Паметник на цар Калоян (Варна) – Уикипедия

Паметник на цар Калоян
43.2048° с. ш. 27.9118° и. д.
Паметник на цар Калоян
Местоположение във Варна
МестоположениеВарна,  България
АрхитектБорис Борисов, Константин Константинов и арх. Милен Маринов
Изграждане23.12.2008 г.
Височина8 м
Общ вид

Паметникът на цар Калоян в град Варна е издигнат на 23 декември 2008 г.[1][2] Посветен е на единствения български владетел с титла крал – Калоян. Намира се в Борисовата градина[поясни] в центъра на града, в пространството между окръжния съд и държавния архив, срещу катедралата „Успение Богородично“.

История[редактиране | редактиране на кода]

Идеята за издигане на паметника е на адмирал Христо Контров. Автори на цялостния облик на монумента са варненските скулптори Борис Борисов, Константин Константинов и арх. Милен Маринов, спечелили две години по-рано конкурса за изработка. Министерството на отбраната дарява нужното количество за отливане на статуята под формата на претопени гилзи от патрони. Подготовката започва през 2007 г. Металната фигура е излята в София,[3] а за изработката са били ангажирани над 100 души.[4] През 2008 г. паметникът е завършен и открит с тържествен водосвет, отслужен от митрополит Кирил Варненски и Великопреславски в присъствието на множество граждани, чуждестранни дипломати и политици.

Композиция[редактиране | редактиране на кода]

Паметникът се състои от месингова статуя на цар Калоян като конник, върху мраморен постамент. По четирите стени на основата са разположени по един бронзов релеф, отразяващ значими моменти в управлението на цар Калоян. В хронологичен ред това са:

  1. 1201 г.: превземането на Варна от българските войски, с което отново я присъединява към България (последната византийска крепост на Черноморието)
  2. 1204 г.: коронацията на Калоян като крал от представителите на папа Инокентий ІІІ
  3. 1205 г.: битката при Одрин, при която българите разгромяват кръстоносната армия на Балдуин I
  4. 1205 г.: залавянето на латинския император Балдуин I, който е отведен като пленник в Търновград след битката при Одрин

Позата на българския владетел представя триумфа му над византийския гарнизон, бранещ Варна. Фигурата е ориентирана с лице на запад и представя царя с бойни доспехи, вдигнал с дясната си ръка меч. Общата височина на постамента и статуята е 8 метра.

Източници[редактиране | редактиране на кода]