Леонид Пастернак – Уикипедия

Леонид Пастернак
Леонид Пастернак
руски художник
Автопортрет от 1908 г.
Автопортрет от 1908 г.

Роден
Починал
31 май 1945 г. (83 г.)

Националност Русия
Учил вМосковски държавен университет
Академия за изобразителни изкуства в Мюнхен
Кариера в изкуството
Жанрпортрет
АкадемияИмператорски новоросийски университет
Академия за изобразителни изкуства в Мюнхен
НаправлениеПередвижници
постимпресионизъм
Семейство
СъпругаРозалия Кауфман
ДецаБорис Пастернак
Александър Пастернак
Жозефина Пастернак
Лидия Пастернак
Леонид Пастернак в Общомедия

Леони́д О́сипович Пастерна́к (роден Исаак Йосифович Пастернак, на руски: Леонид Осипович Пастернак, 3 април 1862 – 31 май 1945) е руски художник – живописец, график и илюстратор, постимпресионист. Майстор на жанровата композиция и илюстрация. Баща е на поета и писателя Борис Пастернак.[1]

В ранна детска възраст Леонид показа любов към рисуването. Родителите първоначално одобрили това хоби. От 1879 – 1881 г. Леонид учи в рисувалното училище в Одеса. През 1881 г. той влиза в Императорския московски университет и учи в продължение на две години в Медицинския факултет. През 1883 г. се прехвърля в Императорския новоросийски университет (Одеса), и там учи в Юридическия факултет до 1885 г. (в списъка на студентите за 1883 – 1884 учебна година и списъците на завършващите през 1885 г. е вписан като Ицхак Пастернак).

Успоредно с обучението си в университета Пастернак продължава да рисува. През 1882 г. той работи в московското училище Сорокин. В средата на 1880-те учи в Мюнхенската художествена академия при Лудвиг фон Хертерих и Лицен-Майер, взима уроци по офорт при Иван Шишкин.

След създаването на картината „Писмо от дома“ за П.М. Третяков, – Третяковската галерия, Пастернак решава да се премести в Москва, където през 1889 г. се жени за пианистката Розалия Исидоровна Кауфман, работеща по това време като преподавател по пиано в Одеското музикално училище на Руското музикално общество.

Първият му син Борис се ражда през 1890 г.

Участва в ежегодните изложби на Передвижниците. Членува в сдружението „Мир искусства“. В края на 1880-те и началото на 1890-те години е преподавател в училището за изящни изкуства на името на художника-архитект Анатолий Отович Гунст.

През 1894 г. Пастернак получава покана да преподава в Московското училище живопис, скулптура и архитектура.

В 1921 г. Пастернак заедно със семейството си заминава за Германия на лечение. Но и след операцията на Пастернак, семейството не се завръща в СССР. В емиграция той рисува портрети на Алберт Айнщайн, Райнер Мария Рилке, Д. Озбърн. В 1924 г. участва в историко-етнографска експедиция в Палестина, организирана от А. Е. Коган.

Написва излязлата на иврит и руски език книга „Рембранд и евреите в творчеството му“ през 1923 г.

В 1938 г. напуска Германия и се заселва в Англия.

Умира в Оксфорд на 31 май 1945 година. Розалия Пастернак умира по-рано, през 1939 г.

На името на Пастернак нарекли улица в Тел Авив.

По случай 150-годишнината от рождението на Л.О. Пастернак в Одеса се провежда изложба от негови картини и е открита мемориална плоча. На откриването на плочата и срещата в музея присъствали потомците на художника.

  • Син Борис Пастернак – писател, поет, лауреат на Нобелова премия
    • Внучка Елена Пастернак – филолог, професор МГУ
    • Внук Евгени Пастернак
  • Син Александър Пастернак
  • Дъщеря Жозефина Пастернак
  • Дъщеря Лидия Пастернак
    • Внучка Лиза Пастернак-Слейтер – професор в Оксфордския университет.