Бенедикт XIV – Уикипедия

Бенедикт XIV
римски папа
Понтификат
17 август 1740 – 3 май 1758
Рождено имеПросперо Лоренцо Ламбертини
ПредшественикКлимент XII
НаследникКлимент XIII

Роден
Починал
3 май 1758 г. (83 г.)
Рим, Италия
Бенедикт XIV в Общомедия

Бенедикт XIV (на латински: Benedictus XIV), роден Просперо Лоренцо Ламбертини, е папа на Римокатолическата църква от 17 август 1740 до 3 май 1758 г.

Бенедикт XIV е роден през 1675 г. в благородническо семейство в Болоня. Избран е за папа през 1740 г. след конклав, продължил 6 месеца. Началото на понтификата му е свързано с големи трудности, предизвикани от претенциите на различни държави за назначаване на епископите от местните правителства. Успява да преодолее част от тези спорове, като сключва споразумения с Неапол, Сардиния, Испания, Венецианската република и Австрия.

Бенедикт XIV извършва и множество реформи, свързани с образованието на свещениците, църковния календар и някои институции на Светия престол. След най-важните са забраната на някои практики, толерирани от мисионерите в Индия и Китай сред новопокръстените християни там, като поклонението пред предците и китайските преводи на името на Бог. В резултат на това много от тези нови християни напускат Църквата.

Външни препратки[редактиране | редактиране на кода]

  • Статия в „Католическа енциклопедия“ ((en))
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Pope Benedict XIV в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​

Климент XII римски папа (1740 – 1758) Климент XIII