Уикипедия:Единна потребителска сметка – Уикипедия

  Първи стъпки   Правна рамка   Енциклопедично
съдържание
  Уикиетикет   Редактиране
на страници
  Портал на
общността
  Навигация  

Съкращение: У:ЕПС

Фондация Уикимедия управлява цяло семейство от онлайн общности. Преди 2015 г. от потребителите се изискваше да създават отделни потребителски сметки във всеки от тези проекти и на всеки от езиците, на които проектите съществуват. Това представляваше допълнително бреме за потребителите, които допринасят към множество проекти, и особено по отношение на мултимедийните им приноси в Общомедия. През 2008 година в сайтовете на Уикимедия започна въвеждане на нова система за единна потребителска сметка: отначало само за администратори, а след това и за всички останали регистрирани потребители. Въвеждането на единна сметка приключи през април 2015 г.

Най-големите предимства на системата са:

  • единната регистрация (няма нужда да си откривате сметка във всеки отделен проект, към който искате да допринасяте – съществуващото ви потребителско име си ходи с вас);
  • недвусмислена самоличност (вашето потребителско име вече винаги и навсякъде ще идентифицира вас – никой друг няма да може да вземе името ви в друг проект).

Потребителите, които все още имат различни сметки в различни проекти, могат да научат повече за обединението им по-долу.

Как се обединяват сметки?[редактиране на кода]

Преди да пристъпите към създаването на единна потребителска сметка, първо проверете за евентуални конфликти с други потребители, които в други проекти на Фондацията са се регистрали под името, което вие ползвате. Проверката става с инструмента SUL username collisions detector. Ако установите именни конфликти, първо прочетете повече за различните сценарии и варианти за разрешаване на тези конфликти.

Ако всичко е наред, можете спокойно да обедините потребителските си сметки. За тази цел, последвайте препратката Special:MergeAccount на уикито, където вече имате сметка. Уикито, в което имате най-много редакции се превръща във ваше домашно уики, и посочените за него електронна поща и парола ще бъдат пренесени върху всички ваши сметки.

На страницата Special:MergeAccount, трябва да въведете своята парола за потвърждение. След това, всички уикита, в които е посочена същата парола или същата електронна поща за автентикация, ще бъдат прикачени към единната сметка. Имате възможност да въведете пароли за неприкачените сметки, ако такива бъдат установени.

След като приключите с тази процедура, ще имате възможност да влизате в системата на всеки от публичните проекти на Уикимедия (с неограничен достъп до регистрация) с потребителското име от домашното си уики. Ако искате да промените глобално потребителската си парола и имейл-адрес, отново домашното уики е мястото, където единствено може да се извърши това.

Какво се променя с единната сметка?[редактиране на кода]

С обединяването на потребителската си сметка, вие резервирате това име за себе си едновременно във всички проекти; което означава, че вече отпада възможността други потребители да се регистрират с вашето потребителско име, дори в уикитата, където вие още не сте се регистрирали или дори нямате намерение да се регистрирате. Това осигурява вашата еднозначна самоличност, което е от особено значение при допринасянето към повече езикови проекти, както и към многоезичните Общомедия, МетаУики и т.н.

Чувствителна промяна се усеща и при самото движение между уикитата: например, ако сте се логнали вече и сте отворили страница от Уикипедия на български език (домашно уики), но имате нужда да посетите английската Уикипедия или Общомедия, ще забележите, че сте логнати и там автоматично. Това важи дори за уикитата, които посещавате за първи път: там получавате автоматична регистрация (със същата парола и електронна поща като домашното уики).

Какво остава същото?[редактиране на кода]

Някои неща си остават същите на локално равнище:

  • потребителските права, които се дават локално за проектите („бот“, „администратор“, „бюрократ“), си остават локални. Например, тукашните администратори не получават същия статут и във всички други уикита;
  • потребителските настройки са локални, с изключение на паролата и адреса на електронната поща, които се управляват само от едно място, домашното уики. Можете да продължите да използвате различни потребителски настройки в различните уикита;
  • известяването за ново съобщение също става само локално за текущото уики, в което сте влезли. В бъдеще това може да се промени. За удобство, обаче, някои уикита поддържат настройка уведомяване по имейл за промяна на личната беседа, а други имат дори опцията за уведомяване по имейл за промяна на страница от списъка за наблюдение.

Потребителите могат да продължават да поддържат различно именувани сметки в различните уикита. Тези сметки обаче няма да могат да бъдат свързани помежду си чрез единна потребителска сметка.

Системата за единна потребителска сметка е достъпна единствено за проектите на Фондация Уикимедия; сайтове, които използват уики софтуер, но не се управляват от Фондацията, ще продължат да ползват системата за отделни потребителски сметки.

Именни конфликти с други потребители[редактиране на кода]

Тъй като преди въвеждането на системата за единна сметка, регистрациите са били отделни за всеки проект, в резултат съществуват много едноименни потребителски сметки, регистрирани от различни хора в различни проекти. Новата система позволява само един потребител за дадено потребителско име във всички проекти. По тази причина в някои случаи ще се наложи потребителските сметки да бъдат преименувани. Това може да бъде изпълнено от бюрократ или стюард (вижте meta:Steward requests/Usurpation). Стюардите имат достъп до данните за глобалните потребителски имена и могат да сливат или да отменят сливането на потребителски сметки посредством Special:CentralAuth.

Ако желаете да се възползвате от възможността за единна сметка, първо проверете за евентуални конфликти с други потребители. Проверката става с инструмента SUL username collisions detector или като напишете в уики-търсачката sul:Вашето потребителско име. Инструментът връща списък от сродните уикита, в които търсеното потребителско име е регистрирано. За всяка от тези едноименни сметки се дава информация за датата на регистрация, за статута на потребителя (бот, администратор, бюрократ и т.н.), за текущо блокиране, както и за състоянието на единната сметка.

Сценарии за именни конфликти

В зависимост от резултата, който инструментът върне:

  • Ако вие държите всички едноименни регистрирани сметки от списъка, то можете спокойно да пристъпите към обединяване на сметките през посоченото за домашно уики (home wiki), т.е. това, в което имате най-много редакции. Например, ако имате приноси и в българската, и в английската версия на Уикипедия, но приносите ви там са повече, обединението на сметките си можете да направите само оттам. Системата автоматично ще слива сметки с идентични имена, ако те имат един и същ адрес на електронната поща или ако потребителят може да въведе парола за тях. За по-сигурно, обходете всички уикита и уеднаквете паролите и посочените там имейл-адреси с паролата и имейл-адреса на домашното уики.
  • Ако вие държите всички едноименни регистрирани сметки от списъка, но сте допринасяли под друго име в уикита, извън списъка, който инструментът е върнал, то можете да поискате предварително тези алтернативни сметки да бъдат преместени под титулярното име, което искате да глобализирате. Това трябва да стане преди да пристъпите към сливането на сметките, защото само при това положение те ще се прикачат към единната сметка и ще си осигурите запазването на пълната история на досегашните ви приноси под глобализираното име. В противен случай, ако първо слеете сметките си, при следващото влизане в това уики, ще се регистрирате автоматично и, технически погледнато, ще започнете да допринасяте „от нулата“. А това може да има значение за вас, ако искате да участвате в общностните гласувания на това уики, а за целта се изисква да имате някакъв „стаж“ в уикито.
  • Ако не всички регистрирани едноименни сметки са ваши, но все пак вие държите контрола над домашното уики, имате възможност веднага да обедините сметките си, но не е нужно и да бързате да го правите, понеже обединената сметка се пази за вас. По-добре първо поискайте узурпации в уикитата където не държите сметката, което е особено важно за Общомедия и уикитата на езиците, които владеете и където може би сте искали или ще поискате да допринасяте.
  • Ако някога, при старата система на регистрация, не сте можели да регистрирате в някое уики желаното от вас потребителско име, и по тази причина сте се видели принудени да се регистрирате с алтернативно име, то сега трябва да поискате от бюрократите на това уики не само узурпация на едноименната ви сметка, но и преместване отгоре на вашата досегашна алтернативна сметка. По този начин не само ще получите контрол над едноименната потребителска сметка, но и ще запазите пълната история на приносите си, прехвърлени под новото име.
  • Ако не само че не са ваши всички регистрирани едноименни сметки от списъка, върнат от SUL-инструмента, но дори не държите вие контрола над домашното уики, и все пак все още не е обединена, то вие нямате техническа възможност да пристъпите към това обединяване (опитът за това ще ви върне съобщение за грешка). В зависимост от ситуацията (брой едноименни сметки, брой ваши редакции, брой редакции на собственика на домашното уики, вашата активност, неговата активност...) имате възможност за избор как да подходите. Един вариант е да се свържете със собственика на едноименната сметка в домашното уики и да „преговаряте“ с него да ви отстъпи контрола, като сам се съгласи да се преименува (в домашното и всички други уикита, където сметката държи той). Този вариант обаче е много малко вероятно да ви донесе успех, а и нямате гаранция, че именният конфликт е само между вас и още само един човек. Много по-добър е вариантът, вие да поискате преименуване под съвсем ново име, което ви харесва и за което SUL-инструментът не връща именни конфликти.
  • Има и още един вариант: сметката да е била вече обединена от друг потребител, който държи контрола над домашното за сметката уики и съответно за него вашата сметка се явява неприкачена. Това е лош за вас вариант по няколко причини. С това име вие не можете да се ползвате от удобствата на единната потребителска сметка и дори няма да можете повече да регистрирате на нови места тази сметка за себе си. Не само в чуждоезичните проекти или общи проекти като Общомедия, дори и в другите сродни проекти на български език няма да можте да се регистрирате. Дори е възможно от вас да бъде поискана узурпация на сметката ви. Можете и да откажете. Ако вече имате приноси, ако харесвате потребителското си име, никой не може да вие принуди да отстъпите сметката си другиму. Пак ще можете да я ползвате, но имайте предвид, че произтичащите от това неудобства за вас ще бъдат повече от неудобствата за другия потребител. Затова си струва да помислите и да си изберете съвсем ново потребителско име, което ви харесва и за което SUL-инструментът не връща именни конфликти.

Заявки за преименувания и узурпации[редактиране на кода]

Преименувания и узурпации могат да се поискат във всеки отделен проект или в Мета. В проекти, в които има активни бюрократи, заявките се извършват на място; само за проекти, в които няма потребители с такъв статут или тези потребители не са активни, заявките могат да се отправят на Мета.

По-специално такива страници са:

а) в многоезичните проекти:

б) в някои конкретни уикипедии:

Списъкът не е изчерпателен. Ако някое уики липсва, пишете на беседата, ще бъде потърсено и добавено в списъка. Версия на този списък има и в МетаУики, meta:Steward requests/SUL requests/burnote.

Има и други варианти:

  • можете да попитате в локалната страница „Разговори“ на уикито, където искате узурпация;
  • списък от бюрократите в дадено уики можете да получите, като напишете в полето за търсене Special:Listusers/bureaucrat.

Често задавани въпроси[редактиране на кода]

Мога ли да бъда преименуван(а) след преминаването към единна сметка?
Да, но трябва да поискате преименуването на сметката си поотделно във всяко уики.
Мога ли да сливам в една сметка различни потребителски имена?
Не, но това може би ще стане възможно в бъдещи версии на инструмента. [1]. Обърнете внимание, че потребителските имена в повечето отделни проекти могат да бъдат предварително преименувани.
Някой друг използва моето потребителско име в друго уики, как мога да си го получа?
Забележете, че съществуването в други проекти на сметки, едноименни с вашата, притежавани от други потребители, не ви пречи глобално да получите това потребителско име. Когато започнете сливането на сметката си, ще получите информация дали сливането е било непълно, но същевременно на глобално равнище тя ще бъде ваша. Ще можете да използвате глобалната си сметка във всички уикита, с изключение на тези, в които тя не е под ваш контрол.
Все пак, има много причини да предпочетете единната ви сметка да бъде глобална, особено ако не контролирате сметките в уикитата на езиците, които владеете и общите многоезични проекти като Общомедия.
Ако искате да узурпирате потребителска сметка в друго уики, трябва да отправите заявка до бюрократ от съответното уики. В зависимост от местната политика, бюрократът може да извърши желаната от вас узурпация или да ви откаже. Ако уикито си няма бюрократ, трябва да помолите стюард да узурпира сметката.
Ще имам ли статут на автоматично одобрен потребител в другите уикита?
Не. Ще трябва да изчакате необходимото за целта време от първото ви регистрирано влизане във всяко отделно уики, преди да получите в него статут на автоматично одобрен потребител.
Мога ли да сливам сметки от уикита с ограничен достъп до регистрация?
Не, по причини сигурността на системата. Ако уикито е с ограничен достъп до регистрация, няма да имате възможност да слеете сметката си там с единната си потребителска сметка.

Хронология на въвеждането на ЕПС[редактиране на кода]

Ранни обсъждания на идеята могат да бъдат прочетени на страницата meta:Single login.

Отговорен за този проект е Brion Vibber. Той проведе обсъждане как може да работи това през берлинската обиколка от декември 2005 година, качи бележки за внедряването в базата с кода през април 2006 и тя беше тема на презентация на Уикимания 2006.

Brion обяви успешен опит за миграция през ноември 2006. Събирането на данни отне два часа, а автоматичното сливане – пет. Потвърдени бяха 4 457 075 първични сметки, като 578 128 вторични сметки бяха слети с тях въз основа на съвпадащ адрес на електронната поща или чрез узурпиране на неизползвани потребителски сметки. 134 242 вторични сметки ще трябва да бъдат слети след взаимодействие между потребителите (71 741 уникални потребителски имена остават неслети).

Единната потребителска сметка е внедрена първо само за администратори през март 2008 и е създадена страницата meta:Steward requests/Usurpation за разрешаването на конфликтите. На 27 май 2008 възможност за единна сметка получават всички потребители на проекти на Уикимедия.

  • Бъгове: Пълен списък с бъгове
    • Bug 57: Single login on all wikimedia projects
    • Bug 1552: Feature request: Upload to commons from Wikipedia, Wikibooks, etc.
    • Bug 3525: Cross-wiki watchlists with option for public viewing
    • Bug 3544: Single Recent changes on several mediawikis
    • Bug 12096: Special:MergeAccount does not identify all accounts
    • Bug 13507: Account cannot be renamed to a global username
    • Bug 14301: You do not get logged out on the wiki you have logged in if you log out at other project

(За нови бъгове следва да се отбелязва продукт „MediaWiki extensions“ и компонент „CentralAuth“)