Княз Александър Дондуков (булевард в София) – Уикипедия

Княз Александър Дондуков
— булевард —
Гледка по бул. „Дондуков“
Гледка по бул. „Дондуков“
Карта
ГрадСофия
Носи името наАлександър Дондуков-Корсаков
Княз Александър Дондуков в Общомедия
Бул. Дондуков – поглед посока моста „Чавдар“

„Княз Александър Дондуков“, по-известен само като „Дондуков“, е основен централен булевард в София. Наречен е на руския генерал и държавник, княз Александър Дондуков-Корсаков, който има заслуги за изграждането на Княжество България, подкрепя всенародното движение на българския народ против решенията на Берлинския конгрес и участва в работата на Учредителното събрание и приемането на Търновската конституция.

Булевардът се простира от ЦУМ до моста „Чавдар“. Пресича се с някои основни пътища в София като бул. „Васил Левски“ и „Раковска“. Освен ЦУМ, други забележителности и значими сгради в София на „Дондуков“ са Партийният дом и Младежкият театър „Николай Бинев“. Непосредствено до булеварда се намира и Националната опера и балет и парка „Заимов“. В близост е УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“.

История[редактиране | редактиране на кода]

Освобождението заварва улицата като криволичещ сокак. Получава името си през 1881 г. Източната му част (т.е. източно от днешния бул. „В. Левски“) през 1933 г. по решение на Софийската община е наречена бул. „Принц Карл Шведски" на председателя на шведския Червен кръст Принц Карл Шведски допринася за освобождаването на 150 000 български военнопленници и за облекчаване участта на децата на българските бежанци.

През 1901 г. през булеварда преминава една от първите трамвайни линии в града. Булевардът се застроява като търговска улица със сгради, чиито приземни етажи са магазини. След войните булевардът значително се променя. На мястото на двуетажните застройки израстват 3-4-етажни, а магазинната мрежа чувствително нараства. Сред първите забележителности на булеварда са сладкарниците „Охрид“, „Роза“, „Ница“, гранд-хотел „Панах“, магазин за захарни и шоколадови изделия „Бераха“, млекарница „Швейцария“ и други.

По време на социализма, източната част на бул. Дондуков (т.е. източно от днешния бул. Васил Левски) носи името бул. Ген. Бирюзов. [1]

Забележителности[редактиране | редактиране на кода]

Администрация на Президента
Къщата на Функ
I СОУ „Пенчо П.Славейков“
Сградата на НАП
Първа английска езикова гимназия
Северна страна
Южна страна

Бележки[редактиране | редактиране на кода]

Външни препратки[редактиране | редактиране на кода]