпна за всяка страница в Уикипедия - като история, беседа и т.н., в полето „инструменти“ на потребителската страница има препратка „Приноси“, която сочи към списък с всички редакции в Уикипедия на този потребител. В същото поле има и връзка към формуляр от където, ако потребителят е позволил това от настройките си, други редактори могат да му изпращат електронни писма на посочения от него адрес.

Уикипедия[редактиране на кода]

Освен потребителите, самият проект Уикипедия също си има свое именно пространство. Ще забележите разминаване: в бутончето пише „Проект“, а префиксът на страницата е Уикипедия. Аналогично, за сродния проект Уикицитат това проектно именно пространство е Уикицитат, и т.н. Страниците от именно пространство Уикипедия съдържат информация за самата Уикипедия, за правилата и препоръките, по които тя работи, за Уикипедия като общност.

Категория[редактиране на кода]

Вижте също: Уикипедия:Категории

Именното пространство Категория представлява дърво от категории, т.е. страници съдържащи препратки към включените (категоризираните) в тях страници от същото или други именни пространства. Обикновено те съдържат и служебни текстове, реализирани чрез шаблони като {{категория}} и {{категория инфо}}, междуезикови препратки, родителски категории.

Страниците от именно пространство Категория не могат да се местят. Преименуването на такива страници става, като се създаде нова страница под новото име, съдържанието на старата се копира в новата и после се мине по всички включени в старата категория страници и подкатегории и ръчно се преименува.

Файл (Картинка)[редактиране на кода]

Вижте също: Уикипедия:Картинки

Именното пространство Файл съдържа информация за всеки качен графичен и друг мултимедиен файл. Страниците от това именно пространство също не могат да се местят. Преди това именно пространство се наричаше Картинка, сега и двете имена са еднакво валидни.

Шаблон[редактиране на кода]

Вижте също: Уикипедия:Шаблони

Шаблоните в Уикипедия са страници от именно пространство Шаблон, които дават възможност да се използва един и същ текст (оформен по определен начин, съдържащ определени препратки и т.н.) на много страници, без да се налага да се добавя един и същи код към техния. Шаблоните са специален вид страници, които могат да бъдат добавяни към статията само чрез името си. Мнозинството шаблони не са защитени, с изключение на една малка част от тях, които обаче се ползват в много на брой статии.

МедияУики[редактиране на кода]

Вижте също: Уикипедия:Именно пространство МедияУики, Всички системни съобщения

Именно пространство МедияУики съдържа текстове от интерфейса, като системни съобщения и етикети на препратки, необходими за приспособяване на софтуера към локалната езикова версия на Уикипедия и сродните ѝ проекти. Всеки етикет или съобщение си имат отделна страница. Страниците от това пространство са защитени по подразбиране, но съдържанието им може да бъде променяно от администратор.

Помощ[редактиране на кода]

По принцип, именно пространство Помощ се използва за страници с технически указания в помощ на редакторите, в голяма степен взети от МетаУики. В българската Уикипедия това именно пространство в момента не се използва, а помощните страници се намират в общностното именно пространство.

Именни пространства за дискусии[редактиране на кода]

Вижте също: Уикипедия:Дискусионна страница

С изключение на специалните страници, именните пространства са асоциирани със съответни дискусионни именни пространства. Префиксът им се получава с добавяне на "беседа", например: Шаблон и Шаблон беседа. В повечето случаи на беседите се дискутират промените по принадлежащите им страници.

Бутонът за подпис в беседите

За разлика от статиите, в които подписите на редакторите са нежелателни и подлежат на премахване, в дискусионните страници, подписването след съобщенията е необходимост за провеждане на обсъждането. Подписването става чрез две тирета и четири вълнички (--~~~~), които при съхранение на редакцията сървърът превръща в препратка към потребителската страница и датата + часа на редакцията. Можеш да се използва и бутончето с подпис -- предпоследното на първата лента с бутони, когато страницата е отворена в режим на редактиране.

Беседа[редактиране на кода]

Страниците от именно пространство Беседа служат за обсъждане на статиите и тяхното подобряване, неутрализиране, енциклопедичност и фактологическа коректност. При тези обсъждания е добре да се помни, че Уикипедия не е форум или трибуна и да се спазва добрия тон на общуване. В някои случаи спорните твърдения от статията, за които няма предоставен източник, могат да се местят на беседата до уточняване на формулировката на твърдението или източника. Спорните биографични материали за живи хора, чиито източници са неблагонадеждни или напълно липсват, следва да бъдат веднага премахвани от статиите, а не местени на беседата на статията.

Потребител беседа[редактиране на кода]

Страниците от именно пространство Потребител беседа служат, за да се оставят съобщения на този потребител от другите уикипедианци. Пространството се отличава с това, че всеки път, когато потребителската беседа бъде редактирана, потребителят получава известие в горния край на екрана си „Имате нови съобщения“. Това известие ще се появява на всяка отваряна от потребителя страница, до момента в който не отвори личната си беседа.

Виртуални именни пространства[редактиране на кода]

Има две виртуални именни пространства, които не са свързани със страници на съхранение в базата от данни.

Именното пространство Специални се състои от така наречените специални страници, които софтуерът създава при поискване, като например: Специални:Последни промени. Към тези страници могат да се правят нормални уикипрепратки, и те ще работят освен в случаите, когато се използват с параметър: тогава е необходимо да се оформи като външна препратка с пълния URL. Например http://bg.wikipedia.org/w/wiki.phtml?title=Special:Recentchanges&days=3&limit=10, което връща последните 10 промени.

Не се препоръчва да се правят пренасочващи към специални страници, това може да доведе до усложнения.

Именното пространство Медия се използва за пряка връзка с графичен или аудио-файл, вместо към страницата с описание на този файл, която е част от именно пространство Файл.

Именни пространства в сродните проекти[редактиране на кода]

В Уикиизточник на български има отделно именно пространство Автор. В Общомедия с подобна цел е създадено именното пространство Creator.

  1. Все пак, не винаги наличието на двоеточие в заглавието означава задължително принадлежност към някое от именните пространства.
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Help:Namespace в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​