Мобилно приложение – Уикипедия

Приложения на смартфон Samsung Galaxy S8 с операционна система Android

Мобилното приложение (от английски език: mobile application или mobile app) е софтуерно приложение предназначено за смартфон или мобилно устройство, или това е вид компютърна програма, създадена, за да работи на мобилни устройства като смартфони или таблети.[1] Мобилните приложения често са различни от с приложения, предназначени за работа на компютър, както и уеб приложениятата, които се изпълняват в мобилня уеб браузър, за разлика от компютърния браузър.

Приложенията първоначално са предназначени основно за подпомагане на производителността, като имейл, календар и бази данни за контакти, но интересът към мобилните приложения предизвика разширяване на разработката им и в други области, като мобилни игри. Много приложения, макар не всички, изискват достъп до интернет. Приложенията обикновено се изтеглят от онлайн сайтове за приложения, които са вид платформи за тяхното онлайн разпространение.

Инсталиране и деинсталиране на приложения[редактиране | редактиране на кода]

Повечето мобилни устройства имат предварително инсталирани приложения като уеб браузър, e-mail клиент, календар, картографско приложение, както и програма за приложения или „магазин за приложения“, тоест приложение, с което се изтеглят други приложения, освен това то може да служи за купуване на музика и медия, ако няма отделно приложение за това. Някои предварително инсталирани приложения могат да бъдат деинсталирани, за да се освободи място, но други не могат бъдат деинсталирани, освен ако на устройството не бъде разрешен root достъп.

Приложенията, които не са предварително инсталирани, обикновено могат да бъдат намерени и се предлагат в онлайн сайтове или „магазини за приложения“. Всяка отделна мобилна платформа си има отделен или няколко сайта или магазина:

Някои приложения са безплатни, но има и такива, които могат да бъдат платени. Около 30% от печалбите отиват при дистрибутора на магазина (Google, Apple, Microsoft и други), а останалата част отива при разработчика. Цената на приложението може да варира според различната платформа (обикновено не надвишава 100 €).[2] Приложенията се разделят на категории според тяхното предназначение и функции.

Програмиране[редактиране | редактиране на кода]

Терминът „приложение“, съкратено от „софтуерно приложение“ или дори софтуерно мобилно приложение, става популярен и през 2010 е обявен за „Дума на годината“ от Американското езиково общество[3].

Бележки[редактиране | редактиране на кода]

  1. Marziah Karch. A Beginner's Guide to Mobile Apps // Lifewire.
  2. Joe Hindy. 10 most expensive Android apps and games! // Android Authority.
  3. "App" voted 2010 word of the year by the American Dialect Society (UPDATED) American Dialect Society // Americandialect.org, 2011-01-08. Посетен на 2012-01-28.