Потребител беседа:Beatris Petrova – Уикипедия

Здравей, Beatris Petrova!

Добре дошъл/дошла в Уикипедия, свободната енциклопедия. Най-подходящото място, откъдето можеш да започнеш твоята работа тук, е въведението. Няма нужда да притежаваш някакви специални умения, за да допринасяш в полза на енциклопедията, така че не се колебай и дай своя принос!

Уикипедия е свободна енциклопедия, базирана на уики технологията. С нея изграждаме мрежа от статии, категории, портали и други, които могат да бъдат редактирани от всеки и по всяко време. Всички съвети и препоръки, които ще получиш от по-опитните уикипедианци, са само с добри намерения и с цел да те улеснят. Надяваме се и ти да помагаш на новите потребители след време.

Моля да се запознаеш с условията за ползване, достъпни най-отдолу на всяка страница. Не ползвай Уикипедия и сродните проекти, ако не ги приемаш.

Помощ
Съвети към новодошлите
  • Уикипедия е енциклопедия – статиите в нея трябва да бъдат написани в енциклопедичен стил.
  • Преди да създадеш нова статия, увери се, че нейният обект отговаря на критериите за значимост. Не е добра идея да пишеш за себе си, това е конфликт на интереси.
  • Много важно е статиите, които пишеш, да съблюдават неутралната гледна точка и информацията в тях да е подкрепена с цитирани източници, и то благонадеждни.
  • За тестове и чернови можеш да използваш твоя подстраница, например Потребител:Beatris Petrova/Пясъчник.
  • Отбелязвай за наблюдение страниците, които редактираш или те интересуват, чрез звездичката горе вдясно на страниците или чрез отметката „Наблюдаване на страницата“ при редактиране. Така ще можеш да следиш промените по тях чрез твоя списък за наблюдение. В настройките можеш да включиш опцията „Добавяне на страниците, които редактирам, в списъка ми за наблюдение“, което прави това автоматично.
  • Много от статиите в българската Уикипедия са изцяло или частично преведени от другоезични Уикипедии. Ако знаеш други езици, можеш да допринасяш и по този начин. По правило най-отдолу на преведените статии се поставя шаблон {{Превод от}}.
  • Подписвай се, когато пишеш на дискусионните страници (става с четири вълнообразни черти, ~~~~, или с щракване върху бутона за подпис над полето за редактиране).
  • Ако искаш да привлечеш вниманието на друг редактор, използвай в своята реплика шаблона {{@}} заедно с потребителското име на редактора, например {{@|Beatris Petrova}}. Не забравяй за подписа от горната точка!
  • Ако желаеш, може да споделиш нещо за себе си на твоята потребителска страница. Възможността другите да се запознаят с твоите знания и опит придава тежест на редакциите ти.
  • Кутийката „Вавилон“ показва какви езици говориш. Желателно е да я добавиш към потребителската си страница.
  • Картинките, които качваш за ползване в Уикипедия, трябва да бъдат под свободен лиценз, а не със запазени авторски права. Ти притежаваш авторските права на картинките, създадени от теб, ако не са производни на други творби.
Ако нещо не трябва да е в Уикипедия
  • Ако откриеш статия с изцяло неенциклопедично съдържание или създадеш статия по погрешка, добави шаблона {{бързо изтриване|причина}} към текста, за да бъде статията премахната след преглед от администратор.

Ted Masters (беседа) 15:05, 26 ноември 2021 (UTC)[отговор]

Здравейте, малко обяснения за препратките:

  1. Не се слагат вътрешни препратки ([[ ‎]]) на термини или имена, които се отнасят до самата статия. Например: Статията е със заглавие Роже Шартие‎. Вие сте сложила препратка [[Роже Шартие‎]], която всъщност води до статията, на която в момента се намирате. А целта на вътрешните препратки е да Ви заведат до статия за термин, или име, извън тази статия. Идеята е да прочетете за тях повече, ако имате желание.
  2. Когато слагате препратка от същия вид, трябва да се съобразявате със заглавието на статията, към която искате да насочите читателя, независимо от това дали такава съществува, или се очаква някога да бъде създадена. Например в статията Яел Хасан сте обозначила препратката по този начин - [[„Дядо, паднал от небето“]]. Ако такава статия бъде създадена, тя би трябвало да се казва Дядо, паднал от небето, без кавичките, т.ест. кавичките трябва да останат извън скобите.
  3. В същата статия имате препратка [[Писател|писателка]]. Това се прави така - [[писател]]ка. По-лесно е и по-кратко.
  4. Ако в статията един път вече е сложена препратка към някакво понятие, обикновено не се слага и на другите места, където то се среща, освен ако статията не е много дълга.

Май това е всичко засега. Дано да успях да обясня достатъчно ясно. Ако все пак нещо е останало неясно, или Ви затруднява, можете да пишете тук. Аз ще следя беседата Ви и ако мога, ще Ви помогна. Поздрави! --Молли (беседа) 09:24, 27 ноември 2021 (UTC)[отговор]

Да добавя, че е излишно да поставяте препратки, когато такива вече има по-нагоре или по-надолу в текста (пример). Не следва да се поставят препратки към всекидневни думи, чието значение е ясно (пример). --Ted Masters (беседа) 00:56, 6 декември 2021 (UTC)[отговор]

Здравейте отново, пак да Ви напомня за препратките. Когато думата съдържа заглавието на страницата, към която искате да направите препратка, това се прави така: [[василевс]]ът, [[лекар]]ка и т.н. Надявам се, че е достатъчно ясно. Поздрави! --Молли (беседа) 07:15, 7 декември 2021 (UTC)[отговор]

Напомням Ви, че е абсолютно ненужно повтарянето на една и съща препратка по няколко пъти в текста, особено когато става въпрос за сравнително кратки статии (до около 20-25 kB) с по няколко раздела. Пример – думата танц, която правите като препратка, вече е направена като препратка в по-горния абзац. --Ted Masters (беседа) 16:51, 10 декември 2021 (UTC)[отговор]

Авторски права[редактиране на кода]

Статията „Татковци“ е преместена в инкубатора, тъй като текстът е дословно копиран от сайта на bTV. Ако искате статията да бъде върната в основното пространство, преразкажете текста, като посочите конкретно източниците. В случай че до седмица не бъдат отстранени проблемите, статията ще бъде изтрита по т.7 от У:БИСФ. --Ted Masters (беседа) 00:56, 6 декември 2021 (UTC)[отговор]

Здравейте, не може в статиите да се слагат снимки от нета, защото се нарушават нечии авторски права. Можете да ползвате само тези, които са публикувани в Wikimedia Commons. Поради това снимките в статиите за Паулина Горанов и Симеон Станкович са изтрити. Поздрави! --Молли (беседа) 15:36, 11 декември 2021 (UTC)[отговор]

Джон Дифенбейкър[редактиране на кода]

Здравейте, дали четете тази беседа? Ако го правите, моля отговорете нещо. Създадохте статията Джон Дифенбейкър, за което Ви благодаря. Добре сте се сетила, защото тя съществува на доста езици, но не и на български. Досега. Има обаче още малко работа по нея. Поставила съм шаблони, които на Ви ориентират какво точно остава да се прави. Първо - отново за вътрешните препратки. Обяснили сме Ви тук как се правят. Трябва да се изглади още малко превода и да се разказва в сегашно историческо време. Моля да поставите източниците след съответния абзац, а не на куп най-отдолу. Така проверката се затруднява изключително много, а това е основно изискване в Уикипедия. Ако срещнете затруднения, питайте тук и ще Ви помогнем. Надявам се, че ще реагирате по някакъв начин. Очаквам някаква комуникация с Вас. --Молли (беседа) 07:10, 2 януари 2022 (UTC)[отговор]

Здравейте! Прочетох тази беседа. Благодаря Ви за съветите! Beatris Petrova (беседа) 08:15, 2 януари 2022 (UTC)[отговор]

Моля, престанете да слагате всички източници заедно най-отдолу на страницата. Обясних Ви, че трябва да се разнесат по абзаците така, че да може да се извършва проверка. Освен в Джон Дифенбейкър направихте същото в току-що създадената от Вас страница Selma филм, както и при Джон Леджънд. Това изискване не е просто каприз. Ако човек иска да провери някой факт, или просто да прочете повече за него, ще му се наложи да изчете всички приложени отдолу източници, за да го намери. Съгласете се, че това никак не е приемливо. Така че, още един път Ви моля да цитирате източниците според изискванията тук. Ако срещате проблеми, пишете и ще Ви помогнем. Моля, съобразете се. --Молли (беседа) 10:36, 2 януари 2022 (UTC)[отговор]

В добавка обърнете внимание че Уикипедия не може да цитира сама себе си като източник съответно не може да указвате като такъв статия в Уикипедия на друг език. -- Сале (беседа) 16:29, 2 януари 2022 (UTC)[отговор]

Здрасти. Статия за музикален изпълнител е на път да бъде изтрита – певица с едни от най-гледаните български видеоклипове в „Ютюб“ (16 и 14 милиона гледания), с множество песни, албум, номинации и награди, отразена в различни публикации и медии. Ще погледнеш ли Уикипедия:Страници за изтриване/2022/10/Пеева и ако решиш, пусни своя глас. Мерси предварително. Rebelheartous (беседа) 21:35, 17 октомври 2022 (UTC)[отговор]