Алберт Сониксен – Уикипедия

Алберт Сониксен
американски журналист

Роден
Починал
15 август 1931 г. (53 г.)
Алберт Сониксен в Общомедия

Алберт Сониксен (на английски: Albert Sonnichsen) е американски журналист, защитник на революционната борба на българите в Македония и Одринско.

Биография[редактиране | редактиране на кода]

Алберт Сониксен и български комити се къпят в Преспанското езеро.

Алберт Сониксен е роден на 5 май 1878 година в Сан Франциско. На 21 години през 1899 година заминава като участник в американска експедиция за Филипините, където преминава на страната на бунтуващи се местни племена. През 1901 година в Ню Йорк издава първата си книга със спомени от тази авантюра: „Десет месеца пленник във Филипинските острови“.

Препоръчително писмо за Сониксен от Окръжния комитет на революционната организация до войводите в Демир-Хисарско, Ресенско, Преспанско, (не се чете, вероятно Охридско) и Костурско от 3 май 1906 г.
Текст
[печат на Втори Македоно-Одрински революционен окръг] 326

3 Май 1906

до войводите в Демир-Хисарско, Ресенско, Преспанско и (не се чете, вероятно Охридско) и Костурско

Братя,

Най-горещо Ви препоръчваме брата Г-н Алберт Сониксен, който се е нагърбил с благородната мисия да обикали нашата многострадална страна и представи положението на Европейския свят така, както си е. Той ни е препорътан от Центр. Комитет и Здграничното Представителство и е исходил вече Воденско и Леринско от където е отнесъл много скъпи спомени. Надяваме се, че ще го посрещнете както подобава и ще му окажете всички съдействия и нужди.

С братски поздрав,

Окр. Комитет

След Илинденско-Преображенското въстание проявява интерес към народоосвободителната борба на ВМОРО в Османската империя. Свързва се с български емигранти в САЩ и като секретар на Македонския комитет в Ню Йорк решава да посети България.

Обиколката на Алберт Сониксен в Македония

От 1904 до 1906 общува с революционери от ВМОРО, от февруари до ноември 1906 обикаля Македония с български чети като кореспондент на английски и американски вестници. Среща се с войводите Лука Иванов, Апостол Петков, Сава Михайлов, Георги Сугарев, Даме Груев и Христо Чернопеев. Става свидетел на жестокостите извършени от гръцките андартски чети по времето на гръцката въоръжена пропаганда в Македония, а през 1907 година след завръщането си в Америка продължава да защитава каузата на македонските българи. През 1909 година публикува спомените си от престоя в Ениджевардарското езеро и Битоля в книгата „Изповедта на един македонски четник“.

През 1911 година, когато Алберт Сониксен е вече представител на ВМОРО в САЩ, заедно с Ичко Димитров прави неуспешен опит да вкара картечници във вътрешността на Македония.[1] След края на Първата световна война Алберт Сониксон е поканен от правителството на САЩ да състави доклад за положението на Македония в народностно отношение, който да послужи за осветление на американската делегация. В него той се обявява против гръцките и сръбски домогвания в Македо­ния, населена според Сониксен, предимно с бълга­ри. След войната продължава да се интересува от съдбата на българите там. Става един от ръководителите на кооперативното движение в САЩ. Създава кооперативна ферма в Уилимантик, Кънектикът.

Алберт Сониксен умира на 15 август 1931 година.[2][3]

Библиография[редактиране | редактиране на кода]

Книги[редактиране | редактиране на кода]

Доклад за американското правителство в края на Първата световна война (1918)[редактиране | редактиране на кода]

Дописки от България и Македония за Ню Йорк Ивнинг Поуст (1904 - 1907)[редактиране | редактиране на кода]

Бележки[редактиране | редактиране на кода]

  1. Искрен Азманов. „Солунският революционен комитет“, вестник „Българска армия“
  2. Пелтеков, Александър Г. Революционни дейци от Македония и Одринско. Второ допълнено издание. София, Орбел, 2014. ISBN 9789544961022. с. 432 – 433.
  3. Алберт Сониксен // www.angelfire.com. Посетен на 31.12.2022.