Корабостроителница – Уикипедия

Корабостроителница в пристанище Гдиня (Полша)

Корабостроителницата е предприятие за строеж и/или ремонт на кораби и други плавателни съдове. В съвремието такова предприятие може да се нарича корабостроителен или кораборемонтен завод.

Обикновено е разположена на бряг на океан, море, река, езеро, но има и плаващи такива, за сравнително неголеми съдове. Корабостроителницата много често представлява цял комплекс от съоръжения: докове, цехове, стапели, елинги, работилници, складове и др.

Първата от познатите ни корабостроителници е датирана от 3000 – 2778 г. пр.н.е. в Египет. Корабостроенето в Европа е по-фрагментирано, отколкото в Азия, където корабите се строят от по-малко, но по-големи предприятия. В България, първото предприятия за строене на плавателни съдове е създадено във Варна през 1907 г. и впоследствие се превръща в голяма корабостроителница.

Вижте също[редактиране | редактиране на кода]

Литература[редактиране | редактиране на кода]

  • Адольф Александрович Плюшар, Энциклопедический лексикон, том 9. Типография А. Плюшара; С.–П., 1837, с. 524 (Верфь)
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Верфь“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​