Калкулатор – Уикипедия

Тази статия е за електронния калкулатор. За механичния вижте Сметачна машина.

Съвременен научен калкулатор

Електронният калкулатор представлява усъвършенствана преносима сметачна машина, с помощта на която могат да се извършват математически изчисления. Някои нови научни калкулатори поддържат и „символна математика“. Възможните изчисления зависят преди всичко от самия калкулатор.

Практически всички съвременни калкулатори използват електронни схеми и LCD дисплеи за извеждане на резултата. Захранването най-често се състои от батерия или слънчева клетка.

Калкулаторите биват вграждани и в други уреди: мобилни телефони, ръчни часовници, PDA. Елементарни калкулатори биват често раздавани като рекламни материали.

История[редактиране | редактиране на кода]

Механични калкулатори от 17 век.
Механичен калкулатор

Механични калкулатори с клавиши или ръчка се ползват широко в САЩ през 1920-те и 1930-те години, като най-известните производители са Burroughs, Marchant Calculating Machine Company, Felt & Tarrant Manufacturing Company, Monroe Calculating Machine Company и Remington Rand[1]

Първият електрически калкулатор Model 14-А е създаден на базата на електрически релета от японската фирма Casio и се е вграждал в бюро[2].

Първият изцяло електронен калкулатор на базата на електронни вакуумни елементи е британският „комптометър“ ANITA, създаден през 1961 г., следващият е италианският IME, трети са японските електронни калкулатори на Casio и Sharp, а четвърта в света е България с разработения през 1965 г. български електронен калкулатор с германиеви транзистори Елка-6521, включващ за първи път в света функцията „корен квадратен“ [3].

Първият български калкулатор ЕЛКА 6521, Национален политехнически музей

В периода 1969 – 1970 японските фирми Compucorp, Sanyo, Sharp и Canon усъвършенстват калкулаторите на базата на използването на интегрални схеми (чипове), светодиодни индикации и принтери. Те разполагат с повече функции от стандартните четири основни математически действия. С HP-35 на Hewlett-Packard от 1972 се слага началото и на научните (инженерните) калкулатори.

В България[редактиране | редактиране на кода]

В България е разпространено и популярното наименование „елка“ – акроним от „електронен калкулатор“, свързан с името на серията електронни калкулатори Елка-22, произвеждани в ДСО ИЗОТ.

Източници[редактиране | редактиране на кода]

  1. Cortada, James. Before the computer. Princeton, New Jersey, Princeton Univertsity Press, 1993. ISBN 0-691-04807-X. с. 170.
  2. History of CASIO's Electronic Calculator Business // Архивиран от оригинала на 2016-10-11. Посетен на 2013-01-09.
  3. Българските електронни калкулатори ЕЛКА