Уикипедия:Разрешаване на спорове – Уикипедия

  Първи стъпки   Правна рамка   Енциклопедично
съдържание
  Уикиетикет   Редактиране
на страници
  Портал на
общността
  Навигация  

Уикипедия е общност, което означава, че трябва да работим заедно за написването на енциклопедия. По статиите често работят повече потребители и понякога потребителите имат разногласия по това как трябва да бъде написана статията. Ако имате разногласия по дадена статия, опитайте се да постигнете примирие (en:) и спрете да редактирате, докато не бъдете в състояние да разрешите проблема. Умоляваме ви да не се включвате в редакторски войни (en:) с другите потребители; това не е полезен метод за разрешаване на спорове (en:) и с нищо не спомага за подобряване на Уикипедия. Вместо това, следвайте процедурата, описана в общи линии тук, за да изгладите разногласията и да предотвратите превръщането им в сериозни спорове.

Ако се нуждаете от помощ в този процес, Асоциацията на защитниците на членовете на Уикипедия (AMA) (за английската Уикипедия) е група от потребители, които предлагат да ви помогнат да разрешите своя спор или да разберете процеса на разрешаване на спора. Можете да поискате помощ от защитник на всеки етап от процеса по разрешаване на спора или дори когато спорът е току-що започнат. Можете да потърсите помощ от всеки от членовете от списъка, поместен на страницата на AMA или чрез координатор на AMA.

Забележка: Тези стъпки са предназначени за изглаждане на разногласия между две или повече страни. Вандализмът (en:) и явните нарушения на правилата на Уикипедия от нарушители-рецидивисти, може да се овладяват чрез използване на ускорена процедура, чийто потенциален резултат е забрана за редактиране на Уикипедия и блокиране (en:). В повечето случаи обаче, предполагаемото нарушение на даден потребител трябва да се третира според принципите, описани в общи линии тук. Това не означава, че потребителите, които посочват нарушението, са част от спор; те просто представляват общността на Уикипедия като цяло.

Избягване на спор[редактиране на кода]

Най-добрият начин за разрешаване на даден спор е като на първо място го избягвате.

Уважавайте другите и техните гледни точки (за някои насоки вижте Уикиетикет (en:)). Написването на идеалната статия (en:) и спазването на принципа за неутрална гледна точка (en:) ще ви помогне да изградите „защитна позиция”, такава, срещу която малцина ще възразят.

Когато някой направи редакция, която смятате за необективна или погрешна, подобрете редакцията, вместо да я връщате. Осигурявайте добро резюме на редакциите (en:), когато правите значителни промени, които могат да предизвикат възражения у другите потребители. Ако се сблъскате с грубо или неадекватно поведение, не се поддавайте на изкушението да отговорите по същия начин.

Първо средство: разговаряйте с другите замесени страни[редактиране на кода]

Първото средство за разрешаване на почти всеки конфликт, е да се обсъди проблема на дискусионната страница (en:). Или влезте в контакт с другата страна на дискусионната страница на съответния потребител, или използвайте дискусионната страница на въпросната статия. Никога не провеждайте дискусията на страницата на самата статия. Когато обсъждате даден проблем, запазете самообладание (en:) и не използвайте никакви лични нападки. Погледнете въпроса от гледната точка на другия и се опитайте да постигнете компромис. Приемете, че другият действа с добра воля (en:), освен ако нямате безспорни доказателства за обратното.

Както на този етап, така и през целия процес на разрешаване на спора, разговорът с другата страна не е просто формалност, която трябва да изпълните, преди да отидете на другия форум. Неуспехът ви да провеждате с добра воля дискусията, показва, че се опитвате да ескалирате, а не да разрешите спора. Това ще накара хората да бъдат по-малко благоразположени към вашата позиция и може да ви попречи ефективно да използвате следващите етапи за разрешаване на спора. Обратното, обоснованата дискусия и сериозните преговори (en:) между страните, дори и без незабавен успех, показват, че сте заинтересован от намиране на решение, което съответства на политиките на Уикипедия. За допълнителни идеи, вижте Уикипедия:Преговори (en:).

По-нататъшно разрешаване на спора[редактиране на кода]

Ако разговорите с другите замесени страни не успеят, трябва да опитате един от следните три метода за разрешаване на спорове. Кои ще изберете и в каква последователност, това зависи от естеството на спора и от предпочитанията на замесените в него хора.

Обсъдете с трета страна[редактиране на кода]

  • Уикипедия работи чрез изграждане на консенсус (en:). За постигане на консенсус по спорна тема, необходимо е да изложите въпроса пред по-голяма аудитория. Можете да направите това чрез искане за коментар (en:) по въпроса (вижте също Дискусия за неутрална гледна точка (en:) и Дискусия за прецизност (en:)). При спорове по съдържанието на дадена статия, ако не сте приели примирие (en:) преди този момент, направете го сега. Това позволява на останалите безпристрастно да разгледат въпроса, без объркване от продължаващи редакции, които могат да утежнят спора. Ако редакторската война продължава и примирието е неосъществимо, подайте искане за защита на страница (en:), за да дадете възможност процесът да се придвижи напред.

Вижте Искания за коментар (en:), Политика на защита en:

Направете проучване[редактиране на кода]

  • Ако консенсусът е труден за измерване от самата дискусия, или ако някои потребители пренебрегват консенсуса, обмислете провеждане на статистическо проучване (en: на мненията. Използвайте критериите от Принципи на проучването (en:), за да разработите проучването. (Някои страни може да оспорят валидността на проучването, ако то не е изпълнено правилно). Проучването трябва да бъде проектирано внимателно така, че да представя безпристрастно всички страни в спора. Когато направите проект на въпросите за проучването, обявете го на страницата Текущи проучвания (en:).

Забележка: Неофициални допитвания (en:) могат да се провеждат по всяко време, ако има достатъчно участници в дискусията, но даването на гласност на проучването може да ангажира по-голяма част от общността и да даде по-голяма тежест на резултата.

Вижте Текущи проучвания (en:)

Посредничество[редактиране на кода]

  • Подайте искане за посредничество (en:) за разрешаване на спора. Посредничеството е доброволен процес, в който неутрално лице работи със страните в спора. Посредникът помага на страните, като ги насочва към постигане на споразумение, което да бъде приемливо за всеки. Когато официално поискате посредничество, бъдете готов да покажете, че се опитвате да разрешите спора, като използвате стъпките, изредени по-горе.

Вижте Комитет на посредниците (en:), Искания за посредничество (en:)

Искане на помощ от защитник[редактиране на кода]

Понеже можете да поискате помощ от защитник по всяко време, моля, сериозно обмислете използването на член на Асоциацията на защитниците на членовете на Уикипедия (AMA) (за английската Уикипедия) на по-късни етапи от процеса на разрешаване на спора. Обикновено защитниците съветват и/ или представляват една от страните в спора. Ако желаете да ползвате услугата на защитник, можете да се свържете директно с който и да било защитник или да подадете искане за помощ до AMA. Можете да поискате защитник на всеки етап от процеса.

Последно средство: Арбитраж[редактиране на кода]

Ако сте предприели всички други разумни стъпки за разрешаване на спора, подайте искане за арбитраж (en:). Бъдете готов да докажете, че сте опитали да разрешите спора с други средства. Арбитражът (en:) се различава от посредничеството по това, че Арбитражният комитет (en:) разглежда случая и издава решение, вместо просто да помага на страните да постигнат споразумение. Ако въпросът бъде решен чрез арбитриране, от вас се очаква да спазвате решението. Ако случаят включва сериозни нарушения на потребител, арбитражът може да доведе до редица сериозни последствия, както е изложено в Политика на арбитриране.

Страници на английски език
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Wikipedia:Dispute resolution в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​