Уикипедия:Последни промени – Уикипедия

  Първи стъпки   Правна рамка   Енциклопедично
съдържание
  Уикиетикет   Редактиране
на страници
  Портал на
общността
  Навигация  

Страницата Последни промени в МедияУики ви дава възможност да видите последните редакции на страниците в даден проект на МедияУики. Като използват тази страница, потребителите могат да следят и преглеждат работата на другите потребители, което позволява да бъдат коригирани грешките и да бъдат отстранени проявите на вандализъм. Към страница Последни промени има препратка в менюто за навигация вляво, която е достъпно от всяка страница. Също така можете да създадете препратка към тази страница така: [[Специални:Последни промени]].

Разбиране на последните промени[редактиране на кода]

С подразбиращите се настройки страницата Последни промени съдържа петдесет реда, по един за всяка редакция, например:

В този списък са представени три редакции: първата – от потребител, който не е влязъл като регистриран потребител, на статията Венковец, втората – от потребител Ljubo на Административно деление на Русия и третата от потребител Webkid на Лоис Бюджолд.

От ляво надясно:

  • При статии, които са претърпели множество редакции, препратката разл показва промените, направени с тази редакция, в сравнение с предната редакция. При новите или преместените страници препратката разл не е активна.
  • Препратката ист отвежда към историята на редактираната страница: тя показва не само тази редакция, но също и по-старите и по-новите редакции. При преместване на страница препратката ист отвежда към историята на страницата с новото заглавие.
  • Удебеленото м означава, че този потребител е отбелязал тази редакция като малка, за да се избегне недоразумение.
  • Удебеленото Н означава, че страницата е нова, т.е. преди не е съществувала. Възможно е дадена редакция да съдържа означения както за малка, така и за нова редакция, като това обикновено се използва при ново пренасочване.
  • Следващата препратка е препратка към текущата версия на въпросната статия.
  • 18:21 посочва часа. В зависимост от настройките часът може да бъде в различни часови зони. Обикновено избираме своята часова зона.
  • При потребителите, които са влезли като регистрирани потребители, следващата препратка отвежда към тяхната потребителска страница (ако тя не съществува, препратката е червена, а ако е създадена – синя, както обикновено при вътрешните препратки). При потребителите, които не са влезли като регистрирани потребители, препратката отвежда към страницата с техните приноси.
  • Накрая има препратка към дискусионната страница на потребителя. Ако сте администратор, след тази препратка има и препратка блокиране, която отвежда към страницата за блокиране на потребителя.
  • При преместване на страница се дават препратки както към старата, така и към новата страница.

Потребителите, които са влезли като регистрирани потребители, могат да направят настройки на начина, по който да изглежда страницата Последни промени. Опциите, които се отнасят до последните промени, са:

  • Скриване на малки редакции в последните промени – скрива всички редакции, отбелязани като малки от регистрирани потребители;
  • Подобряване на последните промени – чрез тази опция се прави възможно групирането на множество редакции. Тази опция използва JavaScript и не работи с всички браузъри (вижте Проблеми с браузърите при работа с МедияУики).
  • Брой заглавия в последни промени. Можете да изберете броя на промените, които ще се показват по подразбиране на страницата Последни промени. На тази страница се предлагат и други опции. В случай, че сте избрали настройка Подобряване на последните промени, този брой на промените включва и тези промени, които първоначално са скрити.

Горната част на страница Последни промени[редактиране на кода]

Съдържанието на МедияУики:Recentchangestext се появява в горната част на Специални:Recentchanges. При необходимост може да се редактира. МедияУики беседа:Recentchangestext служи за обсъждане на това какво може да има там.

Разглеждане на новите промени от посочен час[редактиране на кода]

Ако заредите последните промени, напр. от 06:56, 23 април 2024, ще се покаже надпис с препратка Показване на промени, започвайки от 06:56, 23 април 2024, като на страницата се показват промените, които още не сте видели. За да използвате тази препратка по-късно, след като използвате този прозорец на браузъра за други неща или ако междувременно трябва да изключите компютъра си, запазете я във фаворитите си (с Internet Explorer: щракнете върху препратката и изберете „Add to Favorites...”). Като алтернатива: можете да съхраните тази страница с последни промени.

Ако искате да видите новите промени от посочен час до текущия момент, използвайте (в случая времето, посочено по-горе е UTC+2).

В този случай се използва настройката Брой заглавия в последни промени. В горната част на страницата се вижда надпис Дадени са промените от 06:56, 23 април 2024 (до 50 показани).

Тази функция не може да се използва в комбинация със скриване на влезли потребители (вижте по-долу), освен ако даденият URL не бъде променен ръчно.

Скриване на влезлите потребители от последните промени[редактиране на кода]

Специални:Recentchanges/hideliu е версия на страницата Последни промени, която показва само промените, извършени от потребители, които не са влезли като регистрирани потребители. Тя може да е полезна за онези, които наблюдават за вандализъм. Функции като разглеждане на промените, като се започне от посочен час, могат да се използват с функцията скриване на влезли потребители, но само чрез ръчна промяна на съответния URL, към който се добавя &hideliu=1. Например, ако щракнете върху часа, както е описано в по-горния раздел, може да ви отведе от URL

http://bg.wikipedia.org/w/wiki.phtml?title=Специални:Recentchanges&from=20050204154000

Ако искате да видите последните промени без тези на потребителите, които са влезли като регистрирани потребители, като се започне от същия час, променете го по следния начин:

http://bg.wikipedia.org/w/wiki.phtml?title=Специални:Recentchanges&from=20050204154000&hideliu=1

Ограничение на броя на показваните редакции; алтернативи[редактиране на кода]

Могат да се видят максимум 5000 редакции, което понастоящем обхваща около една седмица в българската Уикипедия и около 3 часа – в английската (въведете ръчно &limit=5000 в края на полето с адреса или коригирайте числото, ако този параметър присъства).

Проверката на промените за по-дълги периоди са ограничени:

  • наблюдавани страници: използвайте моят списък за наблюдение в комбинация с история на версиите). Понякога при тази функция се появяват проблеми и тя не работи (грешка в базата данни или съжаляваме, имаме проблем).
  • страници, към които ви е отвела препратка от друга страница (използвайте Сродни промени в комбинация с история на версиите)
  • новосъздадени страници (използвайте Специални:Newpages (Нови страници), а след това отворете текущата версия или, ако желаете, историята на редакциите)
  • отделни страници (използвайте историята на версиите) и индивидуални потребители (използвайте Приноси на потребителя в комбинация с историята на версиите).

Вижте също и следващите раздели.

Записи на редакции, които са променени или изгубени[редактиране на кода]

След като дадена страница бъде преименувана (преместена), предишните редакции, включително създаването на оригинала на страницата, се показват в Последни промени под новото име.

След като дадена страница бъде изтрита, предишните редакции, включително създаването на оригинала на страницата, не се показват в Последни промени.

По това Последни промени се различава от действителния дневник на събитията, свързани с редактиране (в смисъл, че там нищо, което се е случило, не може да бъде променено след това). Сравнете с Исторически ревизионизъм.

Обаче, някои редове за редакции са в Последни промени (докато се съхраняват те), но в историята на редакциите, списъците за наблюдение и сродните промени не са останали: когато премествате страница върху пренасочване, създаването на това пренасочване се намира само в Последни промени (разбира се, само ако е станало достатъчно скоро). Това се отнася специално за случая, при който дадена преименувана страница се преименува обратно в своето оригинално заглавие и при последващи преименувания в едната и другата посока.

Ботовете са скрити от последните промени, но могат да бъдат показани, като добавите &hidebots=0 към URL. Администраторите могат да маркират някои редакции като редакции на ботове, като по този начин не им позволяват да се показват в подразбиращите се Последни промени. Вижте en:Wikipedia:revert за повече информация по въпроса.

Други функции на МедияУики, които показват резюме за редакциите[редактиране на кода]

(вижте Уикипедия:Резюме и Места, на които се появява резюме за редакциите).

История на страницата[редактиране на кода]

Всеки отделен ред представлява една редакция на дадената страница и съответната версия:

  • посл е подобно на разл, обяснено по-горе
  • тек дава разликите между тази версия и текущата (т.е., без редакциите, които могат да се покажат с натискане на посл отдясно), която е натрупване на всички предишни промени, включително онези, които не са в тази история на версиите, понеже са направени след зареждане на тази страница.
  • препратка към датата и часа на версията от тази дата и този час. Първият ред, който се отнася към последната версия, съдържа препратка към текущата версия, тъй като тя може да бъде създадена и след зареждане на страницата на тази история на версиите.

Функциите тек и посл са подобни на тези в подобрените последни промени, само че тек на първия ред не е свързано с историята на версиите, докато в подобрените последните промени тек дава разликите в сравнение с последната редакция. Ако след зареждане на историята на версиите са направени други редакции, препратката тек на първия ред отвежда там, където и препратката тек на втория ред.

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Help:Recent changes в МетаУики. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​