Ню Йорк (щат) – Уикипедия

Вижте пояснителната страница за други значения на Ню Йорк.

Ню Йорк
New York
Щатите в САЩ
Знаме
      
Герб
Разположение в САЩРазположение в САЩ
Страна САЩ
СтолицаОлбани
Площ141300 km²
Население20 215 751 [1] души (2021)
ГубернаторКати Хоукъл
Часова зонаUTC -5/-4
Пощенски кодNY
ISO 3166-2US-NY
Официален сайтny.gov
Ню Йорк в Общомедия

Ню Йорк (на английски: New York) е щат в САЩ със съкращение NY и административен център град Олбани[2]. Ню Йорк е една от първите тринадесет колонии, сформирали САЩ. С население от повече от 19 милиона жители щатът е четвъртият най-гъсто населен в страната.

Две трети от населението на щата живее в метрополитния район около град Ню Йорк (включващ почти 40% от Лонг Айлънд). И градът, и щатът взимат името си от живелия през 17 век херцог на Йорк, бъдещият Джеймс II. С население от около 8,34 милиона (2019), град Ню Йорк е най-многобройният в страната. Глобален град, в Ню Йорк се намира централата на Организацията на обединените нации. Градът е описван като културният, финансов, и медиен център на света, както и като най-силният в икономическо отношение град в света. Следващите четири най-многобройни градове в щата са Бъфало, Рочестър, Йонкърс, и Сиракюз. Столицата на щата е Олбани.

На 27-о място по територия, щатът Ню Йорк има разнообразна география. Той граничи с Ню Джърси и Пенсилвания на юг, и Кънектикът, Масачузетс и Върмонт на изток. Щатът има морска граница с Роуд Айланд, на изток от Лонг Айланд, както и международна граница с канадската провинция Квебек на север и Онтарио на северозапад. Южната част на щата се намира в Атлантическата низина и включва Лонг Айланд и няколко по-малки острова, както и град Ню Йорк и долната част на долината на река Хъдсън. Регионът на Горен Ню Йорк включва части от Апалачите и Адирондак. Западен Ню Йорк се счита за част от Региона на Големите езера и граничи с езерото Онтарио, езерото Ери и водопадите Ниагара. Централната част на щата е доминирана от езерата Фингър Лейкс, популярна дестинация за почивка и туризъм.

При пристигането на първите европейци Ню Йорк вече е бил населяван от няколко века от алгонкините и ирокезите. Френски заселници и йезуитски мисионери пристигат от Монреал, за да търгуват и прозелетизират. През 1609 г. до района достига Хенри Хъдсън, плаващ за Нидерландската източноиндийска компания. През 1614 г. холандците построяват Форт Насау при сливането на реките Хъдсън и Мохок, където по-късно се развива настоящата столица на щата, Олбани.

Много от забележителностите на Ню Йорк са добре известни, включително четири от десетте най-посещавани туристически забележителности за 2013 г.: Таймс Скуеър, Сентръл Парк, Ниагарските водопади и Гара Гранд Сентръл. В Ню Йорк се намира Статуята на свободата. В щата Ню Йорк има приблизително 200 колежа и университета, включително Щатският университет на Ню Йорк.

От август 2021 г. губернатор на щата Ню Йорк е Кати Хоукъл, първата в историята жена на тази длъжност[3].

География[редактиране | редактиране на кода]

Топографска карта на щата Ню Йорк

Намира се в североизточната част на САЩ и граничи с Канада на север и Атлантическия океан на юг.

Щатът е с население от 19 490 297 жители (2008) и обща площ от 140 908 km², от които 121 940 km² са суша и 18 968 km² (13,46%) са заети от вътрешни водни басейни.

Най-високата надморска височина в Ню Йорк е връх Марси в планината Адирондакс, на 1629 m над морското равнище, а най-ниската точка на щата е на морско равнище при Атлантическия океан[4].

За разлика от градския пейзаж на града Ню Йорк, огромната част от територията на щата Ню Йорк е доминирана от ливади, гори, реки, ферми, планини и езера. По-голямата част от южната част на щата лежи на платото Алегхени, което се простира от югоизточната част на САЩ до планините Катскил. Частта, върху която е разположен Ню Йорк, е известна като Южния рид. Скалистите планини Адирондак се намират в северната част на щата, западно от долината на езерото Чамплейн. Източната част на щата се намира в Голямата долина и включва долината на езерото Чамплейн в северната ѝ половина и долината на река Хъдсън в южната половина. Поради голямото различие в географските характеристики, за разграничаване на градския регион на Ню Йорк от останалата част на щата, често се използват неофициалните имена Upstate New York (северна част) и Downstate New York (южна част).

Населени места[редактиране | редактиране на кода]

Градове (сити)[редактиране | редактиране на кода]

Градчета (таун)[редактиране | редактиране на кода]

Села (вилидж)[редактиране | редактиране на кода]

~ Забележка: Означените с ~ населени места имат статут едновременно на градче и на село.

Други[редактиране | редактиране на кода]

Окръзи[редактиране | редактиране на кода]

Щатът Ню Йорк се състои от 62 окръга, 5 от които са също административни райони на град Ню Йорк[5]:

Бележки[редактиране | редактиране на кода]

  1. Population and Housing Unit Estimates // United States Census Bureau, January 29, 2020. Посетен на 8 юли 2020.
  2. www.britannica.com
  3. Marina Villeneuve. Kathy Hochul becomes New York’s first female governor // AP News, 2021-08-24. Посетен на 2021-09-08. (на английски)
  4. Elevations and Distances in the United States // U.S. Geological Survey, April 29, 2005. Архивиран от оригинала на 2009-02-01. Посетен на November 6, 2006.
  5. Административна карта на Ню Йорк