Лудвиг Александър фон Батенберг – Уикипедия

Луис Александър Маунтбатън
Роден
Лудвиг Александър фон Батенберг
Починал
ПогребанВеликобритания
Военна служба
ЗваниеВеликобритания адмирал на флота
Великобритания първи морски лорд
Служил на Великобритания
Род войски Кралски флот
ВойниАнгло-египетска война
Управление
Титлапринц Батенберг
принц Маунтбатън
Други титлимаркиз на Милфорд Хейвън
граф на Медина
виконт на Олдърни
Религияангликанска църква
Герб
Семейство
РодБатенберг
БащаАлександър фон Хесен-Дармщат
МайкаЮлия фон Хауке
Братя/сестриМария фон Батенберг
Александър I Батенберг
Хайнрих фон Батенберг
Франц Йосиф фон Батенберг
СъпругаВиктория фон Хесен-Дармщат (30 април 1884 – 11 септември 1921)[1]
ДецаЛуиза Маунтбатън
Алис Батенберг
Джордж Маунтбатън
Луис Маунтбатън
Луис Александър Маунтбатън в Общомедия
Принц Лудвиг фон Батенберг, снимка от Карл Вандик, Лондон 1907 г.

Принц Лудвиг Александър фон Батенберг (на немски: Ludwig Alexander von Battenberg), по-известен като Луис Александър Маунтбатън, първи маркиз на Милфорд Хейвън (на английски: Louis Alexander Mountbatten, 1st Marquess of Milford Haven), граф на Медина, виконт на Олдърни, адмирал на флотата и първи морски лорд на Великобритания, е германски принц от рода Батенберг, по-голям брат на княз Александър I Батенберг и свързан по брак с британското кралско семейство.

Произход и семейство[редактиране | редактиране на кода]

Баща му принц Александър фон Хесен-Дармщат сключва морганатичен брак с графиня Юлия фон Хауке, принцеса Батенберг, поради което семейството е лишено от Хесенската титла и приема фамилията Батенберг. Първият му братовчед по бащина линия принц Лудвиг Хесенски е женен за принцеса Алис, дъщеря на кралица Виктория. През 1883 г. принц Лудвиг Батенберг се жени за братовчедка си, принцеса Виктория Хесенска, внучка на Кралица Виктория. След сватбата му е присъден Орден на банята.

Луис и Виктория имат 4 деца:

Военна кариера[редактиране | редактиране на кода]

На 14-годишна възраст постъпва в британския флот като кадет на кораба „Виктори“, бивш флагман на адмирал – лорд Нелсън. След това служи на фрегатата на Уелския принц. Служи на различни кораби в Средиземно, Черно море, Индия, Америките. По време на Руско-турската война, вече е офицер на кораба „Султан“, закотвен в Босфора през 1878 г. По това време посещава брат си, принц Александър Батенберг, който служи в руската армия, за което и двамата са разследвани от началниците си, но се доказва, че не са нарушили офицерската си клетва за лоялност.

През 1880 г. заедно с баща си е на гости на цар Александър II, когато в Зимния дворец избухва експлозия, целяща да убие императора. През 1882 г. участва в Египетската кампания, след което посещава брат си княз Александър I Батенберг и в състава на свитата му участва в обиколка на Турция, Кипър и Светите земи с турската флота.

След сключването на брака си заема висши флотски длъжности при крал Едуард VII и крал Джордж V. По време на Първата световна война поради силните антигермански настроения и натиска върху кралското семейство да изостави германското си име принц Лудвиг сменя името си от Лудвиг Батенберг на Луис Маунтбатън.

Промяна на фамилията на „Маунтбатън“[редактиране | редактиране на кода]

По време на Първата световна война, поради анти-германските настроения големият брат на Хайнрих, Лудвиг (Луис), също британски гражданин, сменя фамилията си на Маунтбатън. (буквален обърнат превод на немското Battenberg). Същото правят и племенниците му, синовете на Хайнрих и Беатрис. Членовете на този клан на рода Батенберг се отказват от всичките си германски титли и техният братовчед крал Джордж V им дава английски благороднически титли: принц Луис става първи маркиз на Милфорд Хейвън, а първородният син на Хайнрих Александър става първи маркиз на Карисбрук.

Източници[редактиране | редактиране на кода]