Герб на Пазарджик – Уикипедия

Герб на Пазарджик
Детайли
ГербоносецПазарджик
Утвърден1974 г.

Гербът на Пазарджик е приет на 10 октомври 1974 г. по инициатива на кмета на града Стоица Вардин.[1]

Символика[редактиране | редактиране на кода]

Емблемата, ползвана като герб, има три основни символа – Родопите, Тракийския конник и река Марица, разположени върху щит. Вълнообразната горна част на щита символизира релефа на Родопите, които ограждат от юг Тракийското поле. Щитът е разделен диагонално на две половини. Вдясно – долната половина на по-ниско ниво от горната е изобразена стилизирано река Марица, с три вълнообразни пластични линии. Вдясно опират в контура, получена от сваленото ниво. В лявата горна половина има стилизиран релеф – парафраза на Тракийския конник.

Макар да фигурира в Наредбата за символите на Община Пазарджик като герб, емблемата не отговаря на основни правила на науката хералдика.

История[редактиране | редактиране на кода]

Герб от 1943 г.[редактиране | редактиране на кода]

Гербът (назоваван и като значка) от 1943 г. е изработен от Константин Христович и Тодор Герасимов.[2]

Представлява щит, разделен на три. В долната част на синьо поле е рогът на изобилието – символ на плодородна почва, който показва развитото земеделие в града. Тогава Пазарджик е познат и като „градът на ориза“ и затова присъства един стрък ориз. Горната част е отделена чрез синя линия, символизираща водното богатство от реките. В лявата част има изправен лъв, който символизира България и показва принадлежността си. В дясната страна е жезълът кадуцей на бог Хермес, покровител на търговията. Тези три елемента от стария герб на Пазарджик са валидни и днес. Отгоре на герба има четири рангови кули, което показва, че градът е областен (когато са пет, градът е столица).

Под гербът се разполага девизът „Труд и производство“.

Герб от 1974 г.[редактиране | редактиране на кода]

От обявения още през март 1973 г. конкурс за герб не е излъчена първа награда. Втора награда печели скулптурът Тома Попов и неговото пластично изображение е избрано за емблема на града. Праз 1974 г. тя заменя използваната като почетен знак значка от 1966 г.

Конкурс от 2001 г.[редактиране | редактиране на кода]

През 2001 г. има нов конкурс за символ на града, който бива спечелен от художника Марин Маринов с неговото графично (черно-бяло) и цветно изображение на емблемата на Тома Попов. След забележки на комисията той не бива утвърден.

Източници[редактиране | редактиране на кода]