Теодор Момзен – Уикипедия

Теодор Момзен
Theodor Mommsen
РоденКристиан Матиас Теодор Момзен
30 ноември 1817 г.
Починал1 ноември 1903 г. (85 г.)
Професияписател, учен, юрист, историк
Националност Германия
Наградиорден Pour le Mérite
Нобелова награда за литература (1902)
Теодор Момзен в Общомедия

Кристиан Матиас Теодор Момзен (на немски: Christian Matthias Theodor Mommsen) е немски историк и политически деец.

Биография и творчество[редактиране | редактиране на кода]

Роден е в Гардинг, Дания (в наши дни в границите на Германия). Баща му е протестантски свещеник и Теодор Момзен от малък започва да се занимава с литература. Още в ранните си училищни години Теодор Момзен се запознава добре с немската поезия. В гимназиалните си години Момзен се занимава задълбочено с философия, класически езици, както и с немска литература.

През 1838 г. се записва в университета в Кил и започва да се занимава с изследването на древни надписи и текстове. По препоръка на преподавателите му от университета, на Момзен е отпусната стипендия от датското правителство, която позволява на младия талант да замине и пребивава за 3 години на Италийския полуостров, където продължава да се занимава с изследването на антични надписи (виж Corpus Inscriptionum Latinarum). Пише няколко исторически труда за Древен Рим, обединени под общото заглавие „Римска история“. След завръщането си от Италия, Теодор Момзен се включва в немското националистическо движение в Шлезвиг, проповядващо смяната на датската власт с родна. През 1848 г. става професор по римско право в университета в Лайпциг.

Теодор Момзен през 1863 г.

От 1852 г. до 1854 г. преподава в Цюрих, Швейцария. След завръщането си в Германия става професор в университета в Бреслау (в наши дни град Вроцлав, Полша), с което и започва да се занимава с политика – първоначално като депутат в пруския Ландтаг, където е издигнат от Прогресивната партия, а по-късно, след обединението на Германия, от 1881 до 1884 г. като депутат в Райхстага. През политическите си години Момзен пише огромен брой научни трудове, основна част от които основани върху римската история. Тези негови исторически трудове, както и някои от по-ранните му произведения повлияват силно на изучаването на римската историята в бъдеще.

През 1903 г. получава Нобелова награда за литература, заради огромния си принос за историческата литература и в частност за изучаването на историята на Древен Рим и държавата му. На трудовете на Момзен се позовават мнозина писатели през следващите десетилетия. Интересна особеност и подробност е, че теоретиците на марксизмаМаркс и Енгелс, изразяват несъгласие с някои от произведенията на Теодор Момзен.

Външни препратки[редактиране | редактиране на кода]