Потребител беседа:Симеон С. – Уикипедия

Здравей, Симеон С.!

Добре дошъл/дошла в Уикипедия, свободната енциклопедия. Най-подходящото място, откъдето можеш да започнеш твоята работа тук, е въведението. Няма нужда да притежаваш някакви специални умения, за да допринасяш в полза на енциклопедията, така че не се колебай и дай своя принос!

Уикипедия е свободна енциклопедия, базирана на уики технологията. С нея изграждаме мрежа от статии, категории, портали и други, които могат да бъдат редактирани от всеки и по всяко време. Всички съвети и препоръки, които ще получиш от по-опитните уикипедианци, са само с добри намерения и с цел да те улеснят. Надяваме се и ти да помагаш на новите потребители след време.

Моля да се запознаеш с условията за ползване, достъпни най-отдолу на всяка страница. Не ползвай Уикипедия и сродните проекти, ако не ги приемаш.

Помощ
Съвети към новодошлите
  • Уикипедия е енциклопедия – статиите в нея трябва да бъдат написани в енциклопедичен стил.
  • Преди да създадеш нова статия, увери се, че нейният обект отговаря на критериите за значимост. Не е добра идея да пишеш за себе си, това е конфликт на интереси.
  • Много важно е статиите, които пишеш, да съблюдават неутралната гледна точка и информацията в тях да е подкрепена с цитирани източници, и то благонадеждни.
  • За тестове и чернови можеш да използваш твоя подстраница, например Потребител:Симеон С./Пясъчник.
  • Отбелязвай за наблюдение страниците, които редактираш или те интересуват, чрез звездичката горе вдясно на страниците или чрез отметката „Наблюдаване на страницата“ при редактиране. Така ще можеш да следиш промените по тях чрез твоя списък за наблюдение. В настройките можеш да включиш опцията „Добавяне на страниците, които редактирам, в списъка ми за наблюдение“, което прави това автоматично.
  • Много от статиите в българската Уикипедия са изцяло или частично преведени от другоезични Уикипедии. Ако знаеш други езици, можеш да допринасяш и по този начин. По правило най-отдолу на преведените статии се поставя шаблон {{Превод от}}.
  • Подписвай се, когато пишеш на дискусионните страници (става с четири вълнообразни черти, ~~~~, или с щракване върху бутона за подпис над полето за редактиране).
  • Ако искаш да привлечеш вниманието на друг редактор, използвай в своята реплика шаблона {{@}} заедно с потребителското име на редактора, например {{@|Симеон С.}}. Не забравяй за подписа от горната точка!
  • Ако желаеш, може да споделиш нещо за себе си на твоята потребителска страница. Възможността другите да се запознаят с твоите знания и опит придава тежест на редакциите ти.
  • Кутийката „Вавилон“ показва какви езици говориш. Желателно е да я добавиш към потребителската си страница.
  • Картинките, които качваш за ползване в Уикипедия, трябва да бъдат под свободен лиценз, а не със запазени авторски права. Ти притежаваш авторските права на картинките, създадени от теб, ако не са производни на други творби.
Ако нещо не трябва да е в Уикипедия
  • Ако откриеш статия с изцяло неенциклопедично съдържание или създадеш статия по погрешка, добави шаблона {{бързо изтриване|причина}} към текста, за да бъде статията премахната след преглед от администратор.

Ket (беседа) 15:33, 22 февруари 2022 (UTC)[отговор]

Здравей, Ket. Благодаря ти за напътствията, ще се възползвам максимално. Симеон С. (беседа) 11:51, 23 февруари 2022 (UTC)[отговор]
Здравей, Ket. Не мога да разбера, откъде и как се добавят източници. Кои се считат за благонадеждни и кои не. Направих няколко статии, други допълних, но са преместени в Чернова от Молли, Защото не са посочени източниците. Мъчих се да ги добавя през редакция на статиите, но не видях никъде "Добавяне на източници". Освен това понякога информацията ми излиза от статии в други сайтове, на списания, например. Те могат ли да бъдат посочени за източници и ако да, те благонадеждни ли са? Имам и още въпроси, но един по един, ако е удобно и не ти досаждам, разбира се. Симеон С. (беседа) 15:18, 25 февруари 2022 (UTC)[отговор]
Зависи кой вариант интерфейс ползваш, бутон „добавяне на източник“ има във визуалния редактор (наречен е Цитиране), а ако ползваш десктоп варианта с прозорец за редактиране и код, то добавянето на източници е също като добавянето на текст, просто трябва да се изпишат, но заградени с <code><ref></code> и <code></ref> (има ги като бутони над полето за редактиране). В най-елементарния случай например това може да е <ref> И. Вазов, "Под игото", стр. 201 </ref>. Помощна страница със съвети е Уикипедия:Цитиране на източници, и по-точно раздел "Техники за цитиране на източници". Все пак, с оглед възможност за проверка е редно източникът да бъде посочен най-пълно. Затова са въведени шаблони за библиографски данни - виж на същата помощна страница раздел „Шаблони за библиографски данни“. Моят съвет към начинаещите е да гледат вече готови статии, така най-лесно се усвоява. Нали знаеш как да разгледаш историята на статията? Ето как стана добавянето на източник в Белфорски лъв --Ket (беседа) 15:35, 25 февруари 2022 (UTC)[отговор]

Мусават и Тиртханкар[редактиране на кода]

Здравейте, статията Мусават беше преместена на Чернова:Мусават, където ще можете спокойно да работите по нея. Трябва да се цитират източници, времето да се преработи на сегашно историческо и да се добавят вътрешни препратки. Ако не знаете как да посочите източниците, моля прочетете У:ЦИ. Ако нещо не Ви е ясно, питайте и някой от нас ще Ви помогне. Успех! --Молли (беседа) 13:55, 25 февруари 2022 (UTC)[отговор]

Същото се отнася за статията Тиртханкар, която можете да намерите на Чернова:Тиртханкар. В нея не се разбира даже за коя религия се отнася. --Молли (беседа) 14:34, 25 февруари 2022 (UTC)[отговор]

Добавяне на текст без цитирани източници[редактиране на кода]

Моля, не добавяйте нов текст, без да посочите източниците за него, както направихте в статията Лив Тайлър‎. --Молли (беседа) 15:04, 25 февруари 2022 (UTC)[отговор]